saat zilini kullanmak

Başlatan toprak, 25 Şubat 2012, 10:07:22

toprak

merhaba arkadaslar casio saatin alarmindan gelen sinyali picte adc de okutarak led yakmak istiyorum fakat sorunlar var.mesela ben saatin her ayarini yapinca zil caaliyor.bu 1.sorun bunu nasil ayrlarim.2. saaten alacagim cikis pic e direkt okutulabilirmi. yada kisacasi be bu saatin cikisindan nasil kullanmaliyim.yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler.

F.T

Saatten çıkan sinyali 5 volt seviyesine çekmen lazım.ayrıca tuşa basınca çıkan sinyalin işlem yapmaması  için pic programını yazarken sallıyorum saniyede en az 3 puls alırsa işlem yap gibi bir mantık kullanabilirsin.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Bildiğim kadarıyla casıo saatlerde tuşa basılınca çıkan sesi kapatabiliyorsun

toprak

evet zil sesinin kapatilabildiği soyleniyor fakat uğraştım kapanmadı.bırde cıkısı 5 volta çekmeden adc de okutulamazmı.

z

ADC ile okumana gerek yok.

Bir zamanlar Casio saatle role çektiriyordum. Hala değişmedilerse bu saatler artı şase.
Saatin şasesini işlemcili devrenin +5v hattına bağla.

PNP bir transistörün (BC307 vs) emetörünü +5v a bağla.
Transistörün beyz ucunu 1K gibi bir direnç ile piezoya voltaj veren yaya bağla.
Kollektörden 5V Gnd ucuna 1K bağla.

Alarm çalınca kollektörde 5v oluşur. Ha bu voltaj melodi ile 0...5V arasında gezinir. Fakat bunun önemi int kullanımı durumunda kalmaz. Soft olarak gerekli önlemleri alırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Saatte trafo var,  piezoya 50-80V civarı gidiyor.