Lipo Bataryalarda İstenilen Hücreyi Devreden Çıkarma

Başlatan Saruman, 13 Nisan 2012, 14:05:40

Saruman

Merhaba,

Seri bağlı hücrelerle oluşturduğum bir LiPo bataryanın  hücrelerini ayrı ayrı devreden çıkarıp o boşluğu kısa devre edebilmek istiyorum. Çektiğim max akım 100A.

Bunun için 2 yöntem kullanılabileceğini düşünüyorum:

1.Mekanik anahtarlama ( Röle switch  vs )
2.Mosfet'li solid state benzeri bir yapı.

2si için de çekincelerim var,

Mekanik sistemde röle kontaklarının yapışması durumu,
elektronik sistemde mosfetlerde oluşan güç kaybı.

Mosfetin en ucuzunu ele alayım, Rds(on) direncini 0.01ohm varsayalım 100A için 100 watt enerji kaybı demek. 100A her ne kadar peak bir değer olsa da karar veremedim.

Bu konuda neler yapılabilir ?

Edit: Hücreler bilindiği üzere 3.7 voltluktur.

HeCToR

Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

EMG81

Sıkıntılı bir durum.

Bu eğer bir hava aracı ise 100 A lik kontaktörler sisteme ağır gelebilir. Mosları da sen söylemişsin. Güç kaybına neden olur. Neden lazım ki bu?

Saruman

Alıntı yapılan: CORTEX - 13 Nisan 2012, 14:11:07
Röle üzerinden kontaktör sürmeyi denedinizmi

Eğer her hücre için kontaktör kullanmayı tavsiye edecekseniz buna pek sıcak bakmıyorum, sistem çok ağır olur.

Saruman

Alıntı yapılan: EMG81 - 13 Nisan 2012, 14:41:48
Sıkıntılı bir durum.

Bu eğer bir hava aracı ise 100 A lik kontaktörler sisteme ağır gelebilir. Mosları da sen söylemişsin. Güç kaybına neden olur. Neden lazım ki bu?

Bazen hücreler arızalanıyor ya da çürük çıkabiliyor, batarya grubunda gerilimlerini okuduğum ve olağanın dışında performans gösteren hücreyi kontrol edebilmek istiyorum.

gambit1244

Alıntı yapılan: silvercopper - 13 Nisan 2012, 18:46:56
Bazen hücreler arızalanıyor ya da çürük çıkabiliyor, batarya grubunda gerilimlerini okuduğum ve olağanın dışında performans gösteren hücreyi kontrol edebilmek istiyorum.

dostum boyle bişey yaparsan sürekli her hücreyide takip etmen lazım
birini az birini çok kullanırsan busefer tekrar devreye aldığında biri boş biri dolu kalcak hücrelerde 2.8 in altına düşünce gümlüyor biliyorsun.

boylece tam bitane hücre bittiği için lipo zarar görmesin diye sistemi durdurman tekrar balance charge yapman gerekicek

sen zaten biliyorsundurda aklında olsun diye soyledim.
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

aslan_korhan

BTS555 diye high-side-switch var. 128A'e kadar anahtarlayabiliyor.
Biraz pahalı gerçi  :-\

http://www.dorukanstore.com/BTS555,PR-15310.html
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Saruman

Alıntı yapılan: gambit1244 - 13 Nisan 2012, 18:50:09
dostum boyle bişey yaparsan sürekli her hücreyide takip etmen lazım
birini az birini çok kullanırsan busefer tekrar devreye aldığında biri boş biri dolu kalcak hücrelerde 2.8 in altına düşünce gümlüyor biliyorsun.

boylece tam bitane hücre bittiği için lipo zarar görmesin diye sistemi durdurman tekrar balance charge yapman gerekicek

sen zaten biliyorsundurda aklında olsun diye soyledim.

Evet her hücrenin takibini yapacağım.
Hocam asıl amacım arıza yapan hücreyi iptal etmek, şarj kısmıyla ilgili bir optimizasyon değil yani. İstediğim özellikte mosfet bulamadım, bulduklarım da pahalı zaten, böyle giderse kendi elektromekanik anahtarımı kendim tasarlayacağım.