cad cizimi - delik delme

Başlatan mir_as82, 27 Mart 2012, 18:41:04

mir_as82

bilgisayar ortamında çizilmiş iki boyutlu bir cismi dış ortamda bulunan bir cihazla nasıl pozisyonlama yaparım?Şunu demek istiyorum:
Elimde bir levha var ve ben bu levhayı cad ortamında çizdim, ve belli yerlerine delik açtım cad ortamında. Daha sonra dışarda kartezyan çalışacak bir sistem yaptım ve ben bu sistemin bu cad ortamında çizilmiş delikli olan yerlerine delik açmasını istiyorum. Bunu nasıl yaparım?
Orjin mi göstermem lazım? bu tarz çalışan sistemler nasıl çalışıyor acaba?

burakoz1989

Alıntı yapılan: mir_as82 - 27 Mart 2012, 18:41:04
bilgisayar ortamında çizilmiş iki boyutlu bir cismi dış ortamda bulunan bir cihazla nasıl pozisyonlama yaparım?Şunu demek istiyorum:
Elimde bir levha var ve ben bu levhayı cad ortamında çizdim, ve belli yerlerine delik açtım cad ortamında. Daha sonra dışarda kartezyan çalışacak bir sistem yaptım ve ben bu sistemin bu cad ortamında çizilmiş delikli olan yerlerine delik açmasını istiyorum. Bunu nasıl yaparım?
Orjin mi göstermem lazım? bu tarz çalışan sistemler nasıl çalışıyor acaba?
cad modülünden cam modülüne geçmen lazım yani g kodlarını yazman bunu pcdeki cad/cam programı yapsın istiyosan çok zahmetli bir iş ama kabaca tezgahı takımları orjini ana kütüğü v.s gibi bir çok şeyi tanıtman gerekir programa daha sonra program sana g kodlarını hiç uğrraşmadan çıkarır.ikinci bir yöntem parça çok kompleks değilse g kodlarını bilen birine çıkarttırabilirsin bu 5 dksını almaz  daha sonra  tezgaha parçanı yerleştirirsin ve orjin noktasını bulursun(sıfırını alırsın) g kodlarını tezgaha manuel olarak yazığ çalıştırısın

sinancnc

www.turkeycnc.com inceleyiniz cam ve cnc hakkında yeterince bilgi mevcut halen içinden çıkamadığınız bir durum var ise güncel sorunuzu tekrar sorar iseniz benim illgi alanım size yardımcı olabilirim
http://www.probotsan.com.tr Masaüstü Mini Cnc