Bu Nasıl devre?

Başlatan zabun92, 03 Kasım 2011, 00:22:03

zabun92

Merhaba Arkadaşlar
birkaç gün önce fazla incelemeye fırsat bulamadığım devre gördüm 220 ile trafosuz 5v luk entegreyi çalıştırıyordu. Devreyi biraz tahmin ettim sinüs dalgasının fazlasını zener ile kırparak r1 direnci üzerinden devresini tamamlıyor diye düşündüm bilmiyorum nekadar doğru   :)
Aklıma takılan sorular

- bu devreden nekadar akım çekeriz?
-c1 kondansatörünün değeri ne olmalı?
-r1 direnci kaç ohm olmalı?
- c2 kondansatörünün değeri ne olmalı?
- devre sağlıklı çalışır mı?

çizim hataları
zener yönünü ters çizmişim
osiloskop değerleri giriş 8 volt olarak düşünlmüş çizim  :)

devre şeması;

elektronik 10'a ayrılır; 01. analog 10. dijital  :))

t2

c1 : 100nF/250V(ac)
r1:  470 ohm
z1: 5V1
c2: 470uF

1mA  rahat çekersin

zabun92

cevap için teşekkür ederim ama 1 mA de hata olabilrmi çünkü devrede birde röle vardı

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

t2

Alıntı yapılan: zabun92 - 03 Kasım 2011, 00:29:51
cevap için teşekkür ederim ama 1 mA de hata olabilrmi çünkü devrede birde röle vardı
Aslında hesaba göre en az  6.91mA çıkıyor.

zabun92

denemeyi yaptım çalıştı :) elimde 12v zener vardı 12v luk ledi yaktı
yardımlarınız için teşekkür ederim

t2

led yakamak için zeneri takmasan da olur. fakat zener ya da led yoksa 470uF patlayacaktır

zabun92

Alıntı yapılan: t2 - 03 Kasım 2011, 01:10:30
led yakamak için zeneri takmasan da olur. fakat zener ya da led yoksa 470uF patlayacaktır
Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için. İnşallah bu geceyi kondansatör patlatmadan geçiririm :)

berke_42

Alıntı yapılan: zabun92 - 03 Kasım 2011, 01:29:07
İnşallah bu geceyi kondansatör patlatmadan geçiririm :)

C1 e paralel ( 680k--1mΩ) civarı bir direnç baglamalısın yoksa priz uçlarına dokunursan biraz gıdıklanirsın :)Benzer devreler piyasadaki ledli gece lambalarında sıkca kullanılıyor, uygulanacak devre led yakma ise  sorun çıkaracagını sanmam
''Yelkeni olmayan gemiye rüzgar da yardım edemez.''

zabun92

Alıntı yapılan: berke_42 - 03 Kasım 2011, 10:58:09
C1 e paralel ( 680k--1mΩ) civarı bir direnç baglamalısın yoksa priz uçlarına dokunursan biraz gıdıklanirsın :)Benzer devreler piyasadaki ledli gece lambalarında sıkca kullanılıyor, uygulanacak devre led yakma ise  sorun çıkaracagını sanmam
biraz geç kaldınız :D gece gıdıkladı  ;D

vsalma

Peki mikrokontrolor sürmek için nasıl bir değişiklik yapmak gerekir?

since1990

Zeneri Ters çizmemişmi arkadaşlar. Zeneri öyle kullanırsa diyot olur zenerlik yapmaz ki??
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

since1990

Zeneri Ters çizmemişmi arkadaşlar. Zeneri öyle kullanırsa diyot olur zenerlik yapmaz ki??

Alıntı Yapzener yönünü ters çizmişim
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

Digimensch

Devrenin tam dogru seklini verebilirmisiniz?
Belki ledli gece lambasi veya Microkontroller kullaniminda düsünebilinir !