Port çoğullama

Başlatan elektrogr, 19 Şubat 2012, 23:57:01

z

Bünalmış'ı bunalttınız. Görevi ben devraldım.

LS yada HC oluşu bir kenara bırakalım. Her iki çip de hakkıyla çalışır.

595 gibi bir çip ne amaçla üretilmiştir. Eğer bu çipe adam gibi yazamayacaksam yada zırt pırt flip flop içeriği değişecekse bu adamlar ne diye bu çipi üretmişler bunu hiç düşündünüzmü?

Bence hatayı kendinde aramalısın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2012, 00:12:07
Bünalmış'ı bunalttınız. Görevi ben devraldım.

LS yada HC oluşu bir kenara bırakalım. Her iki çip de hakkıyla çalışır.

595 gibi bir çip ne amaçla üretilmiştir. Eğer bu çipe adam gibi yazamayacaksam yada zırt pırt flip flop içeriği değişecekse bu adamlar ne diye bu çipi üretmişler bunu hiç düşündünüzmü?

Bence hatayı kendinde aramalısın.

Yanlış anlama ama bence senin evet haklısın demeni beklerdim. Çünkü gürültüyü sadece azaltabiliriz tamamen engel olamayız ve gürültü çok keskin gelirse azalsada filtre / pcb / beslemeden sızabilir, 595 çok kullandım yerine göre kullanmak mantıklı yerine göre çok tehlikelidir. Gürültü kapmayacak ve kapsada tehlikeli sonuçlar vermiyecek yerlerde kullanabilir.

LS ve HC hakkıyla çalışır demişsin ama HC, LS'ye göre çok daha iyidir. 

Knowledge and Experience are Power

z

Şeker kardeşim;

LS, HC bir kenara bırak şimdi.

Eğer FF içeren devreler gürültüden zırt pırt değer değiştirecekse  digitalle uğraşmamamız lazım. FF sadece 595 de yok. Her yerde var. İşlemcide var. İşlemcinin portlarında var.  I2C modulunde var. SCI da var SPI da var var oglu var.

Peki neden işlemcinin içindeki portlar  vs güvenilir oluyor da 595 güvenilir olmuyor. Ben bunu soruyorum.

Gürültünün seviyesi lojik çiplerimizin gürültü marjını aşıyorsa elbette FF lar konum değiştirir.

Ben de diyorum ki;

Neden gürültünün bu seviyede yükselmesine izin veren tasarım yapıyorsunuz?

Çözümü çok basit.  Alın elinize 595 kurun minik bir devre. Besleme hattına olabildiğince yakın bir noktaya 100nF ınızı bağlayın. Paralel bir de 100 ohm bağlayın.

Bütün giriş pinlerini doğrudan H yada L a bağlayın.  Sonra gürültüyü nereden basarsanız basın. Bakın bakalım FF lar konum değiştiriyormu?

Eğer beslemeniz gürültü etkisiyle 5v un altına inebiliyorsa suç sizde.

Deneyin sonra tartışalım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OptimusPrime

z
katılıyorum.

bir tasarımı iyi yapan temelleridir. temeller sağlam olmadıktan sonra olay pisa kulesi ha yıkıldı ha yıkılacak nasıl düzeltiriz ilişkisine döner...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

tmcone

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2012, 02:51:57
Şeker kardeşim;

LS, HC bir kenara bırak şimdi.

Eğer FF içeren devreler gürültüden zırt pırt değer değiştirecekse  digitalle uğraşmamamız lazım. FF sadece 595 de yok. Her yerde var. İşlemcide var. İşlemcinin portlarında var.  I2C modulunde var. SCI da var SPI da var var oglu var.

Peki neden işlemcinin içindeki portlar  vs güvenilir oluyor da 595 güvenilir olmuyor. Ben bunu soruyorum.

Gürültünün seviyesi lojik çiplerimizin gürültü marjını aşıyorsa elbette FF lar konum değiştirir.

Ben de diyorum ki;

Neden gürültünün bu seviyede yükselmesine izin veren tasarım yapıyorsunuz?

Çözümü çok basit.  Alın elinize 595 kurun minik bir devre. Besleme hattına olabildiğince yakın bir noktaya 100nF ınızı bağlayın. Paralel bir de 100 ohm bağlayın.

Bütün giriş pinlerini doğrudan H yada L a bağlayın.  Sonra gürültüyü nereden basarsanız basın. Bakın bakalım FF lar konum değiştiriyormu?

