ir2106 sürücü entegresi hakkında bilgi

Başlatan facundo, 04 Nisan 2012, 18:24:09

facundo

merhaba arkadaşlar

http://www.irf.ru/pdf/ir2106.pdf

entegresinin nasıl çalıştığı ve pic ile nasıl kullanabilirim biraz ip ucu verebilecek arkadaş var mı acaba

pisayisi

Doğrudan pic çıkışlarını ir2106 gate sürücü entegresinin girişlerine girerek fetleri dolayısı ile motor lamba vs yüksek güç isteyen yükleri sürebilirsiniz. pwm yöntemi için ideal dimmer hız kontrolu gibi kullanılabilir .Bootstrap sürücü özelliği ile üst koldaki fetlerde 600 volt  lara kadar besleme yapmak mümkün. Ancak pwm siz sürme bu yüksek gerilim değerlerinde yapılamaz. kısacası yüksek güçlü yükleri fet yada transistor ,igbt üzerinden pic çkışlarını kullanarak sürme olanağı veren bir entegre...

Murat

facundo

anladım peki girişler ne şekilde kullanılıyor asıl sormak istediğim buydu aslında benim;
yani girişlere pwm sinyali mi uyguluyoruz 2^2=4 farklı sinyal girişi ile mi hız değişimi yapıyoruz bu kısmını anlayamadım.

z

Ho=Hin
Lo=Lin

Temel seviyedeki soruna bakacak olursak asagidaki aciklamaya ihtiyacin olacak.

1 yaptigin girise ait cikis aktif oluyor ve o cikisa ait MOS iletime geciyor.  HIN=%100  yapmadigin surece ust taraftaki surucu (Ho) beslemesini alabilir ve sorunsuzca mosu surebilir.

HIN=%100 demek surekli olarak Hin=1 yapmak demektir ve bu cip bu duruma uygun degil. Ya ne yapacaksin.
mesela pwm frekansin 10Khz ise peryodun 100mikrosaniye demektir.

max 90 mikrosaniye boyunca Hin=1 yaptiysan cipin nefes alabilmesi icin 10 mikrosaniye boyunca Hin=0 Lin=1 yapacaksin. Bu kurala uydugun surece cip girislerine istedigin gibi sinyal uygula.

Bu 10us degeri kafadan attim. Bu degeri belirleyen en onemli iki parametre Vb ile Vs arasindaki kapasitorun degeri ile anahtarlama frekansi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

facundo

cevaplar için teşekkür ederim   :)

burada bir şey daha aklıma takıldı ben bu entegreyi neden kullanmalıyım öyleyse yani direk bir transistör yada pic in çıkışından neden sürmeyeyim sonuçta freansı ben oluşturuyorum bu entegrenin bana sağladığı fayda nedir?

sezgin05

Bu ve bunun gibi bootstrap sürücüler HO kanaldaki mosfetleri sorunsuz sürebilmek için istenir.LO kanaldaki mosfeti sürmek çok zor birşey değil.Bu entegreyi kullanmazsanız aynı işi yapmak için sürücü trafosu kullanmanız gerekir.

facundo

yüksek frekanslarda ne gibi sorunlar çıkıyor acaba

ve trafo yerine optokoplör kullansak nasıl olur ?

örnek
http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/5046/MOTOROLA/MOC8030.html

KABO

Dikkat edilmesi gereken bir husus var,belkide bu entegrenin en can alıcı noktası: VB ile VS arasına baglanan kondansatorun surekli olarak sarj edilmesi gerekmektedir.eger sarj edilmez ise yukarıya baglanan mosfet saglıklı calısmaya bilir.
  Bu tip entegreler 25 Khz ' e kadar saglıklı calısabiliyor..
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

z

@facundo

Eğer floating (asıl devre ile hiç bir alakası olmayan) besleme yaparsan bunu da Vb-Vs arasına bağlarsan bu durumda duty %100 yapılabilir.

Bu entegre ani olarak 1A civarı akım verebilir yada emebilir. Bundan dolayı kullanıyoruz. Üstelik TTL seviyedeki sinyalleri besleme voltajına kadar (18v civarına) çıkartıyor. Benzer işlevi transistörlerle sen yapmaya kalkarsan kocaman devrecik yapman gerekir. Öte yandan transformatörler dar aralıkta duty değişimine izin verir. Dolayısı ile bu tip çiplere mecburuz. Çıkış akımı 1A kadar olmayan optocouplerlar sorunu çözmez. MOS yada IGBT sürmek için tasarlanmış girişi opto çıkışı sürücü entegre olan optolar var.

facundo

ben şunun gibi bir devreden bahsetmiştim ama nasıl olur sizce

ir2106

bu entegrenin bir çıkısı pozitif iken, diğer çıkış negatif mi oluyor?

tam olarak nasıl giriş uygulamam gerekir?

facundo

ir2106

anladığım kadarıyla bir çıkışın biri aktif iken diğeri pasif oluyor haklı mıyım arkadaşlar

z

Haksızsın. Çünkü, çıkışlar biribirinden bağımsız olarak değer alabiliyor.

facundo

peki ben girişleri nasıl kullanmalıyım ki, çıkışları istediğim gibi kontrol edeyim

z

Lin=!Hin  yani  bir girişe diğer girişin değilini girersen çıkışlar birbirinin inverti olur.  Ancak bunun için harici inverter bağlamaya gerek yok. IR2104 zaten bu işi kendi yapıyor. Eğer sinyaller arasına istediğin kadar ölü bolge koymak istiyorsan IR2106 güzel seçim.

jrcapa

Bu 21 serisi entegreler hassas gördüğüm kadarıyla, çabuk yanabiliyor.Fiyatı da pahalı, tanesini 3.5 TL den alıyorum.