Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Sözleşme

Başlatan peko, 27 Nisan 2012, 00:28:32

peko

Merhaba;
Aranızda yazılımcı olarak çalışıp, böyle bir sözleşmeye imza atan var mı ? veya çalışmaya başlasanız imzalar mısınız.?!

" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

Veli B.

Aylık 100k TL maaş verirlerse düşünmeden imzalarım.

Logan

Şirketin çalışma şartlarını ve size uygun gördüğü ücreti bilmiyorum. Fakat bu sözleşme doğrultusunda en az 10.000 TL maaş vermeleri gerekiyor.
İmza.

Andromeda

Sözleşme gözükmüyor...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Tagli

Pek fazla özel sektör deneyimim yok ama sözleşmede geçen maddeler bana çok sıradışı gelmedi. Öte yandan, burada işvereni bağlayan hiçbir şey yok. Bence bu tür bir sözleşme iki taraflı olmalı, yani işveren de bazı şartları yerine getireceğini taahhüt etmeli.

Sözleşme örneği her ne kadar abartılı gibi gözükse de, olay bence genel yasal mevzuata uymak ve bir sıkıntı oluşması halinde bir açık vermemek için. Uygulamanın bu kadar katı olacağını sanmıyorum.

Ticari sırlara bu kadar önem verdiğine göre, söz konusu şirket, ticari sırları oldukça değerli bir şirket demektir. 5000 TL'nin altında bir maaş, böyle ciddi bir iş için kabul edilebilir değil.
Gökçe Tağlıoğlu

Andromeda

Avast virüs programı göstermiyormuş yahu :)
burada 100 bin tl tazminattan bahsediyor...uzak bir ihtimal ama diyelim ki mahkemelik olundu....
bu durumda  şirket mahkemede ispatlamakla yükümlü..
yani şirket sırrı denen seyin dışarıya gitmesi(işten ayrıldıktan sonra) durumunu nasıl ispatlayacak..
caydırıcı bir sözleşme gibi gözüküyor...yoksa kimse 100 bin tl yi kolay kolay alamaz..
havasını alır ....
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

umberto

@elek

Fotonun üzerindeki gerçek boyu kısmına tıkalyınca başka pencerede büyük hali açılıyor.Onunda üzerine tıklayınca okunabilir hala geliyor.

Bu sözleşme standart iş sözleşmesi.Eğer işveren kötü niyetliyse bunu kötü yönde çok rahatça kullanabilir.Bununla ebraber bu sözleşmelerde " Şirketten ayrıldıktan sonra aynı iş kolu yapan başka bir firmada2 yıl süreyle çalışamaz" maddeside bulunur genelde ki bu sözleşmede bir o eksik kalmış.

Andromeda

Tamam hallettim sorunu..
ayrıldıktan sonra (gerçi burada öyle birşey yok) belli süre ile benzer firmada çalışamaz maddeleri geçersiz hukuken...
çalışma hürriyetine aykırı..

CoşkuN

Alıntı yapılan: umberto - 27 Nisan 2012, 09:50:36
@elek

Fotonun üzerindeki gerçek boyu kısmına tıkalyınca başka pencerede büyük hali açılıyor.Onunda üzerine tıklayınca okunabilir hala geliyor.

Bu sözleşme standart iş sözleşmesi.Eğer işveren kötü niyetliyse bunu kötü yönde çok rahatça kullanabilir.Bununla ebraber bu sözleşmelerde " Şirketten ayrıldıktan sonra aynı iş kolu yapan başka bir firmada2 yıl süreyle çalışamaz" maddeside bulunur genelde ki bu sözleşmede bir o eksik kalmış.

"Aynı iş kolu" çok mullak bir terim. İş kolunu "yazılım" olarak alırsak bir daha yazılım firmasında çalışılamayacak mı yani?

umberto

"iş kolu" nu tam bilmediğim için genel manada yazdım. Sözleşmede bu belirtiliyor genelde.
Örneğin muhasebe yazılımı yapan bir firmanın sözleşmesinde 2 yıl muhasebe yazılımı yapan başka bir yazılım firmasında çalışmama şartı konabilir.

Sonuçta yazılımcıya, burda çıkarsan 2 yıl bir daha yazılım yapmayacaksın şartını koyamaz.

OG

Yazılımcılar için şartları normal bir sözleşme.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

zakbay

Havasını alır  ;D 100.000 TL  ;D
insan yapmak istese ayrıldıktan sonra değil çalışırken bile her şeyi yapabilir
Tek dostum çalışmak...

MrDarK

Bu sözleşmeye imza atmak tüm geleceğini o şirkette yapmak gibi bir şey gibi geldi bana. Tam anlamıyla intahar gibi. Arkadaşların yorumlarına katılıyorum en az 5-10bin tl geliri olmalı bu iş yerinin böyle davranabilmeleri için.

Ya o değilde yapılan beyin fırtınaları anlatılan görsellerin bile bir yerde konuşulması yasak mış :D Gerçekten çok saçma ve içi baya dolu art niyetli olabilecek bir sözleşme gibi geldi kanımca.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

salih18200

Zamanında benimde önüme 100 bin euroluk buna benzer bir sözleşme koydular. İmzalamadım cevap bile vermedim sözleşmeye, baktılar olmıcak onlarda üzerine düşmedi çalışmaya devam ettim. Kurumsal bir firmada sorun olacağını sanmam ama kendi çapınca iş yapan küçük şirketlerde imzalamamak gerekir.

erkan614

Alıntı yapılan: salih18200 - 27 Nisan 2012, 11:33:31
.....Kurumsal bir firmada sorun olacağını sanmam ama kendi çapınca iş yapan küçük şirketlerde imzalamamak gerekir.
Atel karel arçelik turkcell gibi firmalarda imzalanabilecek bir sözleşme ve genel manası sana sıkıntı verebilir.
şöyleki daha önce abimin mudurlüğünü yaptığı firma mahkeme kararı ile eski tasarımcısının evini bastı kişisel bilgisayarında şirkete ait tescilli tasarımların birebir bulunduğu bilir kişi raporuyla onaylandı
adama ciddi bi tazminat davası açtılar,
burda önemli olan bilir kişinin raporu yani sen çalıştığın firmadaki kaynak kodunu birebir kopyalayıp başka biryere verirsen ve bu birşekilde ispatlanırsa işin yaş ödersin o parayı
yoksa o işletmeden ayrıldıktansonra edinmiş olduğun tecrubelerle farklı bir kod (kod derken algoritma) yazarsan onda sıkıntı olmayabilir.
dediğim gibi herşey ispata bakar