220V 1 led

Başlatan Mucit23, 28 Mart 2012, 21:32:38

Mucit23

Arkadaşlar 220V ile tek bir parlak kırmızı led yakmak istiyorum. Şu kondansatörlü şemalar var fakat benim işime yaramıyor. Yer çok sıkıntı 1 ledin dışında sadece 1-2 direnç sığdırabilirim. Ben 100K-150K gibi çeşitli direnç değerleriyle denedim fakat hepsindede direnç çok ısınıyor led de pek parlak yanmıyor.
En uygunu nedir.

Okan AKÇA

akım gerilim kanunlarını gözden gecirerek işe başlayabilirsiniz.

omereliusuk

Mucit23

Hocam problem işde orada. :) 7W direnci kısıtlı alana sığdırmam imkansız. En fazla 1/5W direnç takabilirim. Daha önce 1/4 W  15K ve 22K gibi değerlerde denedim. Aradaki gelirim düşüyor ledin ışığı fena değil fakat çoğu ısı olarak direnç üzerinde birikiyor. Sonuç dirençlerin kömür gibi olması.
Bende bu yüzden akımı düşürmek için direnç değerini 100 K civarına çıkardım. Bu sefer 2ma civarında bir akım akıyor fakat bu seferde ledlerin ışığı düştü. Dirençlerde yine ısınma var fakat dirençleri yakacak kadar değil.
Başka ne yapılabilir.

serhat1990

100k 1/4 watt kullanıyorum led 3mm hiç bir sıkıntı olmuyor. Isınma yada sönük yanma gibi...

ahfxg

Bir de kapasite ve empedans durumlarına bakar mısın. 50Hz'de kapasite empedansı ne oluyor belirttiğin değerde akım geçirebiliyor mu kapasite üzerinden. Düşük ESR'li bir kapasite ile olacak gibi bu iş.
Erkeklerin dünyasına başkaldıran bayan mühendis..

CaFFeiNe

@Mucit23

bence hemen en yakın elektrik malzemesi (otomasyon) satan bir yere gidip schneider marka 230VAC beslemeli ledli sinyal lambası alıp içini inceleyebilirsin, yanlış hatırlamıyorsam içinde minik smd kondansatör olması lazım, bundan esinlenebilirsin

Mucit23

Aslında ben daha 100K direnç bağlayıp çalıştırdım ledi. Direnç biraz ısınıyor ama problem olmaz gibi. Yanarsada yansın.

Dediğiniz göz lambalarından görmüştüm ama daha önce hiç inceleme fırsatım olmadı. Ama bildiğim kadarıyla onların içerisinde 4-5 tane smd led var.

mir_as82

Eğer led 20 mA ile çalışacak bir led ise:

250 - 300 nF kutupsuz 250 veya 400 Volt arasında bir kondansatör kullanırsan ledin yanar

CaFFeiNe

Alıntı yapılan: Mucit23 - 29 Mart 2012, 22:37:08
Aslında ben daha 100K direnç bağlayıp çalıştırdım ledi. Direnç biraz ısınıyor ama problem olmaz gibi. Yanarsada yansın.

Dediğiniz göz lambalarından görmüştüm ama daha önce hiç inceleme fırsatım olmadı. Ama bildiğim kadarıyla onların içerisinde 4-5 tane smd led var.

içinde sadece 1 tane smd led olanlar var ve süper yanıyorlar