Türkiye BOR mineralini işleyebiliyor mu?

Başlatan SpeedyX, 11 Kasım 2011, 00:26:37

SpeedyX

Merhaba,

İnternette sabah gazetesinde bor minerali ihracatında bir numaralı ülke olduğumuz yazıyor. BOREN adlı bir kurum tarafından çeşitli araştırmalar yapıldığını biliyorum ama bitmiş projeler bölümüne bakınca bu projelerin üniversite tez çalışmaları benzeri teorik ağırlıklı, tesis fabrika yapılmadan bazı sonuçlar alınmış gibi görünüyor.

Bizim ülkemiz kendi BOR unu işleyebiliyor mu?

Yakıt olarak kullanmak istesek bunu dışarıya işletip tekrar ithal ederek mi kullanacağız yoksa bildiğiniz bunu yapabilen fabrikalar var mı ülkemizde?

Selamlar.

Okan AKÇA

Evet işleniyor bor katkılı makina yagları,alaşım,aşınmaz dişliler üretildi bor mukavveti saglam olmayan elementle alaşım yapıldıgı zaman cok hafif ve bor miktarına göre celik kadar saglam alaşımlar üretiliyor.

eistain_54

Bi hocamın söylediği kadarıyla yakıt ve benzeri ürünler için kullanılamıyor. Bazı silahları bor kaplama yapıyorlarmış ama onuda boru dışarı gönderilip işletiliyornus... Hocanın söylediği kadarini biliyorum...
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

gambit1244

geçen gün bi haberde okudum
boru işleyerek üretilen bir filtre co2 emisyonunu yüzde 70 azaltıyormuş ve bunun patenti alınmış
tüm fabrika ve santrallerde bunun mecburi tutulması saglanabilirse ülkeye büyük katkısı olur
yüzde 70 cok büyük bir rakam
küresel ısınma diye bagıran ülkeler bakalım bunu kullanıcaklarmı
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

re3ii

bor madeni endüstriden tarıma kadar kullanabiliyor. domateslerde ve buğdayda kullanıldığını biliyorum gübreye katkı maddesi olarak kullanıyor ,fakat bor madeni hammadde olamiyor yardımcımadde olarak, kısacası tek başına bir iş yapamaz:) bakır veya altın gibi değil. etimaden işletmelerin sitesine bakabiliirsiniz

H@S@N

arkadaşın sorusunu iyi okumak lazım.boru türkiye işleyebiliyormu diyor. bildiğim kadarı ile bu konuda sömürgeyiz.bor madenlerinin işletilmesi Eti Maden İşletmeleri yönetiminde. sağolsun başdakiler herşeyde olduğu gibi bunuda değerinin kat kat altında amerikalılara peşgeş çekmişler.biz boru çıkartıp 10 liraya satıyoruz işlenmiş halini 20 liraya geri alıyoruz :)
satılık STM32F4-Discovery kit...

Seckin ALAN

bandırmadan etimaden den trenlere yükleniyor doğru yurtdışına sonra fahiş fiyatlar ile geri satın alıyoruz...
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

H@S@N

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız "söylemlerinin tersine bor madeninin bir kilogramının bile hammadde olarak satılmadığını da vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu" bunlar anca Türk milletini kandırsın...

re3ii

HASAN  bor hammadde olarak nelerde kullanılıyor. bilgi verebilirmisin.

Arkadaşın sorusunun cevabını etimaden olarak verdim.

SpeedyX

Etimaden e baktim, guzel resimlerle kisa tanitim yapip calisanlarin ozgecmisini falan yayinlamislar. isleyemiyoruz saniyorum. Etimaden turk mali olmayabilir.

re3ii

orasını bilmiyorum:) fakat ben kırka işletmesine her gittiğimde tıkır tıkır çalışıyor. 5. işletmeyi kuracaklar.
bor madeni işleniyor, etimaden tarafından.

OG

Yeni yeni öğrenmeye çalışıyoruz bor veya diğer madenleri işlemeyi.
Maden İşleme = Endüstri
Endüstri = Teknoloji. 
Teknoloji = Bilim

Çook çalışmamız lazım çok.

http://www.aksiyon.com.tr/aksiyon/newsDetail_getNewsById.action?sectionId=35&newsId=23124
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

re3ii

verdiğiniz link demek istediklerimi açıklamış

H@S@N

bakanın kendi açıklama yaparak borun hammadde olarak kullanıldığı hiç bir sanayi ürünü yokdur. her zaman katkı maddesi olmuşdur. ve bizde bu hammaddeyi işleyip öyle satıyoruz diyor.benim görüşüm kendinimizi kandırmaya gerek yok. işleten firma türk değilse biz buna kalkıpda biz işliyoruz diyebilirmiyiz. bence hayır. demek istediğim millet olarak hep kandırılıyoruz. mesela alakasız bi örnek veriyim. başbakanımız abd'den insansız hava aracı istiyor. abdenin bize verirken sunduğu şartlar "Kalkışı takiben kumanda NEVADA/ABD'deki merkeze geçecek. Tüm uçuş boyunca Predatar uydu vasıtasıyla ABD'den kumanda edilecek. Predatorun elde ettiği görüntüler önce ABD'ye gönderilecek, ardından Ankara'daki ABD karargâhına (ODS), oradan da görüntüler filtrelendikten sonra Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı'na iletilecek." gibi saçma bişey. ve biz gelen bu görüntüyü istihbaratdan sayıp buna göremi haraket edicez.? evet aynen öyle ona göre haraket edicez.ben ülkemi seven bi genç olarak hergün böyle haberler okudukca kemiklerim sızlamıyor değil :/

OG

@H@S@N, böyledir bu işler, adam IHA'ları bizi çok sevdiğinden vermiyor, siyaseten bir parmak bal işte. Bugüne kadar terörü onlar beslemedi mi..

Bize bizden başka dost yok ise, biz de bari kendi kendimize düşman olmayalım.

Dedim ya, çok çalışmak gerek.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.