4 bitlik Paralel Toplayıcı Tasarımı

Başlatan kantirici, 25 Şubat 2012, 22:04:57

kantirici

Merhaba arkadaşlar.Mikroişlemciler dersinden lojik kapılar kullanarak 4 bitlik paralel toplayıcı tasarımı yapmamız istendi.Sayısal tasarım dersinde gördügümüz gibi yarım toplayıcılardan tam toplayıcı yapıp bu referans tasarımdan 4 bitlik tasarım yapmayı düşündüm.Devrede sadece lojik kapıları kullanacagımız için bu işi daha sade şekilde yapabilirmiyim diye biraz araştırdım.Bu işi yapan entegreler var fakat işime yaramdı.Bu konu hakkında tavsiyeleriniz nedir acaba?.Yukarıda bahsettigim gibi bir tasarım yaparsam sıkıntı yaşarmıyım?Teşekkürler.

muhittin_kaplan

kantirici

Evet.  Sadece kapıları kullanacagız.

muhittin_kaplan

kudretuzuner

Merhaba
Muhittin hoca gerçekten(öğretmen) olduğu için size balık tutmasını öğretecek kaynak vermiş.Ben size kötülük demeyeyim ama kolaylık olsun diye çizilmiş devresini vereyim.Ama verilen kaynaktan sistemin nasıl çalıştığını çözmenizi öneririm.Kolay gelsin.
https://rapidshare.com/files/3543057022/toplama_1.rar
Amatör

kantirici

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Aslında @kudretuzuner hocamın verdigi devre şemasındaki gibi bir tasarımı bende düşünmüştüm ve yapacaktım.Fakat denemeye geçmeden önce sizlerinde fikrine başvurmak istedim.@OG  ve @muhittin_kaplan hocam sizlerinde vermiş oldugunuz linkleri incelemiştim teşekkür ederim.

OG

Aranacak başka bir şey yok, hepsi o kadar.

Önce half adder, sonra full adder, sonra bit sayısını arttırma.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.