şu kondansatör olmasa ne olur ?

Başlatan emrah, 12 Haziran 2012, 11:49:19

emrah

selam,

70- 80 adet ledi seri baglayip 220V ta çalıstramak için kurulmus basit devrelerde ki girişte kullanılan kondansatör olmasa ne olur ? örnegin,

220V ac 330 nf 400V kondansatörden sonra köprü diyota grip ledlere enerji veriliyor.  burada 330nf olmasa dogrudan köprü ile dogrultulsa ne olur ? buradaki kullanım mantıgını bilen varmıdır?

mir_as82

arkadaşım o olmasa devren yanar :). neden diyeceksin. çünkü kondansatör orada empedans olarak kullanılıyor. yani: xc=1/(2 *pi * f * c)
den hesaplarsan oradaki kondansatörün neden kullanıldığını görürsün. Yani onun amacı bir nevi ısınmayan direnç. bunