Led Driver leri Tam DC mi Yoksa Kara Dalga mı çıkış verir ?

Başlatan elektroacemi, 02 Şubat 2012, 01:03:32

elektroacemi

Merhaba Arkadaşlar,
Ledleri yakmak için direk 24 V DC vermek yerine daha güvenli olduğu Led Driveri kullanmak istiyorum, ama kafama takılan şey LED driveri 24V DC mi yoksa kare dalga mı çıkış veriyor ?

http://www.meanwell.com/search/hlg-320h/default.

bu ürünü inceledim

Three in one dimming function (1~10Vdc or PWM signal or resistance)

şu özellik kafamı karıştırdı, tam olarak ne demek istiyor ?

pea

O ürüne her seçeneği de koymuşlar.Nedenini bilemiyorum , ancak led'ler Pwm ile sürülebilir.Bu da kare dalgadır.
Sabit akım kaynağı kullanılabilir.Oradaki 1-10Vdc de o olsa gerek.
Rezistans seçeneğine gerek olduğunu sanmıyorum

elektroacemi

Teşekkür ederim, ben LEdi  kare dalga ile sürmeyi düşünüyorum, kare dalganın darbe boşluk oranına göre parlaklık ayarı yapacağım, led sürücüsünde de kare dalga olması sorun çıkarmaz mı... Katalog da PWM demiş ama frekansını söylememiş... veya ben göremedim...

Klein

Link açılmıyor. Bu yüzden sürücüyü incelemedim. Başka sürücülerden yola çıkarak söylüyorum.
Orada dimming fonksiyonunda bahsedilen 1-10V , PWm veya Direnç , Lede verilecek akım veya gerilim değildir.
çipin bir veya bir kaç dim girişi vardır. siz oraya 1-10V arasında bir gerilim uygularsınız  o gerilime göre çip  pwm oranını veya akımı artırıp azaltarak dim yapar. Veya PWMgirişi vardır.  O girişe verdiğiniz PWM'e göre çıkış akımı ayarlanır. Aynı şekilde direnç girişi vardır. Buraya pot bağlarsınız potun değerine göre dim yapar. Bu amcalar üç özelliği de koymuş. Hangisini kullanacağınız size kalmış.

OG

http://www.meanwell.com/search/hlg-320h/default.htm

Three in one dimming function (1~10Vdc or PWM signal or resistance)

Cihazın 3 türlü dimm yapma imkanı varmış. Sayfanın altlarında açıklaması var.
1-10V standartlaşmış bir dimm şeklidir.  1 ~ 10V dimming function for output current adjustment (Typical)
PWM zaten malum.  10V PWM signal for output current adjustment (Typical): Frequency range :100HZ ~ 3KHz
Pot ile dimm için de altlarda değerler var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroacemi

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, bu driver ile Power Led sürebilir miyim ?

Dimm için  katalogda aşağıdaki sayfada bir şema var, o şemada role ne işe yarıyor ?

Bazı harflerin anlamlarını da bilmiyorum...  N, FG , L   ne demek ?

Sdttn

Alıntı yapılan: elektroakif - 02 Şubat 2012, 19:25:35
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, bu driver ile Power Led sürebilir miyim ?

Dimm için  katalogda aşağıdaki sayfada bir şema var, o şemada role ne işe yarıyor ?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bazı harflerin anlamlarını da bilmiyorum...  N, FG , L   ne demek ?
Anahtarlı pot ile şebeke gerilimini yalıtmak için kullanılmış röle.

elektroacemi

Ben PWM kullanacağım, bunun için role kullanmama gerek var mı ?
Ayrıca Dimm ile şebeke geriliminin alakasını kuramadım....

elektroacemi

Resimdeki devrenin ne işe yaradığını az çok anladım...
Başka yere kafam takıldı...
PWM girişine 100HZ ~ 3KHz arasında sinyal girmem gerekiyor. 100Hz girince koyu, 3 Khz girince parlak mı yanak yani ?

OG

Alıntı YapPWM girişine 100HZ ~ 3KHz arasında sinyal girmem gerekiyor. 100Hz girince koyu, 3 Khz girince parlak mı yanak yani ?

Hayır.

PWM frekansın 100Hz ila 3KHz arası olabilir.

Dimm (ışık) oranın ise duty degeri ile ilgili

image hosting jpg

upload images

upload images
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

elektroacemi

Hepinize çok teşekkür ederim :)

OG arkadaş emeğine sağlık ;)