Türev, İntegral, Diff Denkler? Esas mantığı nedir?

Başlatan Elektroemre, 17 Kasım 2011, 00:48:31

z

Alıntı yapılan: airforce - 19 Kasım 2011, 17:39:34
@bunalmis

Eğer v2>v1

(v2-v1 )/ x= köpeğin kediyi yakalaması için geçecek süre

Nasil hesapladin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

Bu durumda açısal hatta dairesel bir hareket yapmış olmaz mı bu köpek? İntegral lazım bunun için.

airforce

Üstteki mesajımda yazarken yanlışlık yapmışım onu düzelttim.

ilk başlangıç anındaki aralarındaki mesafeyi bitirebilmeleri için hızlarının farkı kadar zaman geçmelidir.

v=hız
t=zaman
x=yol

x=v.t

x (aynı zamanda sizin verdiğiniz aralarındaki kat edilmesi gereken mesafe X)

v (iki hareketlinin hızları farkı v2-v1)

t (geçecek süre)

x/(v2-v1)=t 

x/v=t

Teşekkürler...

OG

Öğrenciler bu tip soruları sormakta haklılar, hocalar gerçek hayatla bağlantı kurmadan anlattıkları için. Hocaların yetersizliklerine kızıp sakın dersi geçmek için çalışmayın. Hayat hep matematik.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

The Gariban

Bunalmış hocam aslında sorunun bir cümlesinde mantık hatası var gibi geldi bana
Alıntı yapılan: bunalmis - 19 Kasım 2011, 15:20:23
Kedi pist uzerinde sadece ileriye dogru kosarken, kopek, daima kafasi kediye bakacak sekilde kosuyor.
bu şartın yerine gelmesi için parkurun daire şeklinde olması gerekir.Zira kare şeklindeki bir parkın diğer kenarına yaklaşırken arkadaki köpeğin kafası onu görecek şekilde koşamaz.
Aslında kedi pist üzerinde sadece ileri koşması cümleside soruya kare şeklindeki parkurun hiç alakası yok anlamına da geliyor.
Ancak airforce un verdiği cevap doğru.

gumush

Ben su sekilde algiladim soruyu. Kedi kare seklindeki parkur'a uymak zorunda ama kopek değil , yani kedi karenin etrafini donecek ama kopek direk kediye dogru kosacak.

Bu durumda kopegin oldugu noktadan kedinin kostugu yone dogru bir egri olusur. Yani ilk basta aralarindaki mesafe X iken [ yani karenin bir kenari ] sonrasinda bu mesafe kopegin konumundan kedinin yeni konumuna uzanan dik ucgenin uzun kenari seklinde olacaktir.

Hikmet Gumus  izmir

z

gumush

Bulent bey tesekkurler,

Hesaplama konusunda da bir aciklama olabilir mi ?

Hikmet Gumus  izmir

malpaslan1979

Hayatım boyunca matematik dersim iyi olmadı. Fakat şunu birebir yaşayarak gördüm. Eğer matematik reel olarak bir işime yarıyorsa gerçek dünyada bir konu üzerinde kullanabiliyorsam o konuyu öğreniyorum. İşin kısası matematik görüşüme göre soyut olarak kalmamalı. Mutlaka bir örnek ile kullanılmalı yani bir noktada şu işime yaradı diyebilmeliyiz.

FxDev in (bence öğretmenlerimizin çoğu teorik açıdan iyi, öğretme açısından sıfıra yakınlar) cümlesine katılıyorum.

The Gariban

MIT deki derslerden bir örnekde ben vereyim.
http://www.flickr.com/photos/physicsdemos/3180258432/in/photostream/
Böyle bir ortamda elekromanyetik dersini öğrenenin"Ben bu dersi anlamadım demesi için enbesil olması lazım  ;D

cicjoe

paint'te beceremedim, ben de program yazarak ekran goruntusu aldim. 2 farkli v1,v2 degerine gore kirmizi egri kopegin gectigi yerleri, mavi dogru ise kopegin o anki yonunu belirtiyor. sanirim boyle daha iyi anlasilir =) goruntulerde pist 1 kenar uzunlugu 250birim, 1. goruntude v1 = 5 birim/saniye, v2 = 7.5 birim/saniye, 2. goruntude v1 = 10 birim/saniye, v2 = 7.5 birim/saniye.

z

Bana gore, bizim egitim sistemimizde sorun embesil ogrenciler.

