Dc motor ve aşırı akım sorunu

Başlatan eistain_54, 13 Şubat 2012, 16:00:12

eistain_54

Merhabalar.16f876a ile dc motor kontrolü gerçekleştirmem gerekli.Burda bi problem yok.Sorun bu motorun zorlanma durumlarında ortaya çıkıyor.Motorun zorlanma durumunda durdurup tekrar çalıştırmam gerekli.Ancak motorun zorlanma durumuna geçtiğini nasıl anlayabilirm bilmiyorum.Aklıma çektiği akımı adc ile okutmak geliyor ama bunu nasıl yapabilirim bilmiyorum.Çünkü motor 12v 1 ampere yakın.Gerilim bölücü dirençlerle 5va düşürüp öyle adc pinine girsem o zaman da nasıl olur bilemiyorum.Biri yardım etsin yol göstersin ne olur!!!
Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

eistain_54

Yardım edebilecek kimse yokmu?Çok mu salakça bir soru anlayamadım ki?

pea

Biraz sabır yahu :)
Motorun ucuna şönt direnci bağlarsın.Direnç değerini ufak tutup , çıkış 5V civarı olcak kadar opamp ile yükseltirsin.
Bir de güvenlik olsun diye Pic girişine Zener koyarsın.

Gerilim bölücüyle olmaz tabii ki bu iş

eistain_54

Alıntı yapılan: tyildizak - 15 Ocak 2010, 14:12:54
Alttaki şemadaki  gibi, direnç üzerine düşecek gerilimi adc ile ölçebilirsiniz
Ölçülecek gerilim düşümü pic adc'si için uygun değerlerdeyse, op-amp yükseltece  gerek kalmaz.
( V = ( I x R )

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Şuradakine benzer bir şeyden mi bahsediyorsunuz? Olayı biraz daha açarmısınız?Yeni mezunum ve henüz hangi formülü nerede kullanmalıyım bilmiyorum :).Teşekkürler.

OG

jpeg image hosting

ADC KULLANMADAN HIGH veya LOW çıkış verir. C1 parazit bastırıcıdır ve motorun ani akımlarını görmemek için zaman gecikmesi sağlar, değer ile oynanabilir. Trimpot ile akım seviyesi ayarlanır. 1R lik R1 direnci en az 1W olmalıdır. 1R lik bu direnç 0R68 gibi bir değer olarak da seçilebilir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pea

@eistain_54
Evet ondan bahsediyordum.
Adc girişinde okunacak değer , yaklaşık olarak ; (Akım*Seri direnç)*(1+[Opampın dirençleri oranı]) olacaktır.
Yazılım bölümünde de 3 - 5 okuma yapıp ortalamasını alırsanız daha sağlıklı olur.

OG'nin paylaştığı şema da çok mantıklıymış

eistain_54

Teşekkür ederim.Ancan takıldığım bazı noktalar var.Ben bir motoru çift yönlü sürmek istiyorum.OG'nin verdiği şemada sanki tek yönlü gibi motor.
Ben herhangi bir akım sınırı koymak istemiyorum.Sadece motorun zorlanma durumu nedir,normalin dışında bir yükü varmı bunu bileyim yeter.Aslında 1 a dedim ama motor 500ma geçmiyormuş.Zorlanma akımı ne düzeyde bilmiyorum ama...

OG

Çift yönlü olduğunu yazmamışsın, H Bridge ye çevireceksin o kadar, Zorlama akımını bilmediğin için trimpot koymuştum. İstediğin degere ayarlayabilesin diye.

image hosting gif
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pwm.c

L298 ile motoru daha az malzeme kullanarak sürebiliriz. bu entegrenin şönt direnci için sense girişide  bulunmaktadır.
örnek bağlantı:

akım koruması için ADC kullanmana gerek yok. transistörün sense yazan çıkışını PIC in RB0 interup girişine bağlarsan fazla akım durumunda korumaya alabilirsin. devre bu hali ile yaklaşık 1,5 A civarı akımda lojik 0 komutunu verir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

eistain_54

Anladım.Çok teşekkür ederim.Peki burada istediğim değerdeki akım için nasıl bir formül kullanmalıyız?Yani ben 1.5a değilde 500ma civarında bir koruma istiyorsam?

mcan

Bide hatirlatiyim gereksiz olabilir ancak akim sensorleri de vardir bunlardan da yararlanilabilinir.

pwm.c

bc546 transistörü, 0,47 ohm direnç üzerine düşen voltaja göre iletime geçiyor. buda ortalama 660mv (0,66v) civarı bişey. istediğin akım değerini hesaplamak için bu gerilimi baz alacaksın. ohm kanunu formülünü kullanarak uygun direnç değerini bulabilirsin. örnek verdiğin 500ma yani 0,5A için R=V/I ya göre R=0,66/0,5  den R=1,32 ohm yapar. unutmadan, bu kaba hesap oluyor. sana yakın değeri verir. normalde akım ve kazanç değerleride hesaba katılır.
neyse, 1,32ohm benzeri küsüratlı direnç bulmak biraz zordur. bu durumda akımı ayarlı yapabilirsin. örneğin, 1ohm direnç kullanıp buna paralel 1k pot bağlayıp üzerine düşen gerilimi bölerek akım ayarlı hale getirebilirsin. zaten OG hocamız örnek göstermiş. benim bahsettiğimde bunun aynısı gibi bişey. L298 entegresini ise fazla transistörle boğuşmayasın diye önerdim.
akım okumada akım sensörü ile ADC ye başvurduğun zaman buradaki değeri sürekli okuyarak kontrol etmek zorunda kalacaksın. buda programı fazladan meşgul eder ancak harici interup kullanırsan sürekli işlem yapmak zorunda kalmaz ve daha hızlı tepki üretirsin. ADC ile akım değeri ne durumda gerekir diyorsan akıma göre regülasyon yapacağın zamanlarda veya max akım değerinin değişken olduğu durumlarda gerekir.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

eistain_54

Teşekkür ederim.Test etmedim ama deneyeceğim.Bu özelliği 298in datasheetinde yazıyormu?İngilizcem zayıfta?

Edit:Buldum.datasheette varmış.İLk sayfalarda falan...