yakıcı lazer yapımı

Başlatan ferdi0435, 26 Şubat 2012, 03:19:53

ferdi0435

arkadaşlar lazer ile nasıl balon patlatabilrim. tabiki hazır olanlarının fiyatı 150 tlden başlıyor. bunu dvd yazıcının içindeki lazer ile yapıorlar bunu yapmış olan arkadaşlar bilgilerini paylaşabilirmi lütfen. bu proje kesinlikle insanların zarar görmesi için açılmıyor .

bir kaç sitede videosunu gördüm fakat tam anlatılmıyor videolarda .

serdararikan

burada yapılan bişey göremedim,en azında home made olan kısmını anlamadım.DVD içindeki laser diodu alıp el feneri içine yerleştirmiş.

muhendisbey

Nasıl yapacağını video anlatmış merak ettiğin ne ise onu sorabilirsin.
Mesela illa lazer diyotu DVD-RW den sökmene gerek yok satın alabilirsin.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

necati

Lazer printer lerdeki lazer in gücü nedir?
Bu işe uygunmudur?
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

muhittin_kaplan

lazer diyodu dvd den mi söküyor ki ?

Burak B

Bu konu forumda tartışılmıştı.
Blueray lazeri (mavi) bulaiblirseniz en rahat onunla olur aksi halde kırmızı DVD lazeri ile iyi bir odaklama ile yine sonuç alınabilir. Unutmadan günümüz DVD yazıcılarının çoğunda IR lazer vardır. Gözle göremediğiniz için sizi yanıltabilirler. Bir kamera yardımı ile test edebilirsiniz. Deneyimlerime göre uğraşmaya değecek bir konu değil ve tehlikeli. Modifiye edildiğinde anahtarlık gibi milletin gözüne "Mesleki eşşek şakası" (C.Y.) misali obaa diye tutarsanız. Kişi artık renk körü olarak lanse edilebilir. Öyleki göz kapağınızın hızı bile sizi kurtaramaz.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

muhendisbey

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 26 Şubat 2012, 12:30:27
lazer diyodu dvd den mi söküyor ki ?

evet hocam DVD-RW den söküyorlar. Hatta bazıları BR-RW lazerini de kullanıyor ama onunla yapılanın balon patlattığını görmedim. CD-RW günümüzde pek kalmadı ama onunla yapılanın da yakacağını düşünüyorum.

Sonuçta bu tip cihazlar parlak yüzeyi (diski) yakarak işliyorlar.

Lazer printerdaki lazeri hiç duymadım. Bir bilgim yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ferdi0435

bu konuyu birçok forumda okudum fakat yapan birinin yorumda bulunduğunu görmedim veya rastlamadım . bu konuyu açmakta ki amacım yapan kişiler varsa onların yönlendirmeleri doğrultusunda doğru işleme ulaşmak...

Burak B

Alıntı yapılan: ByteMaster - 26 Şubat 2012, 12:52:15
... Deneyimlerime göre uğraşmaya değecek bir konu değil ve tehlikeli...

;) Siyah nesneleri daha kolay yakıyor.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

suleymanq

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 26 Şubat 2012, 14:53:49
bu konuyu birçok forumda okudum fakat yapan birinin yorumda bulunduğunu görmedim veya rastlamadım . bu konuyu açmakta ki amacım yapan kişiler varsa onların yönlendirmeleri doğrultusunda doğru işleme ulaşmak...
Ben yapmistim guzel calisiyordu sonununda optik ayarlarini yaparken + bacagin kablosu koptu, kasasini(-) elimle tutarak + ucuna lehim ile degdigimde led bozuldu... cok sinir oldum bir daha da hic bulasmadim:)

ferdi0435

Alıntı yapılan: suleymanq - 26 Şubat 2012, 16:13:21
Ben yapmistim guzel calisiyordu sonununda optik ayarlarini yaparken + bacagin kablosu koptu, kasasini(-) elimle tutarak + ucuna lehim ile degdigimde led bozuldu... cok sinir oldum bir daha da hic bulasmadim:)

hocam bu konu hakkında nasıl yapıldığını anlatırmısınız birde burada lens veya modüle falan gerek varmı ?

suleymanq

muhendisbey

Alıntı yapılan: ferdi0435 - 26 Şubat 2012, 16:27:07
hocam bu konu hakkında nasıl yapıldığını anlatırmısınız birde burada lens veya modüle falan gerek varmı ?

tabiki lens ve lazer housing (kasa desek yanlış olmaz galiba) ihtiyacınız var. Driver da kullansanız iyi olur.