LDR sorunsalı

Başlatan Muyat, 25 Mayıs 2012, 17:27:48

Muyat

Arkadaşlar sorum şu:
Şimdi ben bi LDR'li devre yapıp ldryi kablo ile uzatıp kapının dışına koyacam ve devre  sadece karanlıkta çalışacak ve transistör çıkışındaki  röle çekecek.
Birde LDR'nin üzerine yani LDR'ye seri baglı bir adet mini anahtar koyacam.Bu anahtarı açtıgımda devre çalışmayacak.Resimdeki devrede LDR'nın yanına anahtar koydugumda anahtarı açtıgımda LDR devre dışı kaldıgından devre gece-gündüz devamlı çalışıyor.İstedigim bu değil.Ortam karanlıksa bile  anahtarı açtıgımda devre çalışmayacak çıkıştaki transistöre baglı röle çekmeyecek.Bunu nasıl yapabilirim?
Şimdi diyeceksiniz ki ana beslemeye anahtar koy diyeceksiniz.Besleme evin içinde kalcagı için ve ekstra kablo ile ugraşmak istemedigim için LDR'ye seri baglı anahtar baglayarak bu işlemi yapmak istiyorum.
[IMG]http://img856.imageshack.us/img856/4485/7302.jpg[/img]

z

Anahtarı LDRye seri değil paralel bağla.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Andromeda

"Devre istediğim zaman çalışmasın" istiyorsunuz .neden?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

asma

Alıntı yapılan: z - 25 Mayıs 2012, 17:44:37
Anahtarı LDRye seri değil paralel bağla.
Bir cevap bu kadar basit ve sade olabilir.  ;)

Alıntı yapılan: elek - 25 Mayıs 2012, 17:54:05
"Devre istediğim zaman çalışmasın" istiyorsunuz .neden?
Bardağın dolu tarafı, boş tarafı hikayesi gibi...
Merdiven otomatiklerinde de vardırya bir anahtar, sürekli veya zaman ayarlı çalışsın diye.
Bu devrede de anahtar lambanın sürekli yanması yada şartlara göre yanmasını sağlıyacak.  :)

nusyil

Beslemenin evin icinde olmayacagini dusundugunuze gore bu devreyi bir kutuya monte edip, kapinin disina koyup, 9V pille besleyeceksiniz zannedersem?? Eger dusundugum gibi ise anahtari kutunun uzerine koyun ve pilin beslemesine seri baglayin olsun-bitsin.

Benzer bir devreyi ben evimin garaji ve kapi onu aydinlatmasi icin kullaniyorum. Cin mali bir milyoncularda bulabileceginiz (en azindan burada ben buldum) LDR 'li gece lambasini aldim. Icindeki devreyi cikarttim ama sadece kutu ve LDR sini atmadim.Kutunun icinde sadece LDR'yi birakarak ve LDR' nin ayaklarindan kablo uzatarak (yaklasik 3m) teras duvarina gunes gorecek sekilde sabitledim. Uzattigim kablonun ucunu ise kendim yaptigim, sizinkine benzer basit transistorlu devreye bagladim. Beslemeyi garaj icindeki elektrik panosunun icinden bir 12 V'luk adaptorle aldim. Devre cikisina ise role koydum. Hava kararinca devre calisiyor ve roleyi cekiyor, Role 120 V'u kontrol ediyor ve lambalari yakiyor. Sabah olunca da otomatikman sonuyor.

Ben role kontaklarini elektrik anahtarina paralel bagladim. Yani istedigim zaman isiklari manuel olarak yakip-sondurebiliyorum. Bilmiyorum sizin istediginiz devre de boyle birsey mi??

Saygilar..

Andromeda

Merdiven otomatiğinde anahtar lambanın devamlı yanmasını sağlar....
burada ise anahtar ile devre "çalışmasın" isteniyor...nedenini soruyorum..acaba şu olabilir mi;
bende bir ara balkonuma böyle birşey koymayı düşündüm, yani "davetsiz bir konuk  karanlık iken balkona yaklaşınca lamba yansın..."
peki kendim akşam balkona çıkınca yanmasını istemiyorsam ne yapacağım, ilk akla gelen anahtar olayı ama bir sakınca var..
anahtarın açık yada kapalı unutulması durumu..belki bir zamanlama devresi yapılabilir...
ikinci olarak devre pille beslensin denmiyor..sadece besleme evin içerisinde olacak deniyor...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Muyat

Şimdi arkadaşlar son  durum şöyle
Evin bahçesinde anahtarla açılıp kapanan bir lamba var.Bu lambayı genelde alacakaranlıkta hava tamamen kararmadan yakıyoruz
Bir de bu lambanın 100 metre ilerisine bir lamba daha takcam.Bu lamba ise şu bahsettigim alacakaranlıkta yanan lambaya paralel olacak ama bu 2. lamba genelde sadece gece tam karanlıkda yanacak.Tabi bazı zamanlarda yanmamasını istiyorum.Birinci lambayı her yakışımda 2.lambanın arasıra yanmamasını istiyorum.Tesisatı ise kablo kanallarından uzun ugraşlarla  çektigimiz  için bu 2. lambanın beslemesine yeniden müdahale etmek  ve anahtarı beslemeye koymak istemiyorum.LDR'i dışarı uzattıgımız için LDR üzerine anahtar koyarak müdahale etmek istiyorum ki bu da sanırım paralel anahtar bağlayarak mümkün.Teşekkür ederim