PIC Programlamayı Yeni Öğreniyorum

Başlatan lerus, 30 Mart 2012, 14:29:23

lerus

C bilgim var. Ancak CCS C Compiler ile uyumlu bir IDE bulamadım. MPLAB X 1.10'u denedim ama proje build edilmiyor. Hata mesajı verip çıkıyor.
C# programcısı olduğumdan Visual Studio kullanıyorum uzun zamandır. IDE olmazsa olmazlarımdan. Özet olarak
1) Önerebileceğiniz bir IDE var mı?
2) Varsa CCS C entegrasyonu nasıl sağlanır?
3) CCS C Compiler için herhangi bir Türkçe kaynak var mıdır?
Şimdiden teşekkür ediyorum.

serhat1990

Serdar Çiçek CCS C ile pic programlama gerçekten güzel bir kaynak olayın donanımınada değiniyor ... Ayrıca benim hazırlamış olduğum örnek programlarda başlangıç için işini görecektir . iyi çalışmalar.

https://www.picproje.org/index.php/topic,38490.0.html

lerus

Teşekkürler. Örnekleri inceleyeceğim ancak nasıl ve ne ile derleyeceğimi bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

JKramer

IDE olararak Codeblocks kullanabilirsiniz, burada bahsetmiştim. CCS'in ide'si çok kötü, boşuna para vermeyin.

lerus

Peki Code::Blocks'ta debug imkanımız var mı? Ve build sonucunda hex dosyası oluşturuluyor mu?  İlginiz için tekrar teşekkür ederim.

LukeSkywalker

Yeni başlayan birisi için mikroC idealdir. Daha sonra hi-tech'e geçmenizi öneririm.

elektroacemi

IDE ne demek, program IDE olunca ne fark oluyor ?

ziyaretci

Alıntı yapılan: serhat1990 - 30 Mart 2012, 15:25:21
Serdar Çiçek CCS C ile pic programlama gerçekten güzel bir kaynak olayın donanımınada değiniyor ... Ayrıca benim hazırlamış olduğum örnek programlarda başlangıç için işini görecektir . iyi çalışmalar.

AYNEN

Gerekli Program aşağıda kardeşim.Kullanımı kolay ve sade, zaten başlayınca anlarsın .

Programı açtığında yeni sayfa aç ve programını yaz derlemek için ise dosya menüsünden "Compile " ye bas
altta ufak bir pencere açılır oradanda "compile" ye bas en solda  hatan varsa hatanın olduğu satıra gider ve düzeltirsin. KOLAY GELSİN.

...AÇIKLAMA...
...CCS C Compiler PIC Mikrodenetleyicileri için Program Geliştirmek için Tümleşik Geliştirme Ortamı (IDE) Sağlayan Bir Derleyici Yazılımıdır...
...Bu Yazılım ile ASM Kodları ile Günlerce Sürebilecek Programlarınızı C Dilini Kullanarak 5-10 Saatte Geliştirebilirsiniz...
...Böylelikle Hem ASM Kodlamanın Getirdiği Karmaşadan Hem de Fazla Zamandan Kurtulacaksınız...
...CCS Firmasının Ürettiği CCS C Compiler Yazılımının Birçok Sürümü Vardır...
...Sırasıyla PCBPCM PCH PCD PCW PCWH PCWHD PCDIDE Sürümleridir...
...Ben Size Bu Konuda En Yüksek Özelliklere Daha Doğrusu Bütün Özelliklere Sahip Olan PCWHD Sürümünü Yayınlıyorum...
...Bu Sürümlerin Arasındaki Farkları Hangi Sürümün Hangi Özelliklere Sahip Olduklarını Aşağıdaki Hazırladığım Tabloya Bakarak Görebilirsiniz...

...Ayrıca Aşağıdaki Linke Koyduğum Pakette Sadece CCS C Compiler Yok...
...Paketin İçinde Birkaç Tane İşlerinize Yarayacak Eklentiler vb. Yazılımlar Var...
...Bunlar...

GDIPLUS
IDE Utilies
MPLAB Eklentisi
CCS ICD ve USB Sürücüsü
PCD IDE
C Reference Manual
+
PIC C Compiler CCS PCWHD v4.068

http://rapidshare.com/files/97227646/PIC_C_Compiler_CCS_PCWHD_v4.068_-_Uploaded_by_www.proelo.com.rar<<<<İNDİR

Password : www.proelo.com

ALINTIDIR.

lerus

Alıntı yapılan: elektroakif - 30 Mart 2012, 19:01:52
IDE ne demek, program IDE olunca ne fark oluyor ?

IDE, Integrated Development Environment, Türkçesiyle Bütünleşik Geliştirme Aracı demek. Normal bir text editöründen farkları; C/C++, Assembly gibi kod dosyalarında çalışırken syntax-highlightling (programlama diline özgü deyimleri renklendirme) yapması (kodu okumayı kolaylaştırıyor), auto-completion (otomatik tamamlama) yapabilmesi, tümleşik debugger'ı olması, plugin desteklemesi vs. Yazılım geliştiriciler için all-in-one dedikleri olay. Ancak compiler IDE'ye baplı değildir. Örneğin Windows'ta C kodlarını derlemek için birden fazla compiler mevcuttur, bu compilerlar yine Windows'ta çalışan herhangi bir IDE tarafından otomatik olarak veya kullanıcı tarafından manuel olarak çalıştırılabilir ve kodlar derlenebilir. IDE'ye örnek vermek gerekirse; Visual Studio, MPLAB, Dev-C++, Code::Blocks...

haydarpasamikro

Mplab IDE ortamı olarak CCS programlarımızı derleyip simülasyon, debug ve proteus vsm ile mplab entegrasyonu yaparak geliştirmelerimizi yapıyoruz. Bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

JKramer

Alıntı yapılan: lerus - 30 Mart 2012, 16:55:16
Peki Code::Blocks'ta debug imkanımız var mı? Ve build sonucunda hex dosyası oluşturuluyor mu?  İlginiz için tekrar teşekkür ederim.
Debug için Mplab kullanmanız gerekiyor. Yani mevcut durumda iki programda açık olmalı, kullanacağınız ide'de programı yazıp kaydettikten sonra debug için Mplab'a geçeceksiniz. Gerektikçe biraz git-gel yapmanız gerekiyor :).

Build sonucunda hex oluşuyor, varsa hata ve uyarılar gösteriliyor. Kısaca derleyicinin komut satırı programını kullanıyoruz, kullanma kılavuzunda ilgili parametreler mevcut.

lerus

Alıntı yapılan: haydarpasamikro - 30 Mart 2012, 19:27:31
Mplab IDE ortamı olarak CCS programlarımızı derleyip simülasyon, debug ve proteus vsm ile mplab entegrasyonu yaparak geliştirmelerimizi yapıyoruz. Bir sıkıntı yaşamıyoruz.

Alıntı yapılan: JKramer - 30 Mart 2012, 19:30:46
Debug için Mplab kullanmanız gerekiyor. Yani mevcut durumda iki programda açık olmalı, kullanacağınız ide'de programı yazıp kaydettikten sonra debug için Mplab'a geçeceksiniz. Gerektikçe biraz git-gel yapmanız gerekiyor :).

Build sonucunda hex oluşuyor, varsa hata ve uyarılar gösteriliyor. Kısaca derleyicinin komut satırı programını kullanıyoruz, kullanma kılavuzunda ilgili parametreler mevcut.

MPLAB'ı kullandım (MPLAB v8 ve MPLAB X v1.10) CCS ile beraber ama her seferinde aynı hatayı aldım;
make[2]: *** No rule to make target `build/default/production/main.o', needed by `dist/default/production/ht.X.production.hex'.  Stop.
make[1]: *** [.build-conf] Error 2
make: *** [.build-impl] Error 2

Kod ise;
main(void)
{

;

}

Sanırım make dosyasıyla ilgili bir problem çıkıyor.