Embesil olanlar hocalari oyalayarak embesil olmayanlarin daha cok ogrenmesi icin gerekli degerli ders zamanini calarlar.

Peki bir ogrenci neden embesil olur. Ilk okul 1 de derslerine calismadigi icin. 2. sinifa eksik geldigi icin baslar ders zamanini calmaya. Ogretmen bu cocuga biraz daha ilgi gostermek zorunda. Ne oldu diger ogrencilerin zamani calindi.

Geldik 3e. Embesil 2 de de derslerine calismadi. 3 de de zaman caldi.

Bu boyle gitti gitti universiteli oldu. Ama lise derslerinden bir haber.

Tum suc ailede. Aile, cocuklarinin derslerine calismasini saglamali. Bu dayakla tehditle olmamali.

Universitede dersden cikip evde ders calismak yerine cafede lak lak eder. Sonra'da hocalara laf eder.

Hocalarin da bir zamanlar embesil ogrenciler oldugunu dusunursek bu kisir dongu. Hocalarin da kendilerini yetistirmis olmalari gerekiyor.

Belli bir yasi almis hocalar zaten zamanla pisiyor. Fakat genc donemlerinde?

Secilmis ogrencilerin okudugu okullar secilmis mezunlar verir.

malpaslan1979

Keşke Türk eğitim sisteminin sorunlarının (matematik ve diğerleri) temelinde sadece öğrencilerin embesilliği yatsa. Size katılmadığımı belirtmek isterim öğrenciler ve aileleri suçlu yoksa herşey mükemmel demek eğitim hadisesini basite indirgemek olmuyor mu?

Mesele şu eğer tüm boyutları ile tartışacaksak. Sorular şunlar olmalı diye düşünüyorum: Ne anlatıyorsunuz (müfredat kuşa döndü sürekli değişiyor), nerede anlatıyorsunuz (fiziki şartlardan bahsediyorum) nasıl anlatıyorsunuz, anlatanı nasıl seçiyorsunuz, anlatanın imkanları neler öğrenci aile milli eğitim dünyası okul yönetimi bakanlık başbakanlık herkes bu olayın içinde diye düşünüyorum. Öğrenci ve aile suçlu bitti. Bence çok düz ve eksik bir yaklaşım.

cicjoe

valide sordu neyle ugrasiyosun diye, dedim boyle boyle bir kopek var, pistte kediyi kovaliyor diye. niye kovaliyorki, beklesin oldugu yerde kedi tur atip ona gelir dedi :D

z

Bosuna suclu aramayin. Suclu ogrecinin kendisi. Ogrenci derslerine calismiyor bu kadar basit.

Buna ragmen en iyi egitim veren ulkelerden birisi de biziz. Egitim sistemimizin elestirilecek iki kusuru varsa o da ogretmenin ogrenciye ozguven kazanmasina katkida bulunmamasi.

Bir diger eksiklik de ekip calisma ruhunun kazandirilmamasi.

Size canli ornek vereyim.  Ilk okul 1. sinifi bitirip zerre yabanci dil bilmeyen oglumla avrupada bir ulkede yasamak durumunda kaldim.

Turkiye'de ilk okul 1. sinifta aldigi bilgilerle 2 yi geti. Ustune yabanci dil haricinde hic bir sey eklemedi. Ilk okulda aldigi altyapi su anda 3 sinifta dahi tum gavurlarin onunde olmasini sagladi.

Bizim onde gelen universitelerimizin mezunlari en baba firmalarda ise girebiliyor.

Secili okullar secilmis mezunlar verir. Bu da benim tezimi dogrular. Secili okullara giren ogrenci derslerine zaten calismis demektir.

Koy okulunun imkanlari ile sehir okulunun imkanlari bir olmaz. Tum dunya da bu boyle. Fakat koy okullarinda okuyup derslerine calistigi icin inanilmaz konumlara yukselmis kisilerde tezimi dogrulayan bir baska ornek.

Kendinden pay bic. Iyi bir ogrencimiydin. Derslerine layiki ile calistinmi? Anlamadigin yerleri evde calisarak anlamaya calistinmi?