Eğer beslemeniz gürültü etkisiyle 5v un altına inebiliyorsa suç sizde.

Deneyin sonra tartışalım.

Konuyu sadece entegre bazında ele alırsak yazdıklarınız doğru. Eğer o entegre belirttiğiniz koşullar altında çalışmıyorsa sorunludur ve zaten üretilmez. Ama sistem bazında devre tasarımını göz önünde bulundurursak sadece besleme hattında bir önlem alarak muhtemel sorunların önüne geçemezsiniz. Entegrenin reset, latch pinleri gürültüye çok hassas pinler. Bunlar için de önlem almazsanız başınız çok ağırır. Basit bir soru: mikroişlemcilerde neden reset pini için dahili filtre ve koruma devreleri mevcut?

Öte yandan normal şartlar altında düzgün bir çalışan işlemci ile röle çektiğinizde ya da motor sürdüğünüzde işlemci reset atıyorsa belirttiğiniz koşulların dışına çıkmışsınızdır; tasarımınız eksik ya da hatalıdır. Bu bakımdan besleme düzgün olsa bile gürültü kaynaklı tek bir pulse ile latch ve clk alabilecek 74hc595 yerine SPI, I2C ile çalışan shift registerlar daha güvenlidir. Bunun dışında gürültü bağışıklığı konusunda HC serisi  yerine LS serisini tercih ederek daha başlangıçta hata yapmışsınız olur. Aksini iddia eden varsa http://www.fairchildsemi.com/an/AN/AN-319.pdf

Bu entegreler kullanım yerine göre tehlikeli olabilir. Örneğin otomotivde ya da kritik endüstriyel uygulamalarda 595 i kullanamazsanız. Son olarak hepimiz aynı şeyleri söylüyoruz ama konuyu ele alış derinliğimiz farklı.

CLR

@Bunalmış,  Yaklaşık 100Mhz'de 100nf 100ohm yapar, 100ohm attın madem 100nF'ı neden kullandın ki? 

100ohm dedinde, 100ohm'un hikayesini sana anlatayım. Olay onlarca yıl önce olmuş, Dünya elektronikçiler birliği toplanmış. Bir elektronik mühendisi senin gibi 100ohm hipotezini ortaya atmış, Diğerleri gereksiz bulmuşlar çünkü bu gürültüler için ya neden beslemeden sürek akım çeken eleman yerleştirelim ki onun yerine yüksek frekanslı gürültü geldiğinde  devreye giren eleman koyalım. Yani fbead ve kondansatör. kapasiteyi  büyük tutarsak, düşük frekanslara, küçük tutarsan büyük frekanslı gürültülere engel olabiliriz demişler. Gerekirse ikisini birlikte kullanalım demişler. Ve o zamandan bu zamana 100ohmu bir daha konuşmamışlar. Mantıklı bir çözüm değil.

Firma üretir, uygun yerde kullanmalısın, binbir çeşit transistörün/opampın olduğu gibi herbiri de devrenin farklı yerine hitap ediyor, Port çoğullayıcılarıda uygulayabileceğin yere göre kullanman gerekir.
Bir de bu 100ohm aklıma şunu getirdi, ST'nin,  L490x miydi neydi tam hatırlamıyorum, böyle bir IC'si vardı, çıkışından 1Ampere yakın akım çekmeden çalışmayan dc-dc konvertörü vardı.  1A'den sonrası güzel çalışıyordu, adamlar buna uygun yerde kullanın diye üretmişler, çıkışı bağlı ve sürekli 1A üstü akım isteyen yerler için. Senin gözünden bakıyorum şimdi, 100mA olan yerde bu IC'yi neden kullanamıyorum, düşünememiş mi koskoca ST?

Gürültü sadece besleme hatlarından taşınmaz, Şimdi bende sana birkaç soru sorayım(cevabını bildiğim sorular), gerçi hiç bir soruma cevap veremiyorsun/geçiştiriyorsun ama olsun. Besleme ile veya istediğin yoldan bu gürültüyü nasıl kesebiliriz söyle bakalım. Şimdi bir gps ve antenini içeren bir development board düşün(gps'i üreten firmanın) ve yüksek hızlı bir mikroişlemcili bir devre var(mesela laptop, pda vs). Yani toplamda 2 ayrık devre ama ikiside profesyonel. Laptop çalışıyorken, onu gps ve anteni olan sisteme yaklaştırdığımda, mesafe yaklaşık 5-10cm iken çalışan gps sinyalleri göçüyor. GPS jammer gibi çalışıyor yani.

