Şarjlı süpürgeye smps adaptör bağlamak

Başlatan t2, 11 Mayıs 2012, 23:00:03

t2

El süpürgesi içinde 4 tane ni-cd pil varmış. piller galiba ömrünü doldurdu. Çabuk bitiyordu. Adaptör bağlayayım sürekli öyle kullanayım dedim.
Pilden çalışırken akım 3-4 amper civarı.

5V 5Amper  smps aldım. Pil kutuplarına bağladım. elektrik verdim. Motor belli belirsiz çok hafif dönüyor. Çinmalı adaptör dandik olabilir. Başka ne olabilir? motor ilk başta fazla akım çekmiş bu yüzden adaptör kısadevre algılamış olabilir mi?

z

Muhtemelen oyledir. Motora yol vermeyi dene. Mesela seri bir direnc bagla motor donmeye baslayinca direnci kisa devre et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Seri ampermetre bağladım. etki etti.

2 amper ile başladı. yaklaşık 3 dakika  çalıştırdım. akım giderek arttı. 3ampere ulaştı.
3 ampere ulaştıktan sonra artık pek değişmedi.  Belki de ampermetrenin direncinden dolayı  fazla akım geçemiyor. motorun dönüşü yine tatminkar değil.

Aküden akım ölçerken de biraz yavaş dönüyor.
Yani ampermetrenin direnci önemli oluyor.
Bu işi otomatiğe bağlamak için acaba ne yapsam.
Elektrik sobasında kullanılan tellerden seri mi bağlasam?
Isındıkça değeri düşen wattlı direnç olur mu?

OG

Hayır direnç ile ilgili değil, kalitesiz anlamına da gelmez.

SMPS ler voltaj kontrolunu tam çıkış uçlarından aldığı örnekleme ile yapıyor. Bağlanan yük motor gibi parazit üreten bir şey ise, bu sıçramalar aynen kontrol devresine gidiyor ve devre voltaj yükseldi diye kesiyor, olay süreklilik gösterdiğinden sonuç abuk sabuk birşey oluyor.

Ampermetrenin direnci bu dönüşü azalttığı için daha iyi çalışıyor.

Bu durumu SMPS'lere telsiz bağlayınca da yaşıyoruz. Telsizin enerji kablosundan RF geri gelip smps i sapıttırıyor.

Önlemek için SMPS ile yük arasına LC filtre atmak gerekir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

SMPS de tanidik ciplerden birisi kullanilmissa bu cipin uygulama notlarinda soft start ugulamasini bul ve orjinal devrede aynisini uygula. Start suresinin degerini deneme yoluyla tespi et.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com