Akım sınırlama

Başlatan cengizeem, 24 Nisan 2012, 09:46:33

cengizeem

arkadaşlar bir devre yapmak istiyorum. iki kaynak olacak iki kaynaktanda 12Volt besleme olacak. ilk beslemeyi verdiğimizde 5tane lede(her led2 volt) 100mA gidecek. Aynı şekilde aynı 5 Lede diğer 12voltluk kaynaktan akım verdiğimizde 200mA akım gidecek.
böyle bir devreyi nasıl yapabliriz arkadaşlar? var mı fikri olan

cengizeem

nasıl olabilir ? sanırım yanlışlık oldu?

umberto

İlk Switch kapalı Konuma Getirildiğinde:

V=IxR formülüne Ledlerin Vf gerilimlerini çıkarıp hesap yaparsak:
12V - 5x(2V)= 100ma X R
Burdan R = 20R Çıkar. Birinci güç kaynağı aktif olduğunda ledler üzerinden 100mA geçer. AYnı şekil 2. Switch de kapalı konuma getirilince 100ma daha geçmeye başlar

ferit06

Her led 2 volt demişsiniz(100 mA akımda olmalı) akım sınırlayıcı direnç üzerinde 2 volt kalır. 20 Ohm direnç üzerinden 100 mA akım akar.

Her iki kaynak açıldığında 200 mA akar(eğer hala LED ler üzerinde 2 V düşüyorsa)

Açıklamanız tam anlaşılmamış yada siz anlatamamışşınız. 1. kaynak kapatılıp 2. kaynak açıldığında 200 mA akacak diyorsanız(eğer hala LED ler üzernde 2 V düşüyorsa) 2. kaynağa bağlı direnci 10 Ohm yaparsınız.

cengizeem

şöyle diyeyim.
aynı ledleri iki farklı kaynaktan beslicez.
yani bir kaynak 200mA, diğer kaynak 100mA ile devreyi sürmeli
bunun için bir devre yapıp, aynı ledleri farklı akımlarla beslemek gerekiyor.
switch mantığı uygun değil yani burda

umberto

cengizeeem

Bulmaca gibi yardım arıyorsun.Açıkcası benim bir konuda yardıma ihtiyacım olsa, derdimi detaylıca yazıp öyle yardım isterdim.Devreden kastın logic kapılarlamı, pic gibi bir işlemciylemi vb ne ile çalışacak? Nasıl çalışacağını detaylı şekilde anlatarak sorsaydın yardım etmeye çalışanlarda yorulmaz sende çabuk çözüm bulurdun.

Ferit06nın dediği gibi alttaki direnci 20R yerine , 10R kullan.Switchler yerinede mosfet kullan.

Oldu mu şimdi ?

cengizeem

led sürmek için kullanacağım. açık anlattım diye düşündüm :) kusura bakmayın. switch değilde mosfet olabilir. ama o devre nasıl olacak ki

elektronikhobi

Sanırım akım kaynağı yapmak istiyorsun. İki tane metal oksid geçirgeç kullanarak yapılabiliyormuş ama ben de detaylarını inceleyemedim.

Bu durumda geçirgecin bir tanesinin G ve D uçları birbirine bağlanıyor. Böylece küçük sinyal karşılığı bir direnç gibi davranıyor.

Tam olarak ayrıntıları burada ama dediğim gibi bakamadım   ;)

6002-W6Bonus-CurrentSource_100

cengizeem

valla çok sağolun cevaplar için. şöyle bir durum var. iki kaynakda aynı değerde. yani 12 volt. sadece mosfetle bu iş olmaz gibi. yada nasıl oluyo

ferit06

düzgün bir yanıt almak için net bir şekilde sorunu sormalısın.
Sen bu akım kaynaklarını ne ile kontrol edeceksin?  Burada bir şey soruyorsanız gizli, saklı ifadeler ile soru sormayın ki cevap alabilesiniz.  Daha açık bir şekilde sorayım : LED le hangi devrenin devamı olacak?

cengizeem

şöyle söyleyeyim.
5 ledi sürmek için iki farklı 12volttluk kaynağım var. bana öyle bir devre olacak ki, ilk butona bastığımda 5 led üzerinden 100ma akacak.
ikinci botona basılırsa eğer 200mA ledler üzerinden akacak.
yani bir kaynak devrede iken 100ma, diğer kaynak devrede iken 200ma akacak(ledler üzerinden).
Yani ortak led fakat farklı iki besleme.

ferit06

O zaman cevabınız daha önceki mesajlarda  verilmiş.
Alıntı yapılan: cengizeem - 24 Nisan 2012, 16:25:09
şöyle diyeyim.
aynı ledleri iki farklı kaynaktan beslicez.
yani bir kaynak 200mA, diğer kaynak 100mA ile devreyi sürmeli
bunun için bir devre yapıp, aynı ledleri farklı akımlarla beslemek gerekiyor.
switch mantığı uygun değil yani burda

bu dediğiniz ile
Alıntı yapılan: cengizeem - 25 Nisan 2012, 10:34:18
şöyle söyleyeyim.
5 ledi sürmek için iki farklı 12volttluk kaynağım var. bana öyle bir devre olacak ki, ilk butona bastığımda 5 led üzerinden 100ma akacak.
ikinci botona basılırsa eğer 200mA ledler üzerinden akacak.
yani bir kaynak devrede iken 100ma, diğer kaynak devrede iken 200ma akacak(ledler üzerinden).
Yani ortak led fakat farklı iki besleme.

bu dediğiniz çelişmiyormu?

@Umberto hesaplamış çizmiş, ben  de kaynaklardan birisine 20 yerine 10 ohm bağla demişim...

cengizeem

çelişki yokki burda.
switch kullanrak değilde. hani opamp tarzında hangi kaynaktan geldiğini karar verip çıkışta ona göre bir akım verecek bir devre gerekli.

umberto

Cengizeem

Bu iki kaynak otomatikmi besleme verecek? Sonuçta diyorsun ki birinci butona basınca birinci kaynak olsun 2. butona basınca 2. kaynak olsun diyorsun, şimdi de hangi kaynaktan geleceğine opamp benzeri bişey karar versin diyorsun.

Bu ledler otomatik mi yanacak? Bir kullanıcı düğmeye vs basıp yakmayacak mı ?
Aynı anda 2 kaynaktan da enerji gelince ne olacak ?

Mosfetle olmaz demişsin ama hiç mosfet kullanıp led anahtarlaması yaptın mı daha önce ?