L297 + L298 çifti ile Step motor sürücü sorunu

Başlatan ehliseyf, 29 Eylül 2011, 14:33:37

ehliseyf

başlıkta da belirtiğim gibi bu iki enteğreyi kullanarak step motor sürücü devresi yaptım.Aslında bir siteden aldım almancaydı sanırım o yüzden tam inceleme fırsatım olmadı.Siteden şemalara filan baktım oradan yaptım.step motoru sürerken bir sıkıntım yok dönmesi durması filan güzel.
benim sorunum aşırı ısınması.haddinden fazla ısınıyor.

Devrenin yapısı hakkında bilgi vermek gerekirse.  elimde bulunan iki tane sensör ile step motoru saga sola donduruyorum.Sensorleden bilgi gelemediği zamanda ise step motor en son konumunda bekliyor.

devrenin beslemesi 12 Voltluk adaptör ile sağlanmaktadır. (ben ölçtüm 16 V çıkış gösteriyor kondansatorden kaynaklanıyor sanıyorum 1.44 fazlasımıydı neydi bir dersten anımsıyorum.)

pic ile kontrolünü gerçekleştiriyorum. Fakat bazı yüksek hızlara çıkmaya çalıştığımda step motor kitleniyor dönmüyor (bunu anlamış değilim)

devremin şeması ve içeriği hakkındaki bilgileri bulduğum site  linktedir.Bu ısınma sorunumu çözmem lazım  fikri olanlar bilgilerini paylaşırsa sevinirim.

birde Sens Dirençleri baglı değil bu ne anlama gelir. (ne işe yarar bilmiyorum yapan kişi koymamış bende koymadım.)

belki daha önce denk gelmişsinizdir. 320 Volta yayınlanmıştı..

http://www.strippenstrolch.de/4-0-5-schrittmotortreiber-erkunden.html
kurduğum devre budur.
Code'm mu oturturum !

Erol YILMAZ

Daha önce step motor sürücüleriyle uğraşmış biri olarak öncelikle bu işi kolayca yapamayacağını belirtmek isterim.
Tavsiyem,
Öncelikle başlangıçta hazır bir sürücü takımı alman...
ve motoru da 2. el çıkma değil, bilinen bir motor almandır.

Tagli

Step motorların biraz ısınması normal. Ama sanırım el değmeyecek kadar ısınmaları pek normal olmaz, gerçi çok da emin değilim.

Sens dirençleri akım sınırlaması için kullanılıyor. Böylece kes-bırak (chopping) yöntemi ile, akım aşımı korkusu olmadan yüksek gerilim ile besleyebiliyorsun motorları. Bu da daha yüksek hızlara çıkmana olanak veriyor.

Devrene sens dirençlerini dahil ederek ve referans voltajını uygın şekilde ayarlayarak motorun çektiği akımı kısabilirsin. Bu da motorun sıcaklığını düşürecektir. Bir dene bence...
Gökçe Tağlıoğlu

ehliseyf

Alıntı yapılan: Allegro - 29 Eylül 2011, 15:36:55
Daha önce step motor sürücüleriyle uğraşmış biri olarak öncelikle bu işi kolayca yapamayacağını belirtmek isterim.
Tavsiyem,
Öncelikle başlangıçta hazır bir sürücü takımı alman...
ve motoru da 2. el çıkma değil, bilinen bir motor almandır.

Allegro ; Aslında tahmin ettiğin gibi motor çıkma bir motor. Fakat motorlardaki ısınma 0 motorda da oluyor.Hazır sürücüyü Temin edersem ısınmanın gideceğinden emin olamıyorum. Tahminimce ısınmanın kaynaklanması motoru belli bir noktada durduruyorum o yüzden oluyor.Motor ne saga ne sola dönmüyor ama üstünde gerilim de var hani.Enable durumda sürekli sürücü.motorda sürekli gerilim var.SArgılar sürekli akımda..

Alıntı yapılan: Tagli - 29 Eylül 2011, 15:43:25
Step motorların biraz ısınması normal. Ama sanırım el değmeyecek kadar ısınmaları pek normal olmaz, gerçi çok da emin değilim.

Sens dirençleri akım sınırlaması için kullanılıyor. Böylece kes-bırak (chopping) yöntemi ile, akım aşımı korkusu olmadan yüksek gerilim ile besleyebiliyorsun motorları. Bu da daha yüksek hızlara çıkmana olanak veriyor.

Devrene sens dirençlerini dahil ederek ve referans voltajını uygın şekilde ayarlayarak motorun çektiği akımı kısabilirsin. Bu da motorun sıcaklığını düşürecektir. Bir dene bence...

Bunuda denemek lazım.peki ortalama bir direnç değeri seçmek gerekirse ne olmalı  ?
Code'm mu oturturum !

Erol YILMAZ

İyi Step Motor Sürücüler, belli bir süre komut gelmediyse akımı kısarlar ki motor ısınmasın!
Bu süre 0.5...5 sn gibi olur,
Akım da %10..40 arası bir değerdir.

