MC34063 le yaptıgım devre bazen aşırı ısınıyor

Başlatan zamzam23, 13 Aralık 2011, 11:10:33

ErsinErce

zamzam23

celebrium

Selamlar bende fikrimi söylemek istedim.Umarım işine yarar.

PCB düzgün çizmezsen, mC34063 ün verimide düşer. Bozulmasının 1 nolu sebebi PCB veya yanlış induktör seçimidir. Malzemeler doğru bile olsa PCB deki yerleri düzgün olmayabilir. Bu konuda uygulama notlarını incelemende fayda var.  PDF in içinde örnek tasarımda var. hem SMD hem de THT kılıfı için. 

http://www.onsemi.com/pub/Collateral/MC34063A-D.PDF

Akü, şarjının başlagıcında, yüksek akım çeker ilk andaki akımın yarattığı peak akımı, MC34063 ünü bozuyor olabilir. onunda hikayesi şöyle;
Çıkışta çekilen peak akımın örneğin 2A olsun  , zavallı MC34063 bir anda bu peak akımını yediği anda
düşük verimle çalışıyorken (örneğin verimi %50 olsun) girişten o anda 4A çekmek isteyecek. Bu olay devam ederken kendi içindeki osilatör frekansı bozulmaya başlayacak.
Bu olay esnasında osilasyona giren çıkışın kendi feedbackini hatalı ölçecek ve çıkış akımına endeksli olarak akım vermeye devam edecek.

Sen aküye 3A de akım versen ilk anda, bana mısın demez, çünkü iç direnci düşük.
Bu sebeple eşik değerin  (24V 2Ah ) Akünün çekmek istediği (farazi) 30V ta 10A ise , 10A kadar peak değerin gidecek. Ve MC 34063 canını fena halde yakacaksın :)

Peki bunlardan nasıl korunursun.  C31 kondansatörünün  değerinin değiştirsen de bu senin sorunu çözmeyecek.

Sonuç olarak
1-PCB layoutunu PDF teki gibi kullan.
2-ESR si düşük bir Çıkış kapasitesi kullanarak bu peak akımını yenmesi için MC34063 e zaman ver. ESR yi düşürmek içinde Örneğin çıkışa ;şöyle bir kapasitör 3 lüsü eklemende fayda var. 100uF+100nF+1nF. Bunun hesaplarınıda araştır.( ben sana yolu gösterdim ;) Çıkış voltajını osilaskopta incelersen faydasını göreceksin.

3-Devrenin girişine, çıkışta bu tarz EMK yaratan yüklerin varsa, bu peak leri bastırmaya yarayan Tranzorb diyot kullanmanda fayda var.
4- Zira EMC sorunlarının oluşmasını istemiyorsanda çıkışa yine Pi tipi bir filtre koyabilirsin.

Bilginlerin aydınlatamadığı toplumu şarlatanlar aydınlatır. Marquis De Condorcet

mihri

34063 ayağa düştüğü için piyasada çok kalitesiz malzemeler olabiliyor. HTC iyi kilite sayılır. HTC markalı regülatör ile binlerce smps ürettik hiç sorun olmadı ama bir ara ON semiye geçtik çatırtı başladı. Böyle şeyler olabiliyor bazen.

34063 ile ilgili birçok şey yanlış biliniyor. Öncelikle bu regülatörün çalışma frekansı en fazla 100KHz'dir fakat bazı üreticiler 150KHz ile çalışanlarını da üretiyor. Timing kapasitörünü bu frekansın üzerine çıkmayacak şekilde seçmek gerekir. Ayrıca regülatörün çıkış akımı 750mA'dir. Datasheette yazılan 1.5A regülatör içindeki transistörün tepe akımıdır. Sönt direnç değeri bu akım değerini aşmayacak şekilde seçilmelidir. Ayrıca bu regülatörün termal koruması olmadığı için toleranslar iyi belirlenmeli.

"Eppur si muove!"

zamzam23

Arkadaşlar,

Bu MC34063 hesap araçlarında da bulunan Vin(min) değeri tam olarak nedir? http://ukpyr.narod.ru/calc_mc34063.htm

Benim ilk anladıgım, giriş değeri dalgalansa dahi çıkışı sabit tutuyor.

Aama mesela, enerjiyi kestiğimizde, giriş kademeli olarak düşüyor. tam bu sırada da bu entegre çıkısı sabit tutmaya calısırken, çalısma sınırlarını aştıgı için patlıyor olabılır mı? çünkü hesap aracında, Vin(min) değerini azalttıgım zaman Ipk değeri artıyor. ve 1.5A yı aşabiliyor. Tam da benim sorunum bu galiba. Çünkü entegre genelde karta ilk enerji verdiğim zaman patlıyor.

Vin(min) tam olarak nedir bunu bilirsem belki çözüm üretebilirim. Yani ben enerjiyi kestiğim zaman entegre çıkısı sabit tutmaya, ne kadar süre daha devam ediyor? Bu konuda bir bilginiz var mı? 3 tane farklı datasheet karıstırdım ama net bişi bulamadım.

mozkan87

Hocam çıkışta çok büyük güçte kapasitör kullaıyor musunuz. Yani devreye ilk enerji verince patlıyor deyince bundan şüphelendim. Sizinde söylediğiniz gibi giriş dalgalansa bile çıkışı sabit tutmaya çalışıyor ancak giriş valtajı düştükçe bunu yapmanın yolu akımı arttırmak olduğu için akımı arttırıyor. Eğer çıkıştaki yük çok büyük ise(ister kapasitörler olsun ister diğer akım çeken elemanlar) entegre maksimum verebileceği güçten fazlasını vermeye çalışınca patlıyor olabilir.

bayelektronik

çıkıştaki kondansatörün değerinin yüksek olması patlamasına sebep olacağını zannetmiyorum.çünkü çıkış gerilimi istenen değere ani olarak yükselmiyor.yavaş yavaş yükseliyor.fakat bu yavaşlık yinede milisaniyelerle ifade edilir:D bende bi aralar kullanmıştım bu entegreyi aklımda kalan birşeyi paylaşayım sizlerle.bu entegre ile giriş gerlimi ile çıkış gerilimi yakın değerlerde çeviri yaparken bu patlama olayı oluyordu mümkünse 12 v tan 28 volta çıkartın.yani 24volt yerine 12 volt kullanın

Erol YILMAZ

giriş çıkış geriliminin yakın olması anahtarlama akımını artıracaktır.

Anahtarlama akımı sınırı ile ilgili bir problem oluyorsa girişteki akım sense direnci işini yapmıyor demektir.

bu direncin değerini artırmaya bakın.

zamzam23

Alıntı yapılan: mozkan87 - 01 Mart 2012, 11:15:55
Hocam çıkışta çok büyük güçte kapasitör kullaıyor musunuz. Yani devreye ilk enerji verince patlıyor deyince bundan şüphelendim. Sizinde söylediğiniz gibi giriş dalgalansa bile çıkışı sabit tutmaya çalışıyor ancak giriş valtajı düştükçe bunu yapmanın yolu akımı arttırmak olduğu için akımı arttırıyor. Eğer çıkıştaki yük çok büyük ise(ister kapasitörler olsun ister diğer akım çeken elemanlar) entegre maksimum verebileceği güçten fazlasını vermeye çalışınca patlıyor olabilir.

girişte ve çıkısta da kondansatör kullanıyorum. 100uf 63V. ama bu değerleri artırmayı denicem. karttaki yer itibariyle en fazla 470uf 35V ile yer değiştirebiliyorum. bir de onu denicem. sonucta dediğiniz üzere zararı olmaz faydası dokunabilir.

Alıntı yapılan: Allegro - 01 Mart 2012, 12:19:39
giriş çıkış geriliminin yakın olması anahtarlama akımını artıracaktır.

Anahtarlama akımı sınırı ile ilgili bir problem oluyorsa girişteki akım sense direnci işini yapmıyor demektir.

bu direncin değerini artırmaya bakın.

mc34063 hesap aracları zaten 0R47-0R63 arası verıyor bu direncin değerini. ben 1R taktım. ama azaltıp 0R63 takmayı dusunuyordum. ama aslına bakarsanız su var: mesela Ct kondansatör değerini değiştirirsek Lmin ve Rsc de değişiyor.hesap araclarındakı sonuclara gore konusuyorum. dolayısıla bi elemanı değiştirdiğimiz zaman diğerini de gozden gecırmek gerekıyor.böyle mühendislik olmaz ama artık son care şunu yapıcam: cesıtlı eleman degerlerıyle değişik varyasyonlar olusturup 5-6 kartı ona göre modiye edip calısmaya bırakıcam. hangisi daha uzun süre calısacak ona bakıcam.

Erol YILMAZ