STM32F407 Cortex M4 şamataları

Başlatan bunalmis, 16 Ekim 2011, 17:14:50

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gambit1244

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Ekim 2011, 21:40:18
MBED de ne nasıl hazır?

#include "mbed.h"

DigitalOut myled(LED1);

int main() {
    while(1) {
        myled = 1;
        wait(0.2);
        myled = 0;
        wait(0.2);
    }
}

hocam fifo dediğiniz şey first in first out
ilk giren ilk çıkar değilmi :D maliyet muhasebesi stok yönetimi dersinde görmüştüm işe bak :DD
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

MC_Skywalker

bu konuda biraz bahsettmiştim https://www.picproje.org/index.php/topic,31501.0.html

PwmOut LEDRPWM(p22);     // PWM çıkış pinlerinin tanımlan

şeklinde yazıyorsunuz modülün p22 ayağı dırek PWM çıkış oluyor. Keil derleyicisini kullanıyorlar ama herşyi *.h ve *.lib dosyalarına tanımlamışlar hiç uğraşmıyorsunuz.

z

ST nin de hazır fonksiyonları var. Hatta ARM için evrensel fonksiyonlar var. İleride onlara da değiniriz. Ben bu tip hazır fonksiyonlarla hiç uğraşmadım. Uğraşan arkadaşlar anlatırlar artık.

Yalnız bu aşamada registerler üzerinden çevre birimleri nasıl ayarlanır konusunu pek çok örnekle işleyeceğiz.

Çünkü bu konularda fikir edinilmeden ARM hakkında fikir edinilmez.

z

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 21 Ekim 2011, 21:51:06
bu konuda biraz bahsettmiştim https://www.picproje.org/index.php/topic,31501.0.html

PwmOut LEDRPWM(p22);     // PWM çıkış pinlerinin tanımlan

şeklinde yazıyorsunuz modülün p22 ayağı dırek PWM çıkış oluyor. Keil derleyicisini kullanıyorlar ama herşyi *.h ve *.lib dosyalarına tanımlamışlar hiç uğraşmıyorsunuz.

Peki bahsettiğiniz bu yöntem hoşunuza gidiyormu? Bu şekilde ARM işlemciyi ne kadar iyi tanıyabiliyorsunuz?

Kursun ilerleyen dönemlerinde bahsettiğiniz tip kolaylıkları kullanmamızı mı istersiniz?

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: bunalmis - 21 Ekim 2011, 21:54:27

Peki bahsettiğiniz bu yöntem hoşunuza gidiyormu? Bu şekilde ARM işlemciyi ne kadar iyi tanıyabiliyorsunuz?

Kursun ilerleyen dönemlerinde bahsettiğiniz tip kolaylıkları kullanmamızı mı istersiniz?

böyle hazir kütüphanelerle baslamak yeni baslayanalr icin ideal ollabilir ama o zamanda pic programlamakdan baska fark kalmaz
bana kalsa arm dan korkmamak icin önce hazir kütüphane kullanmak mantikli gibi hocam sonra isteyen kendini gelistirmek isteyen zaten o kütüphaneyi acar bu amcam bunu nasil yazmi$ diye bir kurcalar
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Verdiğim register yükleme yoluyla yapılan programdan korkan varmı peki?

Mesela PLL konusunda M,N,P,Q değerlerinin hesaplanması konusuna baktınızmı? https://www.picproje.org/index.php/topic,35721.0.html

SERRO EFE

Hocam bence temelden gitmekte fayda var.. Hazır kütüphane mantığında değilde sizin yaptığınız gibi harcı biz karalım neyin nasıl olduğu daha net anlaşılır

gambit1244

ben pic ile bugüne kadar hiç ogrenmedigim şeyleri oğreniyorum 3 ay da pici ogrendim
hazır fonksiyonlarla başlayınca
hiç geri dönüp register olaylarına giresiniz kalmıyor oyüzden başında oğrenmekte fayda var
eminimki herkez kendi fonksiyonlarını yazmak ister buda anca boyle olabilir bence

hem boylece hazır fonksiyonlara baktığımızda bu fonksiyonun neler yaptıgınıda ancak bu şekilde kavrayabiliriz

ek:
konuyu dagıtmadan bişey sorabilirmiyim.?,

GPIO main features
● Up to 16 I/Os under control
● Output states: push-pull or open drain + pull-up/down

open drain nedemektir ne faydası vardır bilen varmı?
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

MC_Skywalker

mbed de ki hazır kütüpaneler sayesinde hiç birşet öğrenemedim.
5 dakikada SD karta veri yazan program oluşturuyorsunuz ama nasıl çalıştığını bilmiyorsunuz.