Bu problem neden kaynaklanıyordur? Nasıl kesebiliriz?  Gürültüler sadece beslemeden mi taşınır veya  havadan taşınabilir mi?  Gps'in beslemesine 100ohm, hatta 1ohm atsam çözebilirmiyim. Peki nasıl oluyorda bu gürültü temassız gerçekleşiyor? Hemde laptop gibi cihazdan çıkıyor bu sinyaller?
Laptop veya bu tür cihazlar üretenler bilmiyor mu gürültü yaydığını neden engel olmuyorlar veya engel olamıyorlar mı? Nasıl oluyorda 1,5Ghz'e gürültüler çıkıyor?

Gps moduler hibrit yapıdadır, içinde birçok, bobin, kondansatör, IC içerir. İçinde neden gps sinyallerini engelleyebilecek gürültülere uygun filtre eklemiyorlar? Ekliyorlarda geçiyor mu?  Filtreden geçiyorsa, bu gürültüler tek frekans değil mi, çok frekans ise nasıl engel olabiliriz?  Neden senin yaptığın gibi 100ohm atıp çözmüyorlar?

@OptimusPrime 'da sana katılmış, oda sorularımı cevaplasın,

Ama ilk sorum şu, 100ohm'a paralel 100nF ne iş yapar?

mufitsozen

Bunalmis hocam %1500 dogru soyluyor, zaten karsi goruste olanlarin verdigi ornegi ya anlayacak ingilizceleri yok, yada baskalari nasil olsa okuyup bana karsi cikmazlar diye dusunmus.

HC familyasinin otomotivde kullanilamiyacagini soyleyen arkadas verdigi ornek Application Notda soyle bir bolum oldugunu ya gormemis, yada anlamamis!

Alıntı YapINPUT VOLTAGE CHARACTERISTICS AND NOISE
IMMUNITY
To maintain the advantage CMOS has in noise immunity, the input logic levels are defined to be similar to metal gate
CMOS. At VCC=5V, MM54HC/MM74HC is designed to have input voltages of VIH=3.5V and VIL=1.0V. Additionally, input
voltage over the operating supply voltage range is: VIH=0.7VCC and VIL=0.2VCC. This compares to VIH=2.0V
and VIL=0.8V specified for LS-TTL over its supply range. Figure 4 illustrates the input voltage differences, and the
greater noise immunity HC logic has over its supply range. Maintaining wide noise immunity gives HC-CMOS an advantage
in many industrial, automotive, and computer applications where high noise levels exist.

Benim buradan anladigim HC ailesinin endustriyel, otomotiv ve bilgisayar uygulamalarinda daha avantajli oldugu!!

Yani en basa donersek:

once ingilizce ogrenin sonra electronikte basarili olmaya calisin.

Bunalmis hocam, sizde boyle seylerle bunalmayin :-), bilginiz tecrubeniz ve kapasiteniz bu tip tartismalarda vakit kaybetmenize degmeyecek kadar fazla.

Sizden ogrenmek icin istekli olanlara daha cok vakit ayiriniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

CLR

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Şubat 2012, 11:06:52
Bunalmis hocam %1500 dogru soyluyor, zaten karsi goruste olanlarin verdigi ornegi ya anlayacak ingilizceleri yok, yada baskalari nasil olsa okuyup bana karsi cikmazlar diye dusunmus.

HC familyasinin otomotivde kullanilamiyacagini soyleyen arkadas verdigi ornek Application Notda soyle bir bolum oldugunu ya gormemis, yada anlamamis!

Benim buradan anladigim HC ailesinin endustriyel, otomotiv ve bilgisayar uygulamalarinda daha avantajli oldugu!!

Yani en basa donersek:

once ingilizce ogrenin sonra electronikte basarili olmaya calisin.

Bunalmis hocam, sizde boyle seylerle bunalmayin :-), bilginiz tecrubeniz ve kapasiteniz bu tip tartismalarda vakit kaybetmenize degmeyecek kadar fazla.

Sizden ogrenmek icin istekli olanlara daha cok vakit ayiriniz.

@mufitsozen

Gürültü bağışıklığı başka birşeydir. BJT tabanlı TTL'e göre mos tabanlı HC daha çok gürültüye bağışıklıdır. LS ile HC yi karşılaştırırsan bu konuda haklı olursun ama 74HC595 ile MCP23S08 ile karşılaştırırsan haksızsın.

mufitsozen

Alıntı yapılan: uicroarm - 21 Şubat 2012, 11:12:25
@mufitsozen

Gürültü bağışıklığı başka birşeydir. BJT tabanlı TTL'e göre mos tabanlı HC daha çok gürültüye bağışıklıdır. LS ile HC yi karşılaştırırsan bu konuda haklı olursun ama 74HC595 ile MCP23S08 ile karşılaştırırsan haksızsın.

ben her halikarda hakliyim, adam HC ailesi otomotiv ve endustriyel kullanimlar icin avantajlidir demis, lafi karistirmayin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

cemilkendir

şimdi zehirli gaz ölçümü yapan bir cihaz var ve buna bağlı alarm, alarmı röleye bağlıyorum rölede 595 ile sürülüyor şimdi bu 595 havadan kaptığı bir parazit ile sadece 1 clk yada latch alıyor alarm çalışıyor yada çalışmıyor ama işin enteresan yanı bu parazitten spi ile yada i2c ile haberleşen sistemim etkilenmiyor, onlar sapıtmıyor şimdi böyle bir durumda asla 595 kullanmam. ancak aynı devrede saniye 10 defa yenilenen gösterge ledlerinde tabiki 595 kullanırım çünkü 595 parazit aldığında oluşan durum tehlikeli olmayacaktır..

tmcone

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Şubat 2012, 11:06:52

Bence önce okumayı öğrenin ya da okuyabiliyorsanız anlamadan yorum yapmamayı. Ben HC serisi kullanılmaz demedim  74HC595 i kullanamazsanız dedim. Çünkü bu entegre "automotive grade" değil. Ne TI ne de NXP nin datasheetinde böyle bir ifade belirtilmediği için kullanma durumunda sorumluluk tamamen sizde olur.

CLR

Alıntı yapılan: mufitsozen - 21 Şubat 2012, 11:15:02
ben her halikarda hakliyim, adam HC ailesi otomotiv ve endustriyel kullanimlar icin avantajlidir demis, lafi karistirmayin.

Maalesef haklı değilsin, firma orada bjt tabanlı TTL'e göre mos tabanlı lojikler avantıjlıdır diyor, tekrar oku istersen,  bunun nedeni de mos lojiklerde vcc/3 e kadar lojik seviye kabul edebilmesidir. Bjtler TTL'de bu sabittir 0,8V 'e kadar lojik 0dır mesela ve bir bjt ttl 0,4Volt civarı lojik low verir yani gürültü payı 0,4V'tur. Mos tabanlıda ise çok fazladır. İşte bundan bahsediyor.

OptimusPrime

uicroarm

ilk önce ben sorayım:

7805 ile bir devre kurdun diyelim devrenin çıkışının gördüğü empedansta yaklaşık 100ohm olsun. scope ile baktın transientler görüyorsun. çıkışa 100nF ekler misin yoksa çıkış empedansı yanında küçük kalır diye eklemez misin???
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Konu ne güzel GELİŞmiş,
Böyle çalışkan arkadaşları bir arada görünce gözlerim yeşilleniyor :)))

neyse bende kendi yorumumu yapayım,
74hc595 ile port çoğullama yapacak arkadaş, testlerini yapabilecek ise buyursun yapsın.

Aaa test mi ?  ne testi ? diyecek kadar, tehlikelerden habersiz ise aman uzak dursun,

çünkü 74Hc595 ile port çoğullamak çok tehlikeli bir iştir...

CLR

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 21 Şubat 2012, 11:33:52
uicroarm

ilk önce ben sorayım:

7805 ile bir devre kurdun diyelim devrenin çıkışının gördüğü empedansta yaklaşık 100ohm olsun. scope ile baktın transientler görüyorsun. çıkışa 100nF ekler misin yoksa çıkış empedansı yanında küçük kalır diye eklemez misin???

100nf'ı  eklerim ama sadece beslemeye değil, her IC yanına eklerim ama bu da gürültüyü kesmeyebilir.

Şimdi ben sorayım,
5V'ta 500mA çekiyorsa, besleme uçları arasındaki empedans nedir ve  beslemeye eklediğiniz 100ohm'un bir etkisi var mı? 

10ohm ile 100ohm'u paralel bağlarsam 100ohmun bir etkisi kalır mı?