Dediğim gibi çok basitçe yapılabilecek birşey değil,
Çözüm yolları gayet uzun...

tayyar

Fikrinizi merak ettiğim için soruyorum: Sizce step drivere 12f675 türevi bir pic + dijital pot kullanarak time out mantığı ile akımı kısan bir devrecik eklemek mantıklı olur mu? (picte ki gecikme kabul edilebilir sınırlar içerisinde olduğu kabul ediliyor)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ehliseyf

yani şu durumda hazır kart almaktan başka çaremiz yok mu .. (direnç değişimi hariç)
Code'm mu oturturum !

iyildirim

L297 ve L298 çifti ile tatminkar sonuçlar almak zor.

Yine de bu chiplerle çalışmak isterseniz sense dirençlerini kullanın. Bir gerilim bölücü ile  L297' nin Vref girişine, Rsens * Isargı kadar voltaj girin.  Bu şekilde motorun fazla akım çekmesini engellemek mümkün. 

Motor duruyorken fazla akım çekmesini engellemek için, Vref girişine verdiğiniz gerilimi ikinci bir direnç ve mos kullanarak düşürebilirsiniz.

ehliseyf

Alıntı yapılan: iyildirim - 30 Eylül 2011, 15:39:12
L297 ve L298 çifti ile tatminkar sonuçlar almak zor.

Yine de bu chiplerle çalışmak isterseniz sense dirençlerini kullanın. Bir gerilim bölücü ile  L297' nin Vref girişine, Rsens * Isargı kadar voltaj girin.  Bu şekilde motorun fazla akım çekmesini engellemek mümkün. 

Motor duruyorken fazla akım çekmesini engellemek için, Vref girişine verdiğiniz gerilimi ikinci bir direnç ve mos kullanarak düşürebilirsiniz.

zahmet olmazsa Vref kısmının bir küçük şemasını çizermisiniz tam anlayamadım.
Code'm mu oturturum !

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: ehliseyf - 30 Eylül 2011, 13:32:34
yani şu durumda hazır kart almaktan başka çaremiz yok mu .. (direnç değişimi hariç)

Muhakkak bazı malzemeler alıp bazı denemeler yapabilirsin.
Emin ol zamanının ziyan olmasından başka birşeye yaramaz.

Eğer ki zamanın kıymetli ise ve illa ki kendin yapmak istiyorsan Microchip'in Step Motor Geliştirme Kitini satın alıp,
iyi bir giriş yapabilirsin.

300 TL ye yakın bir fiyat ile Farnell'de satılıyor.

Yaklaşık 2.5A e kadar motorları sürebiliyorsun ve gördüğüm kadarı ile Step motorun genel problemlerini halletmek için
birçok çözümü içinde barındırıyor.

Yok benim altı üstü 3 tane sürücüye ihtiyacım var diyorsan,
2 yolu var,
150 TL ye 3 eksen paralel porta bağlanan sürücüler satılıyor.

Bunun akımı yetmez diyorsan, 100$ gibi fiyatlarla satılan Leadshine sürücüler var.
Orjinal Çin malı ama kabul görmüş ürünlere benziyor...

ehliseyf

Aslında ben bunu ilk olarak 1 tane için kullanıcam .Fakat başarılı olursam dahada geliştirip çok sayıda yapmayı düşünüyorum.Ama ben step motor sürücü satmayı düşünmüyorum.Benim elimdeki ürünün bir bölümü step motorlar ilgili.Ben kendimce birşeyler geliştirmeye çalışıyorum.Optik kısımları var elektronik gerektiren kısımları var.böyle güç gerektiren  elektronik kısımları var varda var.Suan için tek problemim step motorların sürücüsünün ısınması.(aynı zamanda motorda ısınıyor ama sürücü kadar değil)

Aklıma bir soğutucuya fan bağlamak geldi ama tamda emin değilim.ilk olarak bunu başka yolla çözebilmeyilim diyorum..
Code'm mu oturturum !

z

Linkini verdiğin L297-298 devresinde direnç kullanılmayan şema yüksek omajlı motorlar için. Bu tip motorların etiketinde örneğin 12 yada 24v gibi ibareler görürsün. Yüksek omajlı bu motorlar düşük akım çektiklerinden sürücüde akım sınırlamaya gerek kalmaz.

Sen düşük empedanslı motor kullandığın için akım sınırlamalı sürücü devresini yapmalısın. Verdiğin linkte bu şema da mevcut.

Muhtemelen güç kaynağın 2A üstünde akım veremiyor olmalı ki sürücü çipinin şimdiye kadar yanmamış.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ehliseyf

Evet 600ma lik bir adaptör kullanıyorum .
Kullandığım step motor ise şu linktekidir.

http://mikromotorcu.com/index.asp?FKN=637&FKNAd=DENSEI%20STEP%20MOTOR&FKat=1&FKatAlt=6

akım sınırlı olan devre ilk şemadaki devre sanırım.
Code'm mu oturturum !