Tristörün AC'de Kullanımı ve Tetikleme Palsleri

Başlatan oyhan, 04 Mart 2012, 14:03:53

oyhan

Merhabalar
Ben AC de kullanmak için IOXYS marka VHF28-12IO5 vb. tristörleri kullanmak istedim. AC de örneğin pozitif alternans ile ilgili olan tristörü her pozitif alternansta bir kere mesela 100uS süresinde bir er kez tetiklemenin yeterli olacağını düşünüyordum. Ancak voltajın bihayli düştüğünü ve tristörün 10ms alternans boyunca açık olmadığını gördüm.  Sonra ise tristörü alternans boyunca sürekli tetikledim. Yani her bir alternans boyunca sürekli palsler uyguladım. Çıkış voltajının yükseldiğini gördüm.  Döküman olarak fazla bir şeye ulaşamadım. Yani tristörün palsler ie tetiklenmesinin ideal olarak nasıl olması gerektiği konusunda. Datasheetler ise kısaltmalar ile dolu. Tam olarak anlayamadım. Bu konuda tetikleme ile ilgili yardıma ihtiyacım var. Birde neden illa pals trafosu kullanılıyor. Optik malzemeler ile neden yapmayalım. Akım veya voltaj konusunda tetikleme ile ilgili sınırlamalar mı var acaba?
Teşekkür eder herkeze başarılar dilerim.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

z

Tristorun tetiklenecegini varsayarak bir kere tetik palsi yollamak olmaz. Bunun yerine ornegin 2ms boyunca tetikleme palslerinden olusan pals katari uygulamalisin. Bu palslerin her biri yeterli enerjiye sahip olmali.

Yuksek guclu tristirlerin gate bacagi yuksek akim isteyeceginden surekli tetikleme tristorde isinmaya dolayisi ile de kayiba neden olur. Bu nedenle bahsettigim tarzda tum peryodu doldurmayan pals treninden yararlanilir. Pals treninde tetik akiminin tepe degerini arttirarak tristorun tetiklenmesi kolaylastirilir.

Pals trafosu gate devresinde dusuk empedans saglar. Boylece gurultulerle yanlis tetikleme riski azalir. UStelik tetikleme trafosu hem izolasyon saglarken hem de tetikleme enerjisini uretir. Bu nedenle opto tipi tetikleme duzeneklerine kiyasla avantajlidir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

oyhan

Merhaba
Peki bu plas katarının içindeki palslerin 2ms nin içinde kalması yeterlimi? Tristörlere göre değişirmi? Mesela kaç adet pals vermeliyiz? Bu konuda örnek bir uygulama notuna ihtiyacım var. Dökümanlara göre ideal bir tasarım gerçekleştirmek istiyorum. Palsleri kaçar us olmalı aralardaki boşluklar kaç us olmalı mesela? Tabi niyetim sizi yormak değil ancak bu kadar kısa sürede verdiğiniz cevap içinde teşekkür etmek isterim.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR:

z

Zamaninda okudugum kitaplar bu is icin 5Khz lik igne pals katarinin 1..2ms boyunca uygulanmasini oneriyordu. Palslerin dortgen olmasina gerek yok. Enerjisi yuksek igne pals katari gate kayiplarini azaltmak adina daha iyi.

Bu amacla kullanilacak transformatorlerin celik nuveli oldugu falan soyleniyordu fakat ben 10kw lik bir DC motoru kanarya kapi zilinin cikis transformatoru olan sac nuveli minik bir trafo ile tristoru tetikleyerek hiz kontrol yapmistim.

Darbe bosluk oranini sormussunuz. Burada amac, trafonun primer ve sekonder akimlarinin ortalama degerinin sifir olmasini saglamak. Bu da on suresini kucuk yapmaktan gecer.
Belli bir tristor icin tetikleme kayiplarini minumum yapacak pals katarinda her bir palsin on-off degeri deneysel tespit edilebilir fakat enerjisi yeterince yuksekse on suresini iyice kismak daha iyi olur.  (Ornegin her bir pals 1v, 1A, 5khz lik her biri 100 mikrosaniye ince darbeler toplam sure 2ms gibi)

z

Ben tristorum her yerde varim diye bir kitap vardi. Simdi daha iyileri cikmistir. Eline gecerse bir goz at.

z

Alıntı yapılan: oyhan - 04 Mart 2012, 14:03:53
Merhabalar
Ben AC de kullanmak için IOXYS marka VHF28-12IO5 vb. tristörleri kullanmak istedim. AC de örneğin pozitif alternans ile ilgili olan tristörü her pozitif alternansta bir kere mesela 100uS süresinde bir er kez tetiklemenin yeterli olacağını düşünüyordum. Ancak voltajın bihayli düştüğünü ve tristörün 10ms alternans boyunca açık olmadığını gördüm. 

Yalniz yazinizda su kisim dikkatimi cekti.

50 Hz in yari alternasi 10ms dir. Siz AC devrede tristor kullandiginizda 10ms boyunca tristorun acik olmasi kadar mantikli bir sey de yokki.
Eger AC voltaj hattina belbasi bagli tristorler baglamadi iseniz, enduktif yuk yok sa ve  tristorunuzu 0 gecis civarinda da tetikliyorsaniz tristor, 10ms acik 10ms de kapali olabilir.

mozkan87

Alıntı yapılan: z - 04 Mart 2012, 14:59:58
Yalniz yazinizda su kisim dikkatimi cekti.

50 Hz in yari alternasi 10ms dir. Siz AC devrede tristor kullandiginizda 10ms boyunca tristorun acik olmasi kadar mantikli bir sey de yokki.
Eger AC voltaj hattina belbasi bagli tristorler baglamadi iseniz, enduktif yuk yok sa ve  tristorunuzu 0 gecis civarinda da tetikliyorsaniz tristor, 10ms acik 10ms de kapali olabilir.

Hocam arkadaşta zaten 10ms açık olması gerekirken açık olmuyor demiş.

@oyhan
Datasheet te sayfa 2'de figure 2 var o grafiği bir inceleyin Gate akımı yeterli gelmiyor olabilir.

oyhan

Mozkan ben tek bir pals ile tetiklemiştim. Pals boyutu 100us idi. Zannım sürekli iletimde kalacağı şeklinde idi. Başlangıçta bu beklentim nedeni ile hata yaptım. Şimdide önceden bahsettiğim gibi palslerin boyutunu ve şeklini araştırıyorum. Teşekkürler.. Burdan bir kaç deneme yapacağım bakalım istediğim sonuçları alacağımmı? Göreceğiz.
BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR: