24LC512 kapasitesi, Pic hafızası veya Eproma ses kayıt yöntemi

Başlatan t2, 12 Aralık 2011, 15:50:01

t2

24LC512 : 64K x 8 (512 Kbit) demiş.
bunun içine
64 x 1024 =65536 bayt depolayabiliriz demek mi oluyor? 

fryrmnd

yanlış anlamıyorsam öyle oluyor.

Okan AKÇA

evet dediginiz gibi

t2

O zaman buna 8 saniye ses gömeriz. Pic pwm inden sesi çıkartırız. sudan ucuz yav.

Okan AKÇA

yapılabilir ses kalitesi mükemmel olmasada idare eder. yazılım ve tasarımı saymassan sudan ucuz :D

justice_for_all

bence 512000 bits /8 = 64 bayt yapar ben yalnis bilmiyorsam.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

t2

Bazı picin program hafızası 32K Byts demiş. o zaman biraz çalışıp 16k boşluk  bırakabilirsek 2 saniye ses depolanabilir.  eproma da gerek yok demek ki.

Kabil ATICI

Örnekleme süresini düşür ve bayt düzeyinde değilde bit düzeyinde depolayabilirsen süre uzar. Sadece ses kalitesi düşer.

Yanlış hatırlamıyorsam cep telefonlarında kullanılan bir yöntem var örnekleme anında sinyalin durumu bir önceki ile karşılaştırılıyor. Yükseliyorsa 1 düşüyorsa 0 veriliyor.

Daha sonra tekrar geri ses kazanımında ise  1 olan yerlerde gerilimi yükseltiyor, 0 olan yerlerde düşürülüyor. Sonuçta orjinale yakın bir sinyale elde edilmeye çalışılıyor.
ambar7

EMG81

wav ne yazıkki çok yer kaplayan bir format şekli.

8Bit kodlanınca kalitesi çok kötü oluyor.
16Bit kodlanınca 8bitin yaklaşık 2 katı kadar boyuta sahip oluyor.
20khz in altındaki örneklemelerde kalite yine düşük oluyor.
Fakat Mp3 te durum aynı değil.

10snlik kaliteli bir waw dosyasının boyutu 2mb iken
Aynı dosyanın mp3 versiyonu(Sound olarak aynı kalitedeler) 230Kb.

Wav da analog ses sinyali direk olarak dijital e çevrilmiş halde saklanıyor diye biliyorum. Yani bizim sadece örnekleme frekansı hızında dosya içeriğini okuyup, bilgileri DAC a aktarmamız gerekiyor.
Mp3 için Dsp içerikli Mp3 Decoder chipleri var ama fiyatları biraz pahalı. Dosya içeriği nasıl bilmiyorum ama işlemci ile okunup işlenip yine çaldırılabilinir. Decoder kullanmadan yapanlarda var.

My75

Alıntı yapılan: t2 - 12 Aralık 2011, 16:52:27
Bazı picin program hafızası 32K Byts demiş. o zaman biraz çalışıp 16k boşluk  bırakabilirsek 2 saniye ses depolanabilir.  eproma da gerek yok demek ki.

Wav ham hali oluyor,resimde de raw formatı hamdır.Yerininiz  olduktan sonra resim bile kaydedebilirsiniz.S/B resimde her piksel değeri 1 byte,renkli resimde ise RGB olarak 3 byte yer kaplıyor bilgi amaçlı ekleyeyim dedim..

24LC256  32768x8  32kb   
24LC512  65536x8  64kB

8 bit örnekleme ile 24LC512 tam 8 saniye kayıt yapıyor,bizzat yaptım..Ses çok kaliteli değil ama çok kötüde değil,yani örnekleme 8 bit olduğundan tiz olayı pek yok ama insan sesi için gayet yeterli... R2R dac ile gayet başarılı..

8 adet 24C512 kullanırsan al sana 512Kb...

Uzun süreli ses kayıt işlemi için değilde loop tarzı işlemlerde ideal çözüm..Ben bir motorun rolanti sesini sürekli loop işlemi ile 2sn.lik kayıt ile yaptım..

Yetmez derseniz hatta aynı anda 2 ses oynatmak isterseniz OKI' nin MSM6656A ve serilerini inceleyin..

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

t2

Bana bu işte fazla ses lazım değil.  2 saniye konuşma sesi yeterli. picin içine gömmeye çalışacağım. olmazsa 24LC512 takarım. Daha fazlası gerekirse başka bir model yapılır. şimdilik gerek yok. 2sn ses kime yeter ki? yetiyor işte çok dar kapsamlı bir iş . hep aynı lafı söyleyecek. mesela hoşgeldin diyecek hepsi o. güle güle demesine gerek yok.

My75

32Kb 'lık bir pic biraz pahalı ise yerine bir harici eeprom kullanmak daha mantıklı,üstelik pic'in dahili eeprom okuma hızıda önemli,harici eepromu 400Khz clock ile okutabiliyorsun..Nasıl kolayına gelirse öyle yap,sonuçta dediğin gibi 2sn. çok işte yeterli..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

ErsinErce

AT45DB serisine de bir göz atın, hız hafıza/ücret oranında çok iyi bir konumda

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: My75 - 12 Aralık 2011, 19:44:55
32Kb 'lık bir pic biraz pahalı ise yerine bir harici eeprom kullanmak daha mantıklı,üstelik pic'in dahili eeprom okuma hızıda önemli,harici eepromu 400Khz clock ile okutabiliyorsun..Nasıl kolayına gelirse öyle yap,sonuçta dediğin gibi 2sn. çok işte yeterli..

I2C harici epromu sıralı okuma yaparsak anladığım kadarıyla 400.000/9 ~= 44.4 Kilobyte hızla okuyabiliyoruz, acaba pic hafızasını hangi hızla okuruz?
pic komutları işletirken mesela 4Mhz osilatörde her komutu 1uS de okuyor ama program hafızasından bilgi okuyup işlem yapmaya kalksak hız ne olur, iyi bir soru oldu

Mucit23

sesin düzgün çıkması için 1 sn içerisinde çıkışa kaç adet data aktarılması gerekiyor