msp430 lcd uygulama yardım

Başlatan xxlxxl, 02 Aralık 2011, 23:52:40

xxlxxl

arkadaşlar  hocalarım tüm lcd ile ilgili kodları örnekleri gogleden buldum denedim hiç biri çalışmadı derleme hatasından yükleme hatasına kadar bir türlü sağlam kod bulamadım.. canlı destek aldım kendi kodunu dahi bir türlü derleyemedi sizden basit bir örmek rica ediyorum...

örnek: lcd ekrana ilk satıra merhaba  2nici satıra selam yazacak böyle bir kod çok kazım...

IAR Embedded Workbench  kullanıyorum .. örnek kod ile lcd kütüphanesi örneği rarlı oarak upload edecek ve yardımcı olucak hocalarım arkadaşlar yardım lütfen...

ccm1620c-c lcd var elimde

xxlxxl

28 gösterim olmuş kimse yardımcı olamıyormu çommu zor bir konu lütfen arkadaşlar basit bir lcd ekrana yazmak msp430g 2231 var olan goglerdeki kodlar derlenmiyor hatalı kütüphane ve kod hataları bir türlü işin işin içinden çıkamadım

fatihinanc

Selam,

Neleri nasıl denediğini anlatır mısın ?
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

xxlxxl

mcu daki örnekleri berk baykaldan olan örneklere akdar ve canlı destek aldım kendi kodlarını bille derlemede hata çıktı msp430g 2231 ile ilgili lcd örnek kodları indirdim hiç biri çalşmıyor bir türlü   IAR Embedded Workbench ile complimer oluyor hatasız ama download etmeye kalktığım zaman hata oluşuyor bu hatalarda lcd ile ilgili kütüphaneelrden gelen hatalar çoğunlukla  videoları izledim çok absit kodları gördüm aynısını yazdım derleme olmuyorrr istediğim sadece basit bir kod  ekrana merhaba yazan bir kod  saygılarımlaa

birde pinin birinden deneme diye bir yazı göndermek istiyorum serial port ile okumak istiyorum pc den içinden deneme diye bilgi göndermesimi istiyorum herhangi bir pinden rs232 ilede de bu gelen veriyi okumak istiyorrum bilgi sayısalda ola bilir

fatihinanc

O örnekleri projeleri yapan arkadaşlar çalıştırdı ise sen de çalıştırabilirsin.
Derleyici nasıl hata veriyor ? IAR'da nasıl proje oluşturman gerektiği ile ilgili yazıları okudun mu ?

Forumda birileri muhakkak yorum yazacaktır fakat sorunları yazı ile anlatınca yardım alma olasılığın oldukça düşük olacaktır...
Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz.  (Galileo Galilei)

xxlxxl

IAR İLE HİÇ BİR SORUNUM YOK BAŞKA KODLARIM VAR DERLİYORUM SORUN YOK NETTE BULLDUĞUM HİÇ BİR KOD ÇALIŞMIYOR CANLI OLARAKTA DENENMİŞTİR DESTEK TE ALDIM ADAM SALLADI BENİ KISA ÖZZ

BEN SORUNLARIMII NASIL İFADE EDEBİLİRİM SİZCE YAZARAK OLMUCAKSA NASIL AÇIKLAYA BİLİRMİSİN

fatihinanc

Alıntı yapılan: xxlxxl - 03 Aralık 2011, 01:04:28
IAR İLE HİÇ BİR SORUNUM YOK BAŞKA KODLARIM VAR DERLİYORUM SORUN YOK NETTE BULLDUĞUM HİÇ BİR KOD ÇALIŞMIYOR CANLI OLARAKTA DENENMİŞTİR DESTEK TE ALDIM ADAM SALLADI BENİ KISA ÖZZ

BEN SORUNLARIMII NASIL İFADE EDEBİLİRİM SİZCE YAZARAK OLMUCAKSA NASIL AÇIKLAYA BİLİRMİSİN
Güzel...

Canlı destek alıp da derleyemediğin kodları buraya ekleyebilirsin mesela..

xxlxxl

http://www.dosya.tc/server7/Uq4APk/UPLOAD.rar.html 

İLGİLİ KOD VE HATA RESMİNİ RARLI OLARAK UPLOAD YAPTIM her ikiside çok basit kodlamalar ama bir tülü olmuyor yapımcısu tarafındanda denenmiştir hata oluşmuştur güncel derleyici kullanılmıştır

fatihinanc

Toplam 3 aşamada senin kodları derledim :)
IAR ile sorunum yok demişsin ama IAR ile aran pek iyi değil bence ;)

xxlxxl

evet doğrudur benimde bilmediklerim olabilir ne yapim öğrenmeye çalışıyoruz sizin gibi ustadalrdan bişiler öğrenemk içinde gece gündüz formlarda yazışıyoruz fakat şimdi bu gelen cevap pek iç açıcı değil burda benim bilip bilmediklerimi yorumlamak yerine yardımlarınızı paylaşmaktı net bir cevap yazma şansınız varmı  yardımcı olan varmı yokmu teşekkür ederim

fatihinanc

Selam,

Burada o tarz bir yorum yapmamın sebebi gözden kaçırdığın küçük noktaları hatırlatmaktı. Dikkat edersen sana ilk yorumda "IAR" demişim. Sen üstelik büyük harflerle bildiğinden, sorunun oralarda olmayacağından çok emin bir şekilde cevap vermişsin.
İlim talep etmek çok güzel birşeydir. Fakat nasıl talep edeceğimizi bilmemiz lazım ;)

Dikkat ettiysen sana ilk başından beri balık tutmasını öğretmeye çalışıyorum. Bu forumdaki başlıklarının çoğu cevapsız kalabilirdi...
Herneyse...

Sorunun çözümü : IAR'a "lcdFonksiyonlar.h" dosyasını tanıtman gerekiyor. IAR içindeki proje dosyaları içerisinde sadece main.c görünüyor. Hem IAR'a "lcdFonksiyonlar.h" kütüphanesi ile çalışacağım diyorsun hem de bunun nerede - ne olduğunu göstermiyorsun. Bu şekilde elbette hata alırsın ;)

xxlxxl

lcdFonksiyonlar.h bu dosyayı tanıttım ilgili yere copy paste yaptım C:\Program Files\IAR Systems\Embedded Workbench 6.0 Kickstart\430\inc  ama yinede olmuyor istersen teamwer veriyim yardımcı olurmusun olmuyor hata resminide upload yaptım

proje içerisinde tüm dosyalar mevcut şu an kontrol yaptım rar dosyalarımıda

fatihinanc

Resimdeki gibi bir görüntü aldın mı ?
Dosya dahil etmek bu şekilde yapılmaz. Sol tarafta lcd-Debug yazısına sağ tıklayıp Add diyerek proje klasörün altındaki lcdFonksiyonlar.h ı seçmen gerekiyor.

[IMG]http://img819.imageshack.us/img819/861/iar.png[/img]

xxlxxl

fatihinanc

#include "lcdFonksiyonlar.h" ın önündeki "//" ları kaldırmalısın...
Program fonksiyonların nerede olduğunu bilemiyor bu sefer de.