LPCXpresso ile uğraştım ama code red  IDE si kafamı çok karıştırıdı işin içinden çıkmadım. c/c++ aşına olmam rağmen.

Kütüpane ve başlık dosyalarımı kendim oluşturmak isterim. neyin ne olduğunu bilmeliyim ve işlemciye hükmetmeliyim. bence bu eğitimde amacımız bu işlemciye (Cortex M) hükmetmeyi öğrenmek olmalı.

dombilik

Alıntı yapılan: gambit1244 - 21 Ekim 2011, 22:13:51
ben pic ile bugüne kadar hiç ogrenmedigim şeyleri oğreniyorum 3 ay da pici ogrendim
hazır fonksiyonlarla başlayınca
hiç geri dönüp register olaylarına giresiniz kalmıyor oyüzden başında oğrenmekte fayda var
eminimki herkez kendi fonksiyonlarını yazmak ister buda anca boyle olabilir bence

hem boylece hazır fonksiyonlara baktığımızda bu fonksiyonun neler yaptıgınıda ancak bu şekilde kavrayabiliriz

ek:
konuyu dagıtmadan bişey sorabilirmiyim.?,

GPIO main features
● Up to 16 I/Os under control
● Output states: push-pull or open drain + pull-up/down

open drain nedemektir ne faydası vardır bilen varmı?
Örneğin 16F84 de PA4 open collector tarzı bir çıkışa sahiptir.
Yani PIC içerisindeki Çıkış transistorunun emiteri GND ye bağlıdır fakat
collector ü direk port bacağına gelir yani boştadır.Dolayısı ile bu uç tan "1"
seviyesi almanız için uygun bir direnç ile pull up yapmanız gerekir.
Open drain ise aynı işlemin FET transistorlerdeki halidir.
Bildiklerini kime miras bıraktın?kimseyemi? O zaman bildiklerinin ne önemi kalır. ******** /////////// ******** PROTON-ASM PROTEUS 7.4 SP3 EAGLE 5.40

MC_Skywalker

RCC->AHB1ENR |= 0x00000008;    // GPIOD donanımının clock sinyalini uygulayalım
GPIOD->MODER = 0x55000000;     // GPIOD nin 15, 14, 13, 12 pinleri cikis tanimlandi (Ledler bu pinlerde)
GPIOD->OSPEEDR= 0xFFFFFFFF;   // GPIOD nin tum cikislari en yuksek hizda kullanacagiz

Benim buradan anladığım aşağıda. doğrumu anladım?

hatamı buldum

z

Evet. Bu registerler.

Şimdi bu registerlere yüklediğimiz sayısal değerlerin, bu registerlerde hangi bitleri 1 yaptığına dikkat kesilin.

Hatta yükleme sonucunda değeri 1 olan bitlerin kutucuklarını sarıya boyayıp bizlerin de görmesini sağlarsan çok süper olur.

MC_Skywalker

Düzeltemeyi yaptım tekrar yükledim.

[IMG]http://img8.imageshack.us/img8/3558/reister.jpg[/img]

Az önce mantıksız bir soru sormuşum.
RCC->AHB1ENR |= 0x00000008;    // GPIOD donanımının clock sinyalini uygulayalım

zanten burda bit işlemi yapılmış mevcut register içeri OR (bit)işlemine tabi tutulmuş.

kantirici

Bir önceki sayfada hazır kütüphanelerden bahsedilmiş.Bence hazır kütüphane ile yol alınmasa dahi bu konuyada değinilirse çok iyi olur.En azından bir fikir sahibi olmuş oluruz ve bir sd kart uygulaması yapmak istedigimizde nereden başlayacagımız biliriz.