Regülatör Şemaları

Başlatan yıldırım ak, 20 Temmuz 2004, 18:42:51

yıldırım ak

Bir kaç şema PDF dosyası olarak Güle Güle Kullanın..

http://tirbulans.tripod.com/Regulator.pdf

Saygı ve Sevgiler...
.
"... Bana kulluk et; Beni anmak için namaz kıl" (Taha 14)

fsan

merhaba YILDIRIM usta,
Yukarida vermis oldugun Regulatör devreleri icin tsk.

ayrica http://tirbulans.tripod.com/ da "Telefon Şebekesi Arabirimi" Şemasıni inceledim.. anladigim kadariyla sen bu telefon konusunda baya uzmansin ve merak ediyorum sen bu devreyle birseyler yaptinmi ne ise yariyor bu devre?

Birde "zil kontrol" kismindaki opto-coupler ledin yönü dogrumu ve semadaki arkasi gri olan kisim ne ise yariyor?

bir ara nette dolasirken "Phone dialer" diye bir yaziya rastlamistim ama pek birsey anlamadim.  Bu nasil bir prensiple calisiyor? Bir telefon hattina senin yaptigin sekilde baglanip uzaktaki bir telefonu caldirmak istersek telefon hattina DTMF signaller mi gönderiyoruz?

Kusura bakma biraz fazla soru oldu galiba :-)

Sevgiler, saygilar..

yıldırım ak

Sevgili fsan arkadaşım;

Zil kontrol kısmında led yok.

Gri zeminli kısım hat üzerinde belli bir akım çekerek santral dögüsünde abonenin hat isteğinin bildirilmesini sağlar. (Off_hook dan On-Hook a )geçiş.
Ayrıca harici bir besleme katı kullanmadan bu kattan beslemenizide sağlayabilirsiniz. (Düşük akım çekmek kaydıyla) Örneğin DTMF entegrenizin beslemesini, hat açık ledini buradan alabilirsiniz.

Ancak Harici bir besleme kullanıyorsanız trafo kullanımından dolayı GND leri birleştimemelisiniz. GND ayrımı bu nedenle belirtildi.

Şema tarafımca yaklaşık iki yıl boyunca kullanıldı. Güvenle kullanabilirsiniz.

Bir müddet müsaden olursa telefon şebekeleri ile ilgili trafolu,trafosuz olarak ring kontrol, hat açık veya kapalı iken yapılabilecek müdahaleler, on-hook, off-hook, loop kontrol, ses/dtmf yollama / alma, call progress, caller id ve tüm detayları içeren bir döküman hazırlayacağım. Şimdiye kadar hazırladığım dökümanlarla birleştirerek yollayacağım. Malum boş vakit meselesi.

Saygı ve Sevgiler...

fsan

sağol birader  8)

bir "dtmf dialer" uygulamasi yapmak istiyorum.. sende karsidaki bir telefonu arama prensibini detayli olarak yazarsan seviniriz..

baska bir telefon projesi[/b]

yıldırım ak

Sevgili fsan herhalde dosyayı yarın akşam yollayacağım. e-book bölümünde bulabilirsin.

Saygı ve Sevgiler...

Subzero

teşekkürler arkadaşlar