24 volt havya

Başlatan matraks81, 15 Mayıs 2012, 15:28:54

matraks81

mrb arkadaşlar elimde atıl olan 2 adet 24 volt kalem havyaları ayarlı olarak kullannabileceğim bir devre varmı acaba?forumda aradım ama bulamadım bir kaç tane var şemaları yok link ler ölmüş..havyalar eski bozulan istasyona ait 5 uçlu olanlardan...

mozkan87

Hocam ben geçenlerde pic ile triac lı bir kontrol devresi yaptım. İsterseniz dosyaları yükleyebilirim ancak benim kullandığım Havya ucu orjinal hakko idi. Kalem havyaların resiztans ve ısı okunan uçların dirençlerini söylerseniz size uyar mı uymaz mı söyleyebilirim. Türkiyede satılan kalem havyalar genelde farklı.

matraks81

akşam ölçer değerleri yazarım kalem havya aşağıdaki resimdekiyle aynı

[IMG]http://img29.resimup.net/di/QVFD.jpg[/img]

mozkan87

Tamam hocam bendekinin resistans direnci 15 ohm oda sıcaklığındaki sıcaklık algılayıcı direnci 65 ohm sıcaklık arttıkça bu değer artıyor. Biraz uğraşırsanız sizin havyayada uyarlanır benim kullandığım devre tek yapmanız gereken sıcaklığa karşı sıcaklık ölçüm direncinin değerini hesaplamak. Gerisi yazılımda yapılacak olan değişiklikten ibaret.

[IMG]http://img822.imageshack.us/img822/2392/havya.jpg[/img]

matraks81

hocam aslında çok kapsamlı bişey olmasına gerek yok basit bişeyde olabilir lcd - pic falan olmasada olur sade bir potla ayar yapsam yeter...

mozkan87

Hocam o zaman basit bir comparator devresi işinizi görecektir. Siz değerleri ölçün olmazsa LM358 li bir devre tasarlarız çok zor olmayacatır. 1 pot birkaç tane direnç ve kapasitör ile uygun bir devre yapılabilir.

matraks81

tmm akşam ölçeceğim

hkalaycioglu

merhaba arkadasım bendede wellerin istasyonu var ama havya yok bır tanesini satarsanız alabilirim

matraks81

merhaba ölçümleri yaptım eğer yanlış değilse rezistans 16-17 ohm civarı ölçtüm sıçaklık algılayıcı 1 ohm olarak ölçtüm.

matraks81

Alıntı yapılan: hkalaycioglu - 15 Mayıs 2012, 18:47:53
merhaba arkadasım bendede wellerin istasyonu var ama havya yok bır tanesini satarsanız alabilirim

mrb bendeki kalem havyalardan piyasada rahatlıkla bulunabiliyor. gitti.....  sahibi....com gibi sitelerde onlarca var.sizinki farklı olabilir.

mozkan87

Alıntı yapılan: matraks81 - 15 Mayıs 2012, 21:22:05
merhaba ölçümleri yaptım eğer yanlış değilse rezistans 16-17 ohm civarı ölçtüm sıçaklık algılayıcı 1 ohm olarak ölçtüm.
Tamamdır hocam öncelikle bu resistanslar 24V ac ile çalışıyor. Bu nedenle 24V  2A lik bir trafoya ihtiyacınız var(ben 19V 2A kullandım ilk ısınması biraz uzun sürüyor 1-1,5 dakika). linkte orjinal Hakko 936'nın şeması var. Bu devrede kalibrasyon için trimpot falan var. Devreyi bir inceleyin.
Bu linkte ise clone olan yani sizdeki kalem havyanın kullanıldığı clone ürünün devre şeması var.

matraks81

mrb ilgilendiğiniz için tşkler devrelerin maliyeti neredeyse istasyon fiyatına yakın tutuyor.ben daha basit bişeyler araştırayım...mesela elimde 2*16 volt ac trafom var onu değerlendirebilirim.

matraks81

bahsettiğiniz lm358 li devre olabilir mesela

mozkan87

LM358 li olan devrenin maliyeti en fazla 10 TL tutar gibi geliyor en fazla maliyet trafo oluyor bu durumda. 32 volt ilede sorunsuz çalışır tahminim. Sonuçta rezistans. Tercih size kalmış. Kolay gelsin.

Maxim

rezistansın AC voltaj ile çalışması şartmı? gereklimi ?