MC34063 le yaptıgım devre bazen aşırı ısınıyor

Başlatan zamzam23, 13 Aralık 2011, 11:10:33

askuzucu

C35 'in değerini artır.
Orada kondansator olmazsa veya kapasitesi azsa, ilk enerji verildiğinde ic dahil bazı parçalar bozulabiliyor.

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Aralık 2011, 10:12:34
Hocam PCB dizaynında nelere dikkat etmeliyiz. Bizde o acı tecrübeleri yaşamıyalım diye soruyorum yani :D

https://www.picproje.org/index.php/topic,26633.0.html

hocam bu başlığı oku

zamzam23

denilenleri yaptım ancak belli bir deneme süresi ardından gördüm ki problem devam ediyor. belki kısmen azalmıs olabılır artık eskisi kadar  karsılasmıyorum ancak bazen özellikle ilk enerji verdiğimde mc34063 asırı ısınıyor ve patlıyor. ama ilk enerji verdıgımde yanmazsa, artık yanmıyor uzun süre calısıyor.çözüm için baska önerilerniz var mıdır? ve ya problemin sebebi hakkında bi fikriniz?

mihri

C31 82p yapmışsın bu kapasitör değerini arttır 220p ile dene.
"Eppur si muove!"

zamzam23

arkadaslar, o kondansatörün değerini azaltırsam daha saglıklı calısacagını soyledıkler. ayrıca mc34063 calculator larda 82pf cıkıyor.ben azalttım 22pf yaptım calısıyor fakat bazen ilk enerji verdıgımde yanıyor.
şimdi artırdım 1n yaptım şimdilik calısıyor ancak yıne belırlı bır sure denemek lazım. boyle deneme yanılma mı yapıcaz bu işi yokmu mantıklı bır acıklama bişi?

fahri-

Aynı devreyi ben uzun süredir kullanıyorum. 1 ohm luk direnç yerine 0.33 ohm kullanıyorum. Şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım. Kondansatör değerim de 47 pF.

zamzam23

hocam siz de 24V u 28V yapıp akü mü sarj ediyorsunuz?

ben ilk baslarda 0R47 taktım ama hiç dayanmıyordu o. yanıyordu sürekli. bende değiştirdim 1R 1W taktım. çıkıs değişmedi. ama entegrenın ısınma sorununu cozemedım. belkı de denıldıgı gıbı pcb design sorunu vardır.pcb yide eklıcem belkı siz bı problem gorebılırsınız. malzemeler bırbırıne oldukca yakın ve ground destekli. sorun olmaması gerekır benım gozumde.

CaFFeiNe

bu benim 30V giriş 5V çıkış için yaptığım 34063 devresi C4 yazısının arkasında alt layerda smd 34063 var, bu devreden 100-150 adet yaptım bir tanesinde bile problem çıkmadı

ground plane yok ama akım geçen yollar ve malzemeler birbirine yakın ve kalın hatlarla bağlı, sizin devrenizde bağlantılar ince gibi

zamzam23

bu entegre cevresındekı yolların kalın olması ne özellik katar karta?

fazla akım cekmıyorum dıye, yollar kalın olsun dıye bı düşüncem yoktu çizerken.hatta geregınden fazla kalın olmaması gerektıgını de dusundum. kaldı ki, sizin kartta 35mikrondur yolların zeminle olan kalınlıgı. bizim kartta 70 mikron.şahsen ben problemın baska yerde oldugunu dusunuyorum.

CaFFeiNe

yollar kalın olursa direnci düşer ve iki nokta arasındaki yol üzerindeki voltaj farkı azalır, belki milivoltlar seviyesindedir bilemiyorum ama smps çiplerde işin içine frekansta girince beklenmeyen durumlar olabiliyor

mesela 1A verebilen LM2575 devresinde pcb çiziminin hatalı olmasından dolayı 200-300mA de çatır çatır regülatör patlattım

ErsinErce

Alıntı yapılan: zamzam23 - 20 Aralık 2011, 15:22:02
bu entegre cevresındekı yolların kalın olması ne özellik katar karta?

fazla akım cekmıyorum dıye, yollar kalın olsun dıye bı düşüncem yoktu çizerken.hatta geregınden fazla kalın olmaması gerektıgını de dusundum. kaldı ki, sizin kartta 35mikrondur yolların zeminle olan kalınlıgı. bizim kartta 70 mikron.şahsen ben problemın baska yerde oldugunu dusunuyorum.

Besleme kısmını her zaman kalın yollar ile yapmaya çalışın, boşta alan kaldıysa doldurun hatta,
sonra tek noktadan her bölgeye ayrı besleme çıkın (star power distribution)
ince yolların endüktif ve rezistif özelliği yüksektir, kalın yol çizerseniz alt kısmında da GND varsa hat kapasitif davranıp voltaj dalgalanmalarını da azaltır

bymrz

zamzam23

zamzam23

t2

Alıntı Yapyollar kalın olursa direnci düşer
Hatta genişliğie ilave, yolun üzerine 1mm kadar lehim kaplanıp yükseltilir, akım taşıma kapasitesi artırılmış olur.