Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

pic-ethernet

Başlatan frederic, 04 Nisan 2012, 16:03:49

magnetron

frederic hocam merhaba

ben de STM32 'den VB6 winsock'a UDP paketi göndermek istiyorum
örneğin "TEST" stringini göndermek

laptopdan gönderirsem PC kabul ediyor
fakat STM32 nin gönderdiğini kabul etmiyor

acaba bir UDP paketi nasıl oluşturulur
bu konuda örnek var mı sizde

teşekkür

rree

Benim sorum  olacak hangi dili kullandınız.  Bu konuyu yeni başlayanlar nasıl bir yol izlemeli?
Derleyici olarak ccs kullanıyorum.

MCansız

Alıntı yapılan: frederic - 31 Aralık 2012, 21:10:01
Valla konu hortlamış bende şaşırdım görünce,sevgili arkadaşım ben çözdüm bu olayı şimdi gerek donanımsal olarak gerek pic+enc28j60 ile epey spesifik uygulamalar geliştirebiliyorum sıkıntısız.Hatta laf aramızda uzmanlaşmaya doğru gidiyorum bu konuda.İlk başlarda epey sıkıntı çektiğimden bu konuyu açmıştım fakat yardım eden biri çıkmadı,bende azim ile çalışıp kendim çözdüm.Soruların olursa yanıtlarım.

bende bu konuda uğraştım ama c ile aram olmadığından bıraktım acaba siz hangi dili kullandınız

bu arada konu ile ilgili barış samancının örnekleri mevcut
link:
http://www.barissamanci.net/Makale/3/microchip-stack-v520-yaptiginiz-donanimlari-dunyaya-acin/

frederic

Merhabalar,ccs c için kullanılacak olan tcp/ip stack ücretli satılmakta firma tarafından,eğer bu stackı satın alırsanız ccs c kullanabilirsiniz.Fakat mikro c ile çalışmak isteyenlerin bu tarz bir sorun ile uğraşmasına lüzum yok,mikro-e nin sitesin de örnek ethernet devreleri+kodları mevcut,kodları olduğu gibi derleyip pice yüklemek bile yeterli oluyor.Sakin kafa ile bu kodları incelediğiniz de ise,kodlarının yalınlığını kendiniz göreceksiniz zaten.

Eğer anci c tabamlı bir derleyici ile çalışıyorsanız barış samancının kitabı sizin için biçilmiş kaftan,ayrıca microchip in tcp-ip stackı ücretsizdir.

magnetron

frederic hocam

1.ocaktaki   #15 numaralı mesajıma bir cevap verebilir misiniz ?

teşekkür

frederic

magnetron kusura bakma mesajını okumayı atlamışım,malesef ben pic harici bir işlemci ile çalışmadığımdan henüz stm32 sıkıntına bir yorum getiremeyeceğim,udp paket yapısı hakkında da wikinin güzel bir örneği var bunu inceleyebilirsin.Ben şahsen tcp-ip konusun da yapıyorum araştırmaları udp den ziyade,hayırlı çalışmalar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/UDP

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: frederic - 04 Ocak 2013, 19:42:19
magnetron kusura bakma mesajını okumayı atlamışım,malesef ben pic harici bir işlemci ile çalışmadığımdan henüz stm32 sıkıntına bir yorum getiremeyeceğim,udp paket yapısı hakkında da wikinin güzel bir örneği var bunu inceleyebilirsin.Ben şahsen tcp-ip konusun da yapıyorum araştırmaları udp den ziyade,hayırlı çalışmalar.

http://tr.wikipedia.org/wiki/UDP

hocam bu stack mantığı nedir neden ccs parayla satıyor ufakta olsa kafalardaki soru işaretlerini giderebilirmisiniz
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

frederic

Ethernet tabanlı iletişim protokolleri vardır,bunlar udp,tcp-ip, vs. gibi,stack dediğimiz şeyde bu protokolleri kullanabilmemiz için içerisin de bir çok hazır fonksiyon bulundurur.

CCS C ücretli satıyor çünkü hazırladıkları example projeler vs. kendi sattıkları geliştirme boardları için yazılmış durumda.Yani stack içerisindeki example larıın çalışabilmesi için,ccs c nin geliştirme boardlarında ki şemanın birebir uygulanması gerekmekte.Anlayacağınız sebebi tamamen ticari bir taktikten ibaret.

kenan_re

Bende Ethernet olayına sardım. Bu sayfanın takibindeyim

kenan_re

arkadaşlar Barış beyin projesini derlemeye çalışırken bikaç hata alıyorum sebebini bulamadım. Bakabilir misiniz?

Executing: "C:\Program Files\Microchip\mplabc18\v3.45\bin\mcc18.exe" -p=18F4685 /i"." -I"..\Microchip\Include" -I"C:\MCC18\h" "..\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c" -fo="Objects - TCPIP Demo App-C18\LCDBlocking.o" -D__DEBUG -Ou- -Ot- -Ob- -Op- -Or- -Od- -Opa-
MPLAB C18 v3.45 (evaluation)
Copyright 2000-2011 Microchip Technology Inc.
Days remaining until evaluation becomes feature limited:  60
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:95:Error [1105] symbol 'LCD_DATA4_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:95:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:96:Error [1105] symbol 'LCD_DATA5_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:96:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:97:Error [1105] symbol 'LCD_DATA6_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:97:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:98:Error [1105] symbol 'LCD_DATA7_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:98:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:218:Error [1105] symbol 'LCD_DATA4_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:218:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:219:Error [1105] symbol 'LCD_DATA5_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:219:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:220:Error [1105] symbol 'LCD_DATA6_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:220:Error [1101] lvalue required
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:221:Error [1105] symbol 'LCD_DATA7_TRIS' has not been defined
D:\PIC\PicPro\Ethernet\Stack\TCPIP Demo App - Modifiye\Microchip\TCPIP Stack\LCDBlocking.c:221:Error [1101] lvalue required
Halting build on first failure as requested.

mdargut

Hocam kodun içinde LCD_DATA4_TRIS şeklinde kullanımlar var demek ki ve sen bunları tanımlamamışsın. Define komutu ile hangi pinin trisini kullanıyorsan bunları tanımlaman gerekiyor. Projedeki header dosyalarına bak içinde var olup inaktif edilmiş olabilir.

kenan_re

içine baktım tanımlanmış yinede aynı hatayı veriyor

fatih6761

Hocam dosyaların dahil edilip edilmediğine dikkat edin. Eğer hepsi dahil edilmişse sıralarını da kontrol edin. Doğru sıralamada dahil edilmezse sorun olabiliyor.

kenan_re

onu anlayamadım işte. sırasına baktığımda iç içe dallanıyor ? Barış beyin bu projesini yapan oldu mu?

iyildirim

4 ile 7 arasındaki TRIS lere kızdığına göre LCD yi 8 bit kullanacağını sanıyor stack. Ama bu pinler tanımlanmamış.. 

Ya 8 bit modda çalıştırıp 4-7 arası bitlere karşılık gelen pinleri tanımlamalısınız yada
#define FOUR_BIT_MODE 
satırını da hardware setup yaptığınız include dosyaya eklemelisiniz..