24LC512 kapasitesi, Pic hafızası veya Eproma ses kayıt yöntemi

Başlatan t2, 12 Aralık 2011, 15:50:01

fryrmnd

t2 hocam siz kol saati kazandınız da biz ne kazandık  ;D

t2

Ses işi öyle 2 dakkada anlatılacak şey değil zaten burda yazsam  bir sürükalabalık yazı olur sıkılırsınız.

İşin temeli 8 bit 8khz PCM ses dosyasını anlamaktan başlar. Bu dosyada her saniye için 8 bin bayt kaydedilmiştir. bu baylara göre saniyede 8 bin tane farklı gerilim ürettirmek gerek. Onu hpwm yapıyor. yani picin içindeki donanımsal pwm.  Baytı okuyup gerilim üretiyoruz 125uS sonra yeni baytı okuyup yeni gerilim üretiyoruz. Bu durumda ne oluyor? pwm bacağından sesi ifade eden gerilim dalgası çıkıyor. bunu kuvvetlendirip hoparlörden duyabilriz.

Ses yokken baytlar hep 128 dir dalga bunun üzerinde ve altında değişir 255e yükselir veya sıfıra düşer. Resim çok doğru değil yani.

fryrmnd

valla t2 hocam. sınırlamayın kendinizi açın. valla çatır çatır anladım. 8000 adet herbiri farklı genlik ifade eden  byte büyüklüğünde veriler. gerçi ben soruda bir çırpıda herşeyi sordum ama .  sadece bu kadarını öğrendik gerisi gelir. byte ın değerini okuyup ona göre pwm ile gerilim üretmeyi öğrendimmiydi tamam. öyle ahım şahıma filtre miltre istemiyoz şimdilik  :)

My75

t2 güzel örnek vermiş,

8 khz ile çalışma yapacağın ses dosyasını 8000 parçaya bölüyorsun,bu 8000 adet parçacık dinlediğin frekansı şekil olarak birazcık oluşturabiliyorsa dinlenilebilir olur.Bas seslerde sıkıntı yok ama tiz seslerde sıkıntı olmaya başlar.Nedeni ise bir sinüs eğrisini oluşturman için en az 3 örnek alman lazımki buda en kötü hali ile üçgen olur.Örnekleme frekansı ne kadar artarsa sinüs üzerindeki noktacıklar artar ve daha kaliteli bir sinüs oluşur..Buda kaliteli ses demek,44100 örnekleme ile 16Khz bir tizde bile yaklaşık 3 örnek alır ki yeterli olur bile..

8000/3 desek uygun olan max. frekans 2666hz çıkar..

1khz ses için,
1000 / 8000=0.125  bir sample
1 / 0.125=8 sample demek olur..

Mp3 ler 44100 ve 16bit derinliğinde olur,16 bit ile gerilim çözünürlüğü daha hassasdır..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ferit06

şöyle bir kaynak var

http://ccspic.com/download/sayisal-haberlesme-ders-notlari.html

http://rapidshare.com/files/126671870/Say__305_sal_Haberle__351_me.zip.html

şifre:ccspic.com

72. sayfada delta modülasyonu anlatılıyor. 
Alıntı yapılan: ambar7 - 12 Aralık 2011, 17:16:46
Örnekleme süresini düşür ve bayt düzeyinde değilde bit düzeyinde depolayabilirsen süre uzar. Sadece ses kalitesi düşer.

Yanlış hatırlamıyorsam cep telefonlarında kullanılan bir yöntem var örnekleme anında sinyalin durumu bir önceki ile karşılaştırılıyor. Yükseliyorsa 1 düşüyorsa 0 veriliyor.

Daha sonra tekrar geri ses kazanımında ise  1 olan yerlerde gerilimi yükseltiyor, 0 olan yerlerde düşürülüyor. Sonuçta orjinale yakın bir sinyale elde edilmeye çalışılıyor.

buradaki yöntemdir...

https://www.picproje.org/index.php?topic=15842.0

t2

Peki piyasada , 24LC512  gibi eprom değil de pice bağlanabilecek RAM var mıdır ?

Elektroemre

Alıntı yapılan: t2 - 14 Aralık 2011, 14:53:28
Peki piyasada , 24LC512  gibi eprom değil de pice bağlanabilecek RAM var mıdır ?

23K256 256Kbit RAM. Ne kadarlık bir alana ihtiyaç var tam olarak?

t2

Şu an yok da olursa diye şeyttim.   23K256 nin ram olduğunu bildirdiğin için teşekkür ederim. daha önce hiç ram almamış kullanmamıştım. nasıl soracağımı da bilmiyordum. Zaten malzemeciye gitsen ram lazım desen anlamaz

My75

Ama hatırlatayım ram' ler geçici belleklerdir,yani eprom gibi değil,fişi çektinmi iş biter.. :)  Dikkat etmek lazım,birde Otp epromlar var yani bir defa programlanır..

t2

Picden çıkan ses. HPWM ile oluşturulmuştur. pic hafızasındaki sesi bu şekilde çaldı ve bilgisayarın mikrofon girişinden kaydedildi. Konuşma için gayet yeterli gibi duruyor. fikir vermesi açısından buyrun :
http://speedy.sh/uS4J5/picplay.wav

My75

Gayet iyi olmuş,hangi pic' i kullandın..Sanırım bu kadar bir mesaj için 4Kb alan yeterli?

t2

18F2550 KUllandim

okylmz

Alıntı yapılan: t2 - 13 Aralık 2011, 22:38:39
Ses işi öyle 2 dakkada anlatılacak şey değil zaten burda yazsam  bir sürükalabalık yazı olur sıkılırsınız.

İşin temeli 8 bit 8khz PCM ses dosyasını anlamaktan başlar. Bu dosyada her saniye için 8 bin bayt kaydedilmiştir. bu baylara göre saniyede 8 bin tane farklı gerilim ürettirmek gerek. Onu hpwm yapıyor. yani picin içindeki donanımsal pwm.  Baytı okuyup gerilim üretiyoruz 125uS sonra yeni baytı okuyup yeni gerilim üretiyoruz. Bu durumda ne oluyor? pwm bacağından sesi ifade eden gerilim dalgası çıkıyor. bunu kuvvetlendirip hoparlörden duyabilriz.

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Ses yokken baytlar hep 128 dir dalga bunun üzerinde ve altında değişir 255e yükselir veya sıfıra düşer. Resim çok doğru değil yani.

başlangıç için bu bilgiler açıklayıcı oldu benim için.
t2 teşekürler.
kolay gelsin...

ilker_32

24LCxxx ürünleri için, geçen gün konya sokakta birçok yer gezdim ama her gittiğim yerde yok cevabını aldım. Ankara'da ürünlerini bulabileceğimiz yer var mı?

subram

@t2 hocam çalışma gayet başarılı olmuş. bende bu şekilde 1-2 lik bir ses üretmek istiyorum. 3 gündür araştırma yapıyorum konu ile ilgili. ISD DAC vs derken en son bu konuya ulaştım(@fryrmnd sayesinde. teşekkürler kendisine ) şimdi sıkıntı şu ki elimizdeki wav dosyasını hex'e çeviren programlar ama sizin yaptığınız gibi tablo haline nasıl getirebiliriz. bunun bir yolu var mı?
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz