IRLed ve FotoTransistör ile Cisim algılayıcı devresi

Başlatan Mucit23, 17 Şubat 2012, 16:20:55

Mucit23

Arkadaşlar bi konuda fikrinizi almak isterim.
Çoçuklar için yapılmış bi bowling makinası var. Makina içerisinde topların ilerlediği kanal içerisinde bir bir swıtch var. Top geçtiği zaman switch normalde ana bilgisayara sinyal veriyor. Fakat Switchler çok çabuk arızalanıyor. Yeni taktığımız zamanda topların geçişini engelliyor. Switche takılıyor ara sıra(Her zaman değil)
Ben bu sistemi optik yapmam gerekiyor. Yani  kanal içerisinden top geçtiği zaman bana sinyal verecek. Bunu Bir adet IR led ve Bir adette fototransistörü top kanalında karşı karşıya duracak şekilde koymayı düşünüyorum. Fakat şu konu aklıma takıldı. Top Kanalının genişliği yaklaşık 15cm. Bu mesafede bir sıkıntı çıkarmı. Kanalın neredeyse karanlık olduğunu söyleyebilirim.
Diğer bir sorum ise IR led ile ilgili. Acaba IR ledi direkbeslemeyemi bağlayayım yoksa 555 gibi bir enteğre ile uygun frekansta kare dalga ile çalıştırayım?
Son bir sorum var. Kullanım açısından Foto diyot ile Foto transistör arasında bir fark oluşurmu? Yada hangisini kullanmam uygun olur.

Kabil ATICI

Fazla başın ağrımasın diyorsan, sanayide kullanılan optik sistemler var. Doğrudan bunları kullanabilirsin. Sistem doğrudan kılfılı ve vidalanabilir modeller halinde sunuluyor. Korunaklı sistemler olduğu için mekanik olarak dayanıklı yapılar.

Foto Transistör kullanımı foto diyoda göre daha kolaydır.  Malum fotodiyot sinyalinin kuvvetlendirilmesi gerekir.
Ortamda başka ışık kaynağı yoksa doğrudan düz olarak sürülmesinde bir sorun olacağını sanmıyorum. Eğer kendi sistemini koyacaksan mekanik koruma kurman hatta  (mekanik) ayar mekanizmaları oluşturman gerekir. Ortam ne kadar temizde olsa bu sistemin arada bir temizlenme unutulmamalıdır.
ambar7

fahri-

IR ledleri 40KHz cıvarı sürmek gerek. Aksi halde IR alıcılar çalışmıyor.

Mucit23

Arkadaşlar Cevplarınız için teşekkür ederim.

@ambar7
Hocam endüstriyel optik sensörler neler olabilir mesela. Fiyatları çok pahalımıdır.
@fahri-
Benim alıcı olarak kullanmak istediğim göz normal bir fototransistör. IR alıcı göz olsaydı dediğiniz şart olurdu. Fakat bunlarda böyle birşeye gerek yok diye biliyorum. Ama Ir ledinde 1Khz gibi bir kare dalga ile sürülmesinin faydalı olacağını düşünüyorum. Yanlışmıyım acaba...

kudretuzuner

Merhaba
Uzun yıllar başarı ile kendi cihazımda kullanmakta olduğum ve de kendi tasarımım olan bir devreyi paylaşayım.Gayet sağlıklı çalışmaktadır.Anlaşılmayan yer olursa tekrar yazın lütfen.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/2033349865/muct_4070_opto.rar
Amatör

Mucit23

Kudret abi Teşekkür ederim Önerdiğin devre için. Şuan elimde 4070 yok. LM358 ile bir deneme yapacağım. Büyük bi problem çıkmaz. Basit zaten..

pwm.c

biz açık tip optokublörler ile barometre ibresini okumuştuk. frekans taşıyıcı kullanmadık lede dirençle enerji verip çıkışıda pull up yapıp pic ile okuduk.
kapalı ortamda bu yeterli olur ama açık ortamda yapacaksan taşıyıcı gerekir.
örnek bir uygulama:
http://www.pcbheaven.com/circuitpages/IR_Short_Distance_Beam_Cut_Detector/
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

MrDarK

Hocam Sumo robotlarında kullanılan Sharp sensörleri olabilir ışık sorununuz da olmaz her türlü ışıkta sağlıklı çalışmakta.

Veya kendiniz bir adet IR Led'i 38Khz veya başka frekanslarda sürüp uygun frekansta bir TSOP ile alarak geçen bowling topları sayabilirsiniz.

Madem kanal kapalı ve ışık yok bir adet Lazer ve Fotodiyot veya LDR ile lazer ışığını bu malzemeler üzerine düşürün, top bu kanaldan geçerken lazer ışığı kesilecektir bunu algılatıp merkez bilgisayara veri gönderilebilir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

foto transistör ile hallettim. Devreyi kurup çalıştırdım. Daha makina üzerine monte etmedim ama çalışıyor. Güzel çalışıyor hemde. Fakat mesafe arttığı zaman illa ır led ile foto transistör tam birbirine bakması gerekiyor. Yoksa tam algılamıyor. Yani takarken hizalamaya dikkat etmek gerekiyor.

emekli

AsHeS

Cisimden yansıtmalı sensörlerden denediniz mi ?

Mucit23

Çok basit. Bunun gibi bir devre kurdum. Ama güzel çalıştı. Yanlız ır led ile foto transistörü iyi hizalamak gerekiyor .Tam karşı karşıya koyulmalı. Yoksa problem yaratıyor.

image hosting gif

Bişey daha sorayım. Yine Kısmen karanlık bir ortamda yine yaklaşık 30 CM den cisim algılaması yapmak istiyorum. Yani 30CM mesafe arasında bir cisim geçerse haberim olsun istiyorum. Bunun için TV gözleri aklıma geldi. 38Khz olanları onlar iş görürmü. Ir ledi Devamlı 38Khz ile süreyim. Sensörler birbirini gördüğü zaman alıcınınçıkışı low olur. Araya bir cisim girdiğinde ise hıgh olur. Peki Bir yerde ır ledin devamlı 38Khz ile sürülmesinde alıcının yorulacağı gibi ifadeler duymuştum. Yani arada bir sinyali kesmek gerekiyormuş. Bu ne derece doğru. Uygun olanı nedir.

demorgan

Lisedeyken yaptığımız bi projede linkteki gibi bir sensör kullanmıştık.Üzerinde 2 led var ve karşısında reflektörü var reflektörü gördüğü zaman ilgili led önünden cisim geçtiği zaman öbür led yanıyordu.12V gibi bir beslemesi vardı cisim geçtiği zaman çıkışında yine 12V luk bir sinyal veriyodu yanılmıyorsam.Karaköy menevşe pasajında bolca bulabilirsin alman,amerikan marka olanları biraz pahalı çin malı olanlar ucuz.reflektörlü fotoelektrik sensör diye aratırsan baya bir firma çıkıyor çok rahat uzun mesefelerde kullanabilirsin.
http://www.dacel.com.tr/tr/products.asp?ID=5&CID=17&PID=19