Hi-Tech mi CCS c mi?

Başlatan samurayziya, 22 Kasım 2011, 11:44:29

samurayziya

Merhaba arkadaşlar.C ile pic programlama öğrenmeye kararverdim.Merka ettiğim bir kaç nokta var.
CCS C ile Hi-Tech farklı mı şeyler mi?
CCS C complier ücretli Hi-Tech ücretsiz mi?
Eğer ikisi farklı ise sizce hangisi daha iyi?

yamak

Eğer işi öğrenmek istiyosanız kesinlikle hi-tech. Ama yok bi proje var acilen çıkması lazım lazım derseniz ccs öğrenebilirsiniz. Ayrıca hi-tech de ücretlidir ama başlangıç için kısıtlı sürümü işinizi görür.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: samurayziya - 22 Kasım 2011, 11:44:29
Merhaba arkadaşlar.C ile pic programlama öğrenmeye kararverdim.Merka ettiğim bir kaç nokta var.
CCS C ile Hi-Tech farklı mı şeyler mi?
CCS C complier ücretli Hi-Tech ücretsiz mi?
Eğer ikisi farklı ise sizce hangisi daha iyi?

Daha önce ne kullanıyordun ?
ASM kullandıysan ihtiyacın olan Hi-Tech
Basic kullandıysan CCS daha iyi gelir.

samurayziya

lisede Asm öğrendim ama çok az.Ben çok iyi şekilde öğrenmek istiyorum.Peki zorluk dereceleri nasıl?

SiVRiSiNEK

ben asm->basic->C sıralaması ile kullandığım için

CCS yi HiTech vari bir şekilde kullanıyorum (hazır fonksiyonlara pek bulaşmamaya çalışarak) , yukarıdaki sıralamaya basic girince işin içine etti :)

Erol YILMAZ

iyi şekilde öğrenmek istiyorsan elbette Hi-tech PICC   

-Hasan-

Merhaba

Hocam benim de bir sorum olacak; RAM ve ROM kullanımında CCS ve Hi Tech ' i karşılaştırırsak; hangisi bonkördür?  :D hangisi cimridir?  :D

mcan

Hitec derleyicisini c18 ile c18 adi altinda birlestirmediler degilmi sanki bir yerde boye bisey okudum.

Tagli

Hayır. Hi-Tech'i Microchip satın altı. Bir de C18'in resmi adı değişti.
Gökçe Tağlıoğlu

EMG81

LukeSkywalker

Kodlarla sevişirim diyorsanız hi-tech PIC-C,  Arka plandan banane, işlerim çabucak hallolsun diyorsanız mikroC..

samurayziya

Ben CCS C öğrenmeye karar verdim.Peki CCS C hi-tech den kötü mü?yada sınırlımı yapabileceklerim?

-Hasan-

CCS C biraz daha kolay, birçok hazır fonksiyonlarıyla datasheete çok az ihtiyaç oluyor. Ama Hi Tech ' te program yazmak için her yerde datasheete ihtiyaç oluyor. (özellikle donanım kullanılıyorsa)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: samurayziya - 22 Kasım 2011, 20:38:49
Ben CCS C öğrenmeye karar verdim.Peki CCS C hi-tech den kötü mü?yada sınırlımı yapabileceklerim?

Buradaki en zayıf halka CCS yada Hi-tech değil, sensin maalesef :)

LukeSkywalker

Alıntı yapılan: Allegro - 22 Kasım 2011, 20:51:32
Buradaki en zayıf halka CCS yada Hi-tech değil, sensin maalesef :)
Niye ezdin hocam arkadaşı şimdi?

Sonuçta hepimiz bunları merak ettik zamanında.
Bence siz ilk başta Orhan Altınbaşak'în PIC16F1628A ile ilgili kitabını alın ve oradan başlayın çalışmaya. Daha sonra da hi-tech PIC-C'ye geçersiniz.