Step motor kontrol devresi

Başlatan skara1214, 01 Kasım 2011, 22:28:56

skara1214

ben 1kg a kadar  step motor önerisi ve sürücü önerisi bekliyorum para çok önemli değil(motor 100 tl ye kadar) sürücüde 3 kanal için(350 tl ye kadar)aşırı hızlarda çalışmayacagım yani öyle 5000 rpm falan görmek istemiyorum ama microstep çalışmak istiyorum 1/16 v.s adımlar için yaptıgım araştırmalarda a4983 denen bir entegre var bunu sparkfundan satın aldım bunla çok performans elde edebilirmiyim?bu step motor sürücüsü mümkünse devreye gömülebilsin yada pic ile kontrol edebileyim...
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

skara1214

konu pek ilgi görmedi heralde:D.Biraz değiştiriyorum.araştırma yapınca 3 eksen hobby cnc kartlarının işimi göreceğine karar kıldım.fakat step motorlar konusunda bir konuyu tam netliğe kavuşturamadım.oda Holding torque denilen konu.bu parametreyi dikkate alarak işlem yapmak hatalı olacaktır heralde?ben 1 kg lık bir nesneyi hareket ettirirken hangi parametreye dikkat edeceğim?moving torque gibi bir parametre varmı?

skara1214

verdiğiniz linki inceledim.3 amperlik bir step motorun maximum 200 gramı kaldırabildiğini gördüm sizce bu çok zayıf değilmi?önüne redüktör taksam hassasiyet kaybı olurmu?

fryrmnd

200gr kaldırdığını nereden gördünüz. Benimde bu konularda fazla bilgim yok.  pdf in 6. sayfasında tutma torkunun hesabı bir önceki sayfada da ne anlama geldiği yazıyor. Motor miline 1m uzakta 1kg lık bir kütle bağladınız. Ben yanlış anlamadı isem  motor sargılarından birinde nominal değerde akım varken bu kütle dengede duruyorsa motor  10Nm lik tork sağlayabilir. Şimdi 3A lik bir motor ne kadar tork verir bilemiyorum. Ustalar yanlışım varsa düzeltsin ve eksiğimiz varsa eklesin lütfen.

birde merak ettim. motorunuz ne marka? model vs verebilirmisiniz?

skara1214

4 ampere kadar 200 grı aşan bir motor görmedim(hareket torku)  aynı akım değeriyle dc motorda 5 kg kaldırabilirsiniz.fakat bunda çok hassas hareket edebilirsiniz + yönü olarak ama torktan bu kadar kayıpta çok fazla.1 kg taşıyacak  ve 3 amper per coil bir step motor bulmak imkandız gibi.

fryrmnd

Çok fazla devir istemediğiniz için hareket halinde tork kaybınız olmayabilir. Yine de  tecrübeli arkadaşlar bir el atsın lütfen.

Okan AKÇA

step motoru aslında yüksek hızlarda sorunlu motordur. bi ara bir arkadaşım step motorun ozelliginden olması gerek diye düşünüyorum 15 bin devir yaptırıyordu

skara1214

benim yüksek hızlara ihtiyacım yok max 500 rpm oda en çok yani