Port çoğullama

Başlatan elektrogr, 19 Şubat 2012, 23:57:01

OptimusPrime

görünen empedans 9 ohm a iniyor. neredeyse eskisine göre gürültüye %10 daha kapalı bir sistem oluşturuyorsun. %10 luk etki hafife alınır bir etki gibi mi duruyor sence?

basit bir örnek vereyim. kötü çizilmiş bir pcb ile smps yaptın diyelim. şöyle bir çalıştırdın çıkış rezalet. ne yaparsın? kompanzasyonla oynayarak, oraya buraya snubber koyarak, veya daha kaliteli kondansatörler kullanarak çıkışı düzeltebilir misin? veya belki düzelir umuduyla uğraşır mısın?

bilmem anlatabiliyor muyum???
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Erol YILMAZ

Düşük empedans;
basitçe "bastırılmış sinyal ve gürültü" manasına geliyor...

Gürültü kaynağına müdahele edemiyorsak çoğu zaman tercih ettiğimiz yöntem oluyor...

CLR

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 21 Şubat 2012, 12:20:47
görünen empedans 9 ohm a iniyor. neredeyse eskisine göre gürültüye %10 daha kapalı bir sistem oluşturuyorsun. %10 luk etki hafife alınır bir etki gibi mi duruyor sence?

basit bir örnek vereyim. kötü çizilmiş bir pcb ile smps yaptın diyelim. şöyle bir çalıştırdın çıkış rezalet. ne yaparsın? kompanzasyonla oynayarak, oraya buraya snubber koyarak, veya daha kaliteli kondansatörler kullanarak çıkışı düzeltebilir misin? veya belki düzelir umuduyla uğraşır mısın?

bilmem anlatabiliyor muyum???

Ben %10luk gürültüden bahsetmiyorum ki, 9ohm ile 100ohm paralel bağlanırsa 100'ohmun etkisi kalırmı diye sordum.
Knowledge and Experience are Power

z

uicroarm Birazcik kafani kullan.

595 (LS yada HC) ciple devre kur demistim. Bunun besleme uclarina 100n birde 100 Ohm direnc bagla. Bana 100ohm hikayesi anlatiyorsun. Birak o hikayeyi benim hikayemi dinle.

Tum girisleri de H yada L'a daha cik ifade ile VCC, Vdd yada GND Vss uclarina bagla dedim.

Simdi buradaki 100 Ohm ne ise yarar.

Besleme hattina dirak fonksiyonu seklinde bir sinyali enjekte edelim. (Bunun adi gurultu oluyor)

Enjekte edilen sinyalin enerjisi 100nF ca emilir. Peki ne olur bu enerji?

Cevabi basit. Kapasitor voltajinda artisa neden olur. Peki ne  kadar artisa. Mini minnacik bir artisa.

Fakat bu isin teorikteki izahi.

Paritikteki izahi icin teorikteki kapasitoru saf C dusunmemiz lazim. Kapasitorun ayni zamanda bir de seri enduktansi vardir. Bu enduktanscik hat enduktanslari da dusunulurse besleme hattindaki ani firlamanin derhal onune gecilmesini engeller.

Gerci cok abartili konustum bunun farkindayim cunku bu enduktans kucuktur. Fakat olan olay da budur.

Besleme hattina paralel baglanmis resistif yukler besleme hattina binecek dirakciklarin enerjisini isiya cevirir. Ne de olsa resistif yuktur.

Fakat malesef direnc denen z impirtinin da seri enduktans bileseni vardir. Dolayisi ile direnc de kondansatordeki olumsuzlugun var oldugu iddia edilebilir.

Fakat kotunun iyisi tercih edilmelidir. Kulagina kupe olsun. Eger toplamda miliyada  mikro amper seviyelerinde akim ceken lojik devrelerini gurultulu ortamlarda kullanacaksan besleme hattina birazcik yuk ekle ki gurultunun enerjisi yok edilsin. Sirf kapasitorlere bu isi birakma.

Peki neden PC lerde vs boyle 100 ohmcuklar goremiyoruz?

PC nin 5v, 3.3v hattindaki yuk 1 ohmdan bile dusuktur de ondan....

----------------------------------------------------------------------------------------------------

@tmcone

Mikrosilemcinin reset devresini ornek vermissin. Diger FF lu devreleri de.

Mikroislemcili devrenin icindeki  FFcuklarin clock girisinde Reset girisinde digital filitre devreleri varsa sen de 595 e ekleyiver. Sonucta mikroislemcinin icindeki FF un reset pini de 1 tane degilmi.

Isin sirri senkron lojikte.Senkron yapamiyorsaniz isin sirrini nesajimda paragraf aralarinda verdigimi saniyorum.

Eger entegrelesme sonucunda gurultu de azalir derseniz basimin ustunde yeri var. Bu durumda bu saatten sonra neden arm islemcilerle calismaliyiz basliginda ustume ustume ........

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Tüm girişleri doğrudan Gnd yapılmış 595 in çıkışlarını gürültü enjekte ederek değiştirmeyi becerebilen varmı?

Yoksa;

Nasıl becerebileceğinizin yöntemini söyleyeceğim.

CLR

Şimdi oldu, microamper seviyesi diyerek durumu toparladın,  micro amper için veya düşük miliamper seviyeleri için veya etkilense de sorun teşkil etmeyecek yerlerde kullanılabilir. Mesela low power uygulamalar da, pilli, veya sürekli refresh edilen yerlerde, kullanılabilir.  Yerine göre dememim amacı buydu.  Ama çoğunlukla bu seviyelerde çalışma olmadığı için, bu durumda  gürültülere sağlam IC kullanmak daha akıllıcadır.

z

Toparladığım bir durum yok. Mikroamper mili amper demezsem anlayacağın yoktu.

HC yada LS 595 ile basit bir devre yapmanı ve uçlarına 100n ve 100 Ohm bağlamanı istemiştim.

Tek bir çipin ne kadar akım çektiğini düşünüyorsun. LS olsa neyse fakat HC bir çip kullandıysan mili amper mi çekmesini umuyorsun?

Bu durumda 100 Ohm konusuna, 100 Ohm  hikayesi demezsin umarım.

595 ile kritik uygulama yapmayı beceremiyorsanız bu işi bırakın.

Ben gene de bazı tavsiyelerde bulunayım.

1. 595 ile buna sinyalleri üreten çip arasında uzun mesafeler bırakmayın.
2. Reset, Clk pinlerini bir başka çipin çıkışına bağlamış olsanız dahi bir direnç ile H ve L den uygun olana bağlayın. Direnç değerini imkanlar ölçüsünde olabildiğince düşük tutun.
3. Çipin Vcc Gnd uçları arasında kısa yoldan 100n olsun.

Eğer uzun kablolar ile 595'in reset, clk gibi  sinyallerini uzağa taşıyacaksanız;

Muhakkak düşük dirençlerle bu pinleri H yada L'a çekiniz ve lojik sinyallerin oluşması için akım basınız.

Örneğin;

Clk bacağını 100 Ohm ile Gnd ye bağladıysanız karşı taraftan 5V vermeyiniz. 50mA akım basınız. Bunun için karşı tarafta transistörlerden yararlanarak lojik sinyalinizi 0.8 2 küsür değil   0..5 v yapınız. Böylece bu giriş, 100 Ohm ile Gnd ye çekilmişse, direnç uçlarına gürültü enjekte edecek parazitin örneğin 2v genliğe ulaşabilmesi için 2/100 den 20mA akım basacak kadar babayiğit güçte olması gerekir.

Sinyal sonlandırma konusuna muhakkak göz atın.

595, 393 vs çipler 8 bitlik mikroişlemciler zamanında  adres, data hatlarında bolca kullanıldı. Bu işlemciler bu çipler üzerinden ram ve roma ulaştı, 595 ve benzerleri kritik sinyaller için port görevi gördüler.

Yapamadıysanız gürültüden register içerikleri değer değiştirdi ise bu çiplere tü kaka demeyin.

Eğer LS595 çipin dışına değil de çipin içine entegreleştirme yoluyla tepiştirilseydi, bağlantılar çok kısa olacağı için gürültüden etkilenme de çok az olacaktı. Bu durum bile yaşadığınız sorunun bağlantılarınızdan kaynaklandığını izah etmeye yeterdir.

Bu çipleri ve epromu kullanarak durum makinesi yapıp kaynak makinası kontrolcusu olarak kullandım. Bildiğiniz elektrod ark kaynak makinası.
Aynı zamanda step motorla 10 cm lik mesafede elektrod pensini yürüten bir düzenek.

Günde yüzlerce parçayı otomatik şakır şakır kaynatan bir sistem. Gürültünün alası ile iç içe.

Ben hala bu çipi kritik işlerde kullanmayın mantığını anlamıyorum.

Eğer, metastability, senkron lojik, digital filitrelerle gürültünün olumsuz etkilerinden nasıl korunulur konularında hikaye isterseniz bir ara onu da anlatırım.

elektrogr

Kazanan Taraf uicroarm-bunalmış :)
Arkadaşlar öncelikle yorumlarınız benim için çok değerli, konunun bu noktalara gelmesine çok sevindim sayenizde birşeyler daha öğrendim. Sonuç olarak, tasarımına güveniyorsan riske girmek istiyorsan yada display süreceksen kullan 595. Yok ben risk almam herşey mükemmel çalışmalı diyorsan seri haberleşme I/O EXPANDER. Ben yinede ikisinide deneyeceğim bakalım sonuçlar nasıl olacak....

CLR

8031li, 8085li sistemlerden bahsediyorsun, Address latch enable piniyle ile birlikte, adres  hatlarıyla data hatlarının ortak kullanan sistemden , yani tamamen dijital  sistem, fazla enerji çekmeyen sistem yani. Bu sistemler için iyi besleme ve 100nf gürültüleri bastırmaya rahatça yetiyor. Bu sistemle endüstriyel ortam aynı değil.

Yaptığın sistem için ise, kesin sürekli içeriğini refresh ediyorsundur. Yani bilgi tazeliyorsundur veya kutu metaliktir/ekranlıdır, RFI'yı kesiyordur veya bahsettiğin gibi 595 yolları çok kısadır veya 1dolarlık port çoğullayıcı yerine 10 dolaylık filtreleme sistemi kullanıyorsundur. Dolayısıyla sen görmediğin için olmuyor sanıyorsundur.

Ama verdiğin bilgiler doğru, yol uzunluğu ve gerektiği yerde güçlü pull-up/down vs.
Ayrıca yol uzunsa araya gürültüleri yine zayıflatmak için girişse entegre yanına, çıkışsa konnektör yanına seri 100ohm gibi gerçi frekansa göre değişir, direnç eklenmesi EMI'de faydalı olur hemde IC'yi korur.

z

Sadece 8031, 8085 değil 6800 de de bolca kullanılırdı. PIA yerine latch ekonomik olurdu.

Ayrıca XT PC lerin ilk modellerinde it sürüsü gibi 373, 374, 273 bulunurdu. ISA bus'a takılan eski tip kartlarda dahi bu tip çiplerden bolca kullanılırdı.

Bu çipler sürekli refresh ediliyor o yüzden hatayı göremezsin şeklinde cevap olamaz. Zira bir mikroişlemci, ram yada romun ilgili adresinde ne yazılı ise onu okumak yada tersime rama yazmak zorundadır. Bunun için örneğin adres data ayrışımı için böyle bir çip kullanıldı ise, bu çip hata yapıyordur ama sürekli refresh edildiği için bunun farkında olamıyorsunuz gibi açıklama asla ve asla kabul edilemez.

CLR

Alıntı yapılan: z - 21 Şubat 2012, 16:20:07
Sadece 8031, 8085 değil 6800 de de bolca kullanılırdı. PIA yerine latch ekonomik olurdu.

Ayrıca XT PC lerin ilk modellerinde it sürüsü gibi 373, 374, 273 bulunurdu. ISA bus'a takılan eski tip kartlarda dahi bu tip çiplerden bolca kullanılırdı.

Bu çipler sürekli refresh ediliyor o yüzden hatayı göremezsin şeklinde cevap olamaz. Zira bir mikroişlemci, ram yada romun ilgili adresinde ne yazılı ise onu okumak yada tersime rama yazmak zorundadır. Bunun için örneğin adres data ayrışımı için böyle bir çip kullanıldı ise, bu çip hata yapıyordur ama sürekli refresh edildiği için bunun farkında olamıyorsunuz gibi açıklama asla ve asla kabul edilemez.

Tamam, sen nasıl anladıysan öyle olsun.

mcan

Alıntı yapılan: Allegro - 21 Şubat 2012, 11:45:27
Konu ne güzel GELİŞmiş,
Böyle çalışkan arkadaşları bir arada görünce gözlerim yeşilleniyor :)))

neyse bende kendi yorumumu yapayım,
74hc595 ile port çoğullama yapacak arkadaş, testlerini yapabilecek ise buyursun yapsın.

Aaa test mi ?  ne testi ? diyecek kadar, tehlikelerden habersiz ise aman uzak dursun,

çünkü 74Hc595 ile port çoğullamak çok tehlikeli bir iştir...
Bahsettiginiz testler CE iso vs.. gibi standart testler mi?

influx

Siemens S7-400 (6ES7 422-1BL00-0AA0)

F.T

konu güzel bilgileri öğrenmemize sebep oldu.tüm katılımcılara teşekkürler.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.