Step motora bağlı olan bu şeyler nedir?

Başlatan victoremo, 10 Mayıs 2012, 19:45:28

victoremo

Bunların ne olduğuna diar bir fikri olan var mıdır?

Yuunus

Sarı,metal muhafazalı olan direnç'e benziyor.  ...diğerleri gözükmüyor.

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

victoremo

z

L/R tipi suruculerde sargi direncini artirmayi amaclayan ayni zamanda da akimi sinirlayan motor sargilarina seri baglanan direncler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

victoremo

Alıntı yapılan: z - 10 Mayıs 2012, 21:10:54
L/R tipi suruculerde sargi direncini artirmayi amaclayan ayni zamanda da akimi sinirlayan motor sargilarina seri baglanan direncler.

Toshiba TB6560 sürücü kartı L/R tibi bir kart mıdır? Eğer öyleyse bu dirençleri kullanmak mecburi midir?

serdararikan

bunlar watt ı yüksek dirençler.akım sınırlaması yaparak sürücünün ısınmasını önlüyorlar.

victoremo

Toshiba TB6560 marka sürücü ve 1.5A Nema23 step motor (3 adet ve sanırım her bir motor için 1 adet direnç) için bu dirençlerin kaç Watt olanından kullanmalıyım? (1/4W, 11W, 25W, 60W gibi çeşitleri var.)

z

Normal şartlarda TB6560'a bağlı motorlar için seri direnç kullanmaya gerek yok.

Eğer çok yüksek endüktanslı motor kullanıldı ise belki amaç zaman sabitini düşürmek olabilir.
Belki de sürücü ısınacağına direnç ısınsın gibi bir mantıkla bağlanmıştır. (Doğru bir yaklaşım değil)

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

victoremo

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, çok faydalı oldular.

Güç kaynakları ile ilgili bir konu daha açıyorum birazdan, o konuda da bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Konu: "Sürücü ve step motorlar için uygun güç kaynağı"

Saygılarımla.

victoremo

Açmış olduğum konu bir türlü onaylanmadı. Dikkat ederek açtım konuyu ama sanırım bir eksiklik yapım. Belki biraz kirlilik olacak ama yaptığımız proje için pek zamanım kalmadı o yüzden aceleci davranmam gerekiyor.

Toshiba TB6560 sürücü kartı almayı planlıyorum ve kullanma kılavuzunda teorik olarak 24V 11A nın uygun olacağının önerildiği, fakat 24V 15A nın da iyi çalışabileceği yazıyor.

Satıcı ise "dizüstü bilgisayar adaptörü veya PC güç kaynağı" tavsiye ediyor. "Normal 12V güç kaynağı da olabilir" diyor.

Sizce aşağıdaki güç kaynaklarından hangisini almalıyım?

1) http://www.otomasyoncu.net/24V-83A-GUC-KAYNAGI,PR-34.html

2) http://www.hepsiburada.com/Liste/tx-400w-max-connect-12cm-sessiz-fanli-4sata-4ide-cikisli-power-supply-txpsur400atx/productDetails.aspx?productId=bd97929&categoryId=1012

3) http://urun.gittigidiyor.com/elektronik/24-v-volt-14-a-smps-adaptor-guc-kaynagi-57315705

Eğer bunlar uygun değil tavsiye edebileceğiniz güç kaynağı var mıdır?

Motor özellikleri:
Akım değeri 1.5 A
200 adım 1.8 derece
6 Uçlu (Unipolar)
Hem Bipolar hem de unipolar olarak kullanılabilir
Ebatı Nema23
Direnci R : 2.6 Ohm
Torque T : 0.65  Nm

Sürücü kartı:

mierdogan

24 Volt 8.3amper alman kafi gelir ama motorların o voltajda çok hızlı çalışmasını beklemeyiniz. belki bir ihtimal 14.5 veya 16 Amperlik bir SMPS işinizi daha iyi görür karar sizin.

Ben gözüme 27 volt 13 amper olanı kestirirdim almak istesem

Kolay Gelsin