pic-ethernet

Başlatan frederic, 04 Nisan 2012, 16:03:49

frederic

Merhabalar internet kontrolü değilde,ben 2 pici ethernet üzerinden haberleştirme veya ethernet destekli bir üründen lan network ile haberleşmek istiyorum.Bu konuda ister online ister yüzyüze bir eğitime ihtiyacım var.İlgilenen ler ücret bilgisini yazarlarsa sevinirim,hoşçakalın.

bymrz

Bizde köşede dinlesek olmaz mı :)

frederic

Keşke hocam ama olmuyor işte kimse parasız tek bir harf bile söylemiyor bu konu ile ilgili...

Kabil ATICI

Microchip firmasının ürettiği ENC28J60 çipi ile bu işi yapabilirsin. Tam olarak işin nasıl yapılıyor fazla ilgilenme şansım olmadı ama internette örnekleri var. Donanım olarak 25MHz kristal, birkaç direnç, kondansatör ve trafolu konnektör ile çalışılıyor ve spi bağlantısı ile işlemci ile bağlantı kuruluyor. ENC28J60 3.3V ile çalışıyor.

İlgi alanım atmel işlemciler olduğu için çoğunlukla atmel işlemcili örneklere dikkat ettim.  Sıcaklık ve karakter LCD ile ilgili örneler vardı. Doğrudan bilgisayar ile iletişim kuruluyordu.
ambar7

frederic

sayın hocam bu konuda epey araştırma yaptım ama bahsettiğiniz entegrenin kullanımı çok karışık,ayrıca ethernet olayında yabancı olduğumuz çok terim var.Çok uğraştım ama bu olayı tek başıma beceremedim,bu konuda açılan konularda hep cevapsız kalmış zaten,bende ücreti karşılığında bi şansımı deniyeyim dedim.

Seckin ALAN

aslında topluca bir çalışma yapılabilir.Kitap basılabilir veya online olarak dağıtalım
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

Mucit23

Ethernet nedir nasıl çalışır. Bunlara bakmak lazım. Sonra aynı soruyu Ethernet modülü olan picler için veya ENJ28J60 için sorarsınız. Adım Adım ilerlemek gerekiyor.

Benim konuyla uzaktan yakından ilgim yok ama bende merak ediyorum bu konuyu :)

demirkan1

birara aşağıda linkini verdiğim modülü kullanarak pic ile pc arasında UDP protokoluyle haberleşme yapmıştım. UDP TCP/IP'nin aksine el-sıkışma prosedüreleri olmayan bir protokoldür çok basit kullanımı var.Ancak pic den pice hiç deneme yapmadım fakat sorunsuz çalışacağını düşünüyorum

link: http://www.sonmicro.com/trx/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=76

bymrz

Alıntı yapılan: demirkan1 - 07 Nisan 2012, 08:48:58
birara aşağıda linkini verdiğim modülü kullanarak pic ile pc arasında UDP protokoluyle haberleşme yapmıştım. UDP TCP/IP'nin aksine el-sıkışma prosedüreleri olmayan bir protokoldür çok basit kullanımı var.Ancak pic den pice hiç deneme yapmadım fakat sorunsuz çalışacağını düşünüyorum

link: http://www.sonmicro.com/trx/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=76

Hocam yalnız bunu kullanmak seri port kullanmak kadar kolay olduğu için, ethernete dair bir şey öğrenilemiyor...

arslan74

Eğer istanbul da isen. Aşağı kurs gitmeni tavsiye ederim.

https://www.picproje.org/index.php/topic,38743.new.html#new

Selamlar

frederic

Nette satılan hazır kitler var ve örnekleri ile internetten led yak söndür yapabiliyorsun 2 dakikada sorun olmuyor.Ama iş network kurmaya,arkadaşımızın bahsettiği gibi udp paketi gönderip almaya profinet,devicenet gibi sorguları dinlemeye vs. gelince iş başa düşüyor,çok iyi ingilizce öğrenmek lazım bunun içinde belli oldu.Yabancıların yaptıkları işleri görüp,bizim hala öğrenemediğimiz şeylere bakınca.... ne diyeyim sıkıntı var işte,her şey ortada,çalışmaya devam.

ento

Frederic hocam "ENC28J60 Ethernet LAN Network Module" almaya karar verdim. Son mesaj Nisan ayında atılmış. Sizde herhangi bir gelişme var mı? Tecrübeye ihtiyacım var.

Okan AKÇA

forumdan mert07 ile irtibata gecebilirsin int üzerine baya bir uygulama yaptı.

trgtylcnky

Hocam neden pic olsun istiyorsunuz? Arduino'nun ethernet modülüyle geliştirmek daha kolay değil mi?

frederic

Valla konu hortlamış bende şaşırdım görünce,sevgili arkadaşım ben çözdüm bu olayı şimdi gerek donanımsal olarak gerek pic+enc28j60 ile epey spesifik uygulamalar geliştirebiliyorum sıkıntısız.Hatta laf aramızda uzmanlaşmaya doğru gidiyorum bu konuda.İlk başlarda epey sıkıntı çektiğimden bu konuyu açmıştım fakat yardım eden biri çıkmadı,bende azim ile çalışıp kendim çözdüm.Soruların olursa yanıtlarım.