Nokta matris ekran ortak uçlar

Başlatan elektronikhobi, 10 Şubat 2012, 11:11:44

elektronikhobi

Bir tane nokta matris ekran ("dot matrix display") almayı düşünüyorum. Ama aşağıdaki şemaya göre eksi uçlar ("katot") mu yoksa artı uçlar ("anot") mu ortak?

Bana sanki eksi uçlar ("katot") ortak gibi geldi ama pek emin olamadım  ???

Bunu sonradan ekledim  ;)

Andromeda

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

elektronikhobi

Bütün şema bu kadar  ???

RB0 ... RB6 uçları mini denetçinin uçlarına bağlanıyor.

Ben şöyle düşündüm. Genelde bu ULN2003'ü toprak göndermek için örneğin adım motor kontrölünde kullanıyoruz.  O zaman sütünlar ortak. Sütunlar ortak olduğuna göre eksi uçlar da ortaktır. RA uçları da herhalde sütünlar arasında geçiş yapmak için kullanılıyor.

Gene de emin değilim  :D

Kabil ATICI

Şema görüntülenemiyor. (görülmüyor)
ambar7

Klein

Alıntı yapılan: elektronikhobi - 10 Şubat 2012, 11:32:15
Bütün şema bu kadar  ???

RB0 ... RB6 uçları mini denetçinin uçlarına bağlanıyor.

Ben şöyle düşündüm. Genelde bu ULN2003'ü toprak göndermek için örneğin adım motor kontrölünde kullanıyoruz.  O zaman sütünlar ortak. Sütunlar ortak olduğuna göre eksi uçlar da ortaktır. RA uçları da herhalde sütünlar arasında geçiş yapmak için kullanılıyor.

Gene de emin değilim  :D
Evet kurduğun mandık doğru.  Sütunlar katod, satırlar anod.

elektronikhobi

Teşekkürler! :)

Sanırım şimdi mantığı kaptım.

Nokta matris ekranlar sütunun ortak olmasına göre isim alıyorlar. Örneğin yukarıda soldaki ekranın sütunlarına bakarsak artı uçları ortak ("anot"), sağdaki ekranın sütünlarının da eksi uçları ortak ("katot") olmuş oluyor.

elektronikhobi

Alıntı yapılan: ambar7 - 10 Şubat 2012, 12:42:41
Şema görüntülenemiyor. (görülmüyor)

Bunu bende şimdi eve gidince farkettim.

http://embedded-lab.com

sitesine evdeki Turkcell VINN'dan bağlanamadım. Herhalde bu yüzden resimler görüntülenemiyordur. Ama basitçe DNS ayarlarını Google'ın 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 alan adı sunucularını kullanacak şekilde düzenleyince artık bağlanıyor.

$ sudo traceroute -n -w 2 -q 2 -m 30 8.8.8.8

komutuyla da Google'ın halka açık alan adı sunucularıyla iletişim kurabildiğini test ettim.