MC34063 le yaptıgım devre bazen aşırı ısınıyor

Başlatan zamzam23, 13 Aralık 2011, 11:10:33

zamzam23

Arkadaşlar basit bir akü şarj için aşagıdaki devreyi yaptım.28V ve max 150ma cıkıs alıyorum. ama şöyle bir sorun var:

Devreye akü bağlı değilken 24V verince mc34063 ve 1R 1W direnç aşırı ısınıyor ve çatlıyor patlıyor. Bunu bazen yapıyor bazen de hiç ısınma olmuyor akü bile şarj ediyor. Ama dediğim gibi beslemeyi kesip yeniden verince, bazen 2-3 sn içeririnde aşırı ısınıyor ve patlıyor. Üstelik yükte bile değilken. Bunun sebebi nedir sizce. Eleman değerleri mi yanlış? yada başka bişi mi var? Fikriniz nedir?

Not: Besleme, 24V smps kaynak ile sağlanıyor.

Kabil ATICI

bu patlama çatlama acaba c35'in boş olduğu zaman olabilir mi? Mümkünse daha vatlı bir direnç ile deneyebilirsin.
Kondansatör şarj anında çok yüksek akım çekebiliyor.

pardon c28 çıkış kondansatörü. siyah arka plan çizimde pek okunamıyor..
ambar7

zamzam23

Daha yüksek wattlı 1R dirençle sadece direncin patlamasını önlerim ancak sorun ortadan kalkmaz zannımca. MC34063 de patlıyor. Sorun yüksek akım. ama nereden kaynaklanıyor niye oluyor onu bilemiyorum. Kondansatör boşken dediniz. Beslemeyi her kesip belirli bir süre sonra yeniden verdiğimde bu sorunu tekrarlaması gerekir ama yapmıyor. dediğim gibi bu sorunu her 10 acıp kapamada 1 kere ya yapıyor ya yapmıyor. o şekilde.Devre kart üzerinde bağlantılar doğru.

Kabil ATICI

Bu entegreyi power LED yakmak için kullanmıştım.
Örnek devrelerden yolaa çıkarak yaptığımda devre ciddi bir şekilde ısınıyordu. Ama kazara malzeme satıcısı C31 olarak belirtilen kondansatörü  yanlış verene kadar. Kazara C31 olarak belirtilen kondansatörü daha düşük değerli bir kondansatör takınca ısınma en azından başka bir değer değiştirmeden ortadan kalktı. Sanırım osilasyon kondansatörü.
ambar7

Erol YILMAZ

C31 i datasheette verilenden daha düşük değerli takılınca kullandığım devrede
çok daha stabil çalışıyordu,

zamzam23

C31 i daha düşük seçersek osilasyon frekansını artırmış oluruz. bu iyi birşey midir. 22pf taktım şimdi çıkıs değişmedi ısınma da almadım şu ana kadar. az bi zaman geçti gerçi. biraz denemek lazım.

floresan

bazen normal çalışıyor bazen ısınıyorsa bir yerde temazsızlık yada kısadevre vardır. bozuk parça da olabilir.

zamzam23

Alıntı yapılan: floresan - 13 Aralık 2011, 23:14:34
bazen normal çalışıyor bazen ısınıyorsa bir yerde temazsızlık yada kısadevre vardır. bozuk parça da olabilir.
yok bunlar değil kontrol ettim.

CaFFeiNe

bu switch mode beslemelerde pcb dizaynı çok önemli, bu sebepten LM2575 ile çok acı tecrübem olmuştu, 34063' ü 150-200 cihazda kullandım HİÇ problem yaşamadım

Mucit23

Alıntı yapılan: CaFFeiNe - 14 Aralık 2011, 09:44:24
bu switch mode beslemelerde pcb dizaynı çok önemli, bu sebepten LM2575 ile çok acı tecrübem olmuştu, 34063' ü 150-200 cihazda kullandım HİÇ problem yaşamadım

Hocam PCB dizaynında nelere dikkat etmeliyiz. Bizde o acı tecrübeleri yaşamıyalım diye soruyorum yani :D

bymrz

C31 'i değiştiriyorsanız, diyotunuzun  ve bobininizin de değerlerini tekrar gözden geçirmek lazım...

zamzam23

Alıntı yapılan: alone_lover - 14 Aralık 2011, 10:32:37
C31 'i değiştiriyorsanız, diyotunuzun  ve bobininizin de değerlerini tekrar gözden geçirmek lazım...
neden?

Mucit23

Çalışma frekansı değişiyor. Diğer elemanlarda değişen frekansta düzgün çalışabilmeli. Arkadaş bundan bahsediyor olsa gerek..

pcb_desing

selam bende aynı sorunu lm2576 serılerınde yaşadım pcb dizaynı cok önemlı birde c28 kondansortörü ic ye en yakın noktaya bağlanmalı pcb yı dızayn ederkende  gırış ve cıkış bolumlerı gnd il maskelenmelı gırıstekı kompentler ve ayrı sekılde cıkıstakı kompenentlerde ayrı sekılde gnd cercevesıne alınmalı yanı bu golumler ayrı ayrı kapan devresı sekılde gnd ye alınmalı.

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Aralık 2011, 10:12:34
Hocam PCB dizaynında nelere dikkat etmeliyiz. Bizde o acı tecrübeleri yaşamıyalım diye soruyorum yani :D

Yaşamadan öğrenilmez bence :)