Sogutucu Projesi

Başlatan diablo, 17 Ekim 2002, 21:48:22

diablo

Yok be mikimaus vazgeçmedim de biraz arada derede kaldim.Halen araştirmaya devam ediyorum.Gerçi aklimda daha parlak bir proje daha var. O da bir yürüyen bant üzerinde giden nesneleri pic le saydiricam.Ve bantin altindaki çöp kutusu nesnelerle dolunca Bir robot kolu ile çöp kutusu bulundugu yerden alinacak bir baska kutuya bosaltilacak.Ve tekrar çöp kutusu eski yerine konulacak.Bant kaldigi yerden çalişmaya devam edicek.Ve bu işlemler ayni şekilde devam edicek.Burda biraz mekanik kisim gözümü korkutuyo açikcasi.Çünkü bir yürüyen bant ve en önemlisi bir robot kolu filan var.Pic li devre ise sadece saydirma görevini üstleniyo.Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz arkadaslar.
Eski forumda bu konu ile ilgili en son bunu demiştim.Kaldigimiz yerden devam edelim arkadaslar.

PicProje

Dostum bu projede mekanik gerçekten başa bela insanı korkutuyor gerçi sadece imkan meselesi ama başka bir proje bulmak lazım sana
Aklıma gelen bir proje bir tane ileri sayıcı olacak 99.999 a kadar bu lcd den gözükücek ayrıca bir set butonları aracılığı ile 999 a kadar bir değer seçilecek bu seçilen değere geldiği anda bir role gene ayarladığın süre boyunca çekip bırakacak bu tür bir cihazı matbaa da görmüştüm örneğin 500 sayfalık bir defter imal ediliyor tabii 5 ortalı her 100 yaprakta röle çekip zımba makinesine start veriyor böylece bütün kağıtları 100 sayfada veya senin ayarlayacağın bir değerde zımbalıyor. bu bir fikir tabii
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

diablo

Elimde böyle bir proje var.Eger hiçbir sey yapamazsam diye bu projeyi bir kenarda tutuyorum zaten.hatta bu fikri ben biraz daha süsleyip öyle yapmayi düşündüm.Gerçi benimkinde yine acayip mekanik var ama ne yapiyim daha basit olunca da içime sinmiyo yaptigim proje.Neyse bu gidişle en sonunda senin söyledigin gibi bir sey yapicaz heralde Picproje.

byka

dostum senin bu proje bir kere yapıp sonra brir koseye atacagın bir seymi olacak yoksa
gercek hayata gecirip kullanacagın ciddi bir projemi olacak?
neden soruyorum dersen benimde bunun gibi bir projem var analatayım beraber calısırız

kantar..........yuruyen bant la tasınan komurun calıstıgı surece toplam nekadar (kacton)tasıdıgını,bantın hızını gosteren ve aynı zamanda da ayarlaya bilen... gibi bir ciddi projem var ben bunun icin genis bir zamanı uygun gordum acelem yok amacım son derece mukemmel bir seyolsun hemde pic in tum fonksiyonlarını kullanmıs olayım boylece bir pic profu olayım
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mikimaus

aaa hakkaten ha hem çok fazla mekanikte gerektirmiyo bu iş

diablo

aslinda bu benim Bitirme Tezim olacak  belki okulda tezler çok fazla önemsenmiyo olabilir.Ama ben adam gibi bir sey yapiyim diyorum.Yoksa bizim prof a pic le frekansmetre yapip verirdim.Anlatmak istedigim byka harbiden bu işi ciddiye aliyorum.Gerçi mikimaus fazla mekanik yok dedi ama anladigim kadariyla bund da epey bir mekanik kişsim var.Ama benim için sorun deil.Yeterki güzel bir proje yapiyim ve kendimi geliştireyim.

PicProje

:arrow:  Bence mikimaus benim önerime mekanik yok dedi ama byka daha önce mesajı gönderdi :)
İzindeyiz Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK

diablo

O zaman mikimaus'a bir pardon diyeyim.

mikimaus

biraz  chat gibi oldu ama neyse
evet picproje haklı ben aslında onun fikrine fazla mekanik yok dedim
ama eğer kandillide olsaydık byka nın projesi içinde fazla mekanikle uğraşmak gerekmeyecekti yada ereğlide felan
aslında sana önerim dablo yapacağın proje ne olursa olsun bir simülatör le yapman yani o zaman kömür konveyörü yerine küçük bir bant ve bunu döndüren küçük bir motorla işi çözersin hemde yapacağın işin bir maketi olur

mikimaus

tabii bu konveyör felan işi benim fikrim sen istediğin düşündüğün her hangi bişeyi yapabilirsin böylece ben bir sinyalizazyon projesini bu şekilde ereğli demir çelik fab da kabul ettirmiştim ..halbuki defalarca anlatmama ve yazılar yazmama rağmen anlamamışlardı ama olayın minyatürünü görünce herkez hasta olmuştu ...
fiberoptic bir uygulamaydı ve tüm sahada dolaşan bir kablolama işi vardı ama protatipde işin nasıl olacağı ve ne kadar basit uygulanıp ne büyük faideler sağlayacağı net olarak anlaşılıyordu ....bence prof a felan olayın uygulana bilirliğini ve faydalarını anlatmak yeterli ..en azından eskiden yetiyordu projeyi hakkaten nihai haliyle bir yerlerde çalıştırmaya gerek olmuyordu ama şimdi bir şeyler değiştimi bilemiyorum biz artık biraz kadayıf olduk sanırım  :lol:  :lol:

diablo

Zaten yukarida anlattigim kendi projemde bir simülatör olacak.ama bu simülator senin de dedigin gibi sadece yürüyen bant için geçerli.Çöpkutusunun taşinmasi,boşaltilmasi ve yerine geri konmasi gibi işlemler bir robot kolu gibi birseyle halledilecek.Ki asil mekanik kisim dedigim kisim da budur.Byka nin projesin de de mekanik kisim sadece kömürün banta taşinmasi ve banttaki kömürün kaç ton oldugudur.Gerçi bunlar da sensörler araciligiyla filan halledilir.zaten byka da tahmin ettigim kadariyla bu işi önce maket olarak yapicak sonra da gerçek boyutuna çikartacak.

mikimaus

mekanik kol işlerinide basitce hallede bilirsin bence
uzunca bir civata ile olabilir aslında
bir kaç tanede senin istediğin hareketlere göre motor gerekir
ama bunu yazı ile anlatmak ve burda yazarak çözmek zor olacak sen istanbuldamısın
yandaki dişlilere dikiz :lol:  :lol:  :lol:

diablo

Evet istanbuldayim.Şehremini de oturuyorum.Uygun oldugun bir gün bu konuyu görüşmek için bulusabiliriz.

mikimaus

evet tamam ööle daha iyi olur bencede
hafta sonu olabilir mesela cumartesi .bunu daha sonra kesinle_tiririz ok

diablo

Bana cumartesi günü uygundur kardeş.Cuma günü filan tam zamani kesinleştiririz