LM358'e en fazla kaç volt girilebilir?

Başlatan VFR, 21 Nisan 2012, 21:49:23

VFR

LM358 ile iki gerilimin farkını almak istiyorum. Örneğin 60V ile 55V arasındaki gerilimi ölçeceğim.
Çıkışta 5V göreceğim. Ancak bu opampa girilecek gerilimin maksimumu değeri var mıdır bunu bilmiyorum ve bulamadım datasheetinde.
Bu opamp ile 60V ile 55V'un arasındaki gerilim farkını alabilir miyim?

Saruman

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

VFR

Yapmak istediğim şey batarya paketindeki hücrelerin tek tek gerilimlerini ölçmek.
13tane seri bağlı bataryam var, gerilim bölücü denedim %1 toleranslı dirençlerle bile çok fazla oynadı değerler.
O yüzden fark alıcı opamp ile bütün bataryaları ölçmek istiyorum.
İhtiyacımı karşılayacak opamp var mıdır acaba bildiğiniz ve bulabileceğim?
INA2132 model opamp buldum, fark almak için yapılmış dirençleri kendi içinde hatta ama bulunmuyor işte.

lordsandman

beslemeyi 51V'luk bir zener üzerinden verseniz

subram

http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

VFR

Alıntı yapılan: subram - 21 Nisan 2012, 23:41:14
digikey'de var
digikeyden alamam, bu işi hemen yapmam lazım

Alıntı yapılan: lordsandman - 21 Nisan 2012, 23:40:55
beslemeyi 51V'luk bir zener üzerinden verseniz
ne farkeder böyle yapınca? 36V'tan fazla vermek opampa zarar vermez mi eğer max input voltage 36V iken?

asma

Merhaba op-amp için pek çok modelde besleme geriliminden fazla giriş gerilimi kullanılmaz. Simetrik değilde tek beslemeyle 32volt ile çalıştırıyorsanız birine 32v diğerine 0v uygulayıp 32voltluk fark oluşturabilirsiniz. Zaten siz 60v veya 55v uygulayamadığınız LM358 için farkın 5v olması anlam ifade etmiyor.  ??? çok uzun oldu di mi.

Batarya gurubu ve hücreler hakkında biraz bilgi verseniz, fark voltajını nasıl işleyeceğinizi yazsanız belki alternatif düşüncelerimiz olur, paylaşırız.
Yukarıda anlattığımın özeti op-amp ı 60volt ile beslemiyecekseniz girişine 60v uygulayamazsınız.

Gerilim bölücüde büyük hata olmamalıydı. Yalnız batarya ve dirençlerle ölçüm yaparsanız size fikir verecektir.

Ayrıca genel bir bilgi olarak op-ampların giriş gerilimi beslemenin 2/3 oranında olmalı. Bu oran toplama çıkarma yükseltme işlemlerinde ve karşılaştırıcı gibi devrelerin ref. geriliminde önemli. Bu oran eski kaynaklarda belirtilmiş (hatırlamıyorum) yeni üretim op-amplarda da düşükte olsa bir pay bırakılmalı bence.  ;) Bozulmayı iki diyotla önleriz, ölçümü doğru yapmasını sağlıyamayız.

Kolay gelsin.

VFR

Batarlar 4.2V her biri.
Yapmak istediğim gerilimlerini ADC ile okumak. Balancer yapacağım o yüzden lazım.
Gerilim bölücü ile yaptım çok ciddi ölçüm farkı oldu. Profesyonel bir kartı inceledim orada INA2132 model opamp kullanmışlar.
Bunu temin edemiyorum o yüzden bulabileceğim bir opampla yapmak zorundayım.
Aklıma gelen en son şey 30V'un üzerinde olan hücreler için gerilimi 2'ye bölüp gerilim bölücü ile bu şekilde fark alıp 2 kat kuvvetlendirmek.
Her halde yapabileceğim en mantıklı şey bu olacak.