dspic kontrollü buck converter?

Başlatan mahir, 26 Mart 2012, 19:50:35

mahir

Merhaba. Dspic kontrollü dc-dc buck konvertör yapmak istiyorum ama bu konularda çok acemiyim. Öncelikle pic ile kontrol et diye tavsiye aldım ama onunda nasıl yapılacağını bilmiyorum. Proteus ve ccs programları ile 16F877A pic ini kullanarak örnek yapmaya başaldım(kara şimşek vb.) Proteusta pic kontrollü dc dc buck konvertör devresini tasarlayamadım. Konu ile ilgili yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler..

arslan74

Alıntı yapılan: mahir - 26 Mart 2012, 19:50:35
Merhaba. Dspic kontrollü dc-dc buck konvertör yapmak istiyorum ama bu konularda çok acemiyim. Öncelikle pic ile kontrol et diye tavsiye aldım ama onunda nasıl yapılacağını bilmiyorum. Proteus ve ccs programları ile 16F877A pic ini kullanarak örnek yapmaya başaldım(kara şimşek vb.) Proteusta pic kontrollü dc dc buck konvertör devresini tasarlayamadım. Konu ile ilgili yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler..

Öncelikle sana tavsiyem, Hazır buck converter entegreleri var onları kullan.

Nedenine gelince,
dsPIC ile 16F877 kıyasladığında, arasındaki fark, tek katlı bir bina ile göktelen kıyaslaması yapmış gibi olursun. Daha yeni pic'e başlamışken doğrudan dsPIC'le buck converter yapmaya çalışmak, baştan senin doğru sonuca gitmene engel olur. Sonucta bu iş seni demoralize eder, picden soğutur. Önce buck converter nasıldır, kaç çeşit buck converter var. bunları öğren ve hazır buck converter engreleriyle devreler yap. Sonra uC ile kontrol ederek Buck converter yapmaya çalışman daha mantıklı ve sağlıklı bir yol olur.

Kolay gelsin.

pisayisi

Boost buck converter yapılarının teorisini kabaca bildiğini kabul ederek aşağıdaki şemada mosfetin anahtarlama duty oranını çıkıştaki gerilim  voutboost ve vinboost değerlerini pid algoritması ile mosfetin duty oranını hesaplatmak üzere kullanırsın. Böylece boost topolojisini kullanarak regulasyon sağlarsın.
Öncelikle pic ile adc okumak deişken pwm üretmek gibi basit konularla başlayabilirsin. Bu arada boost converterler aktif elemanlar dışında pasif bir devre yapısı olduğu için bobinler kondansatörler converter performansını çok etkiler. Birçok teorik hesaplama da var bunları da öğrenmen gerekir. aski halde kontrolun mantığını anlamadan bodosloma işlemciye dalmak sonuç vermez. Sonrasında adc den çıkış ve girişte okuduğun değerler ile genel bir pid kontrolcu algoritması ile fetin pwm duty oranını kontrol ederek regulasyon sağlarsın...

Bitirme projesi olmuş tam bir proje örneği 16f877 için aşağıda yeralmakta... main.c dosyasına biraz çalış gerisi gelecek şema kodlar herşey mevcut...

http://www.wupload.com/file/2680261352/16f877_BuckPBoost_converter.rar

Murat

mahir

Çok teşekkürler.. ama bişey sormak istiyorum. buck konvertörün yapısı normalde daha basit görünürken anahtarlama devreye girince neden bu kadar karmaşık hale geliyor. yada ben mi çok acemiyim  :)

Erol YILMAZ

Endüktans, %100 duty ile bunun harici herhangi bir duty oranında farklı cevap verir....

mahir

Bu arada adc okumak ve değişken pwm üretmek nasıl oluyor.. bu konularla ilgili kaynağınız veya bildiğiniz site ismi var mı?

emrullah4721

slm arkadaşlar linki yenıleyebilirmisiniz