SMT32 - Aliexpres

Başlatan Seckin ALAN, 07 Ekim 2011, 01:59:11

Seckin ALAN

Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Seckin ALAN

Yorumun için teşekkür ederim. Bu sistemler ile hiç alakam yok aldığımda muhtemelen far görmüş tavşan gibi olacağım ilgiden ötürü teşekkürler
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

memo333

İlk iki board zaten aynı ama 2.ncide u-link clon var. Buda kod yüklemeni ve debug işlemlerini kolaylaştırır. Öteki türlü seri port bootlader'ı aç sistemi resetle, programı yükle sonra bir daha resetle...

Boardlarda FSMC ile LCD sürülmüş ve neredeyse tüm i/olara rahatlıkla ulaşabiliyorsun. Benim tavsiyem 2. boardu alman yönünde ama demedi deme CD Çince :D artık öğrenirsin...
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/

Seckin ALAN

Alıntı yapılan: memo333 - 07 Ekim 2011, 09:02:44
İlk iki board zaten aynı ama 2.ncide u-link clon var. Buda kod yüklemeni ve debug işlemlerini kolaylaştırır. Öteki türlü seri port bootlader'ı aç sistemi resetle, programı yükle sonra bir daha resetle...

Boardlarda FSMC ile LCD sürülmüş ve neredeyse tüm i/olara rahatlıkla ulaşabiliyorsun. Benim tavsiyem 2. boardu alman yönünde ama demedi deme CD Çince :D artık öğrenirsin...
teşekkür ettim buluruz bir yolunu :)

Seckin ALAN

tekrardan merhabalar,
debugger olan 120 TL civarı
diğerleri 73 TL civarı arada 47 tl fark var.
Diğerlerinden alsam kod yükleme işlemi aynı mcu programlama gibi mi olacak ?
Biraz zahmet ilk aşamada sorun olmaz çünkü kit için para biriktiriyorum ne kadar ucuz olursa o kadar iyi öğrencilik malumunuz.
ben programı yazdım derledim, kiti programlama moduna aldım, programı attım ardından resetledim bu kadar mı işlem debuggersiz aldığım zaman.

mantık şu beni uzun süre götürsün öğreneyim üni yaşantım başlayınca daha kaliteli ürünler için çabalarım.

Başınızı ağrıttım kusuruma bakmayınız.

memo333

başını ağrıttım lafını pek kullanma burası açık bir forum ve herkes elinden geldiğince katkı yapmaya çalışıyor.

bence ne olursa olsun u-link veya j-link ile almaya bak. çünkü yeni başlayacaksın çok kişi stm32lerde ilk yokuşu çıkarken korkunç zorlanıyor. Gerçi bende ilk boardu alırken bayağı sıkıntılar çekmiştim ya neyse.

STM32nin içinde dahili UART bootloader var. Bu sayede HEX kodu yüklersin. Ama cihazı bootladerdan açman lazım. Cihazı bootladerden açmak her boardda değişik yöntemler kullanılmış. kimi jumper koymuş kimi buton...

Gösterdiğin Board PowerAVRnin muhtemelen sistem şöyle olacak.

* USB yi Pl2303ün olduğu konektöre tak
* boot butonuna basılı tut
* resetle (bootu bırakabilrisn :D)
* ST'nin verdiği program üzerinden HEX kod yükle
* resetle
* işlem tamamdır
Gömülü Linux Notları --> http://linuxedu.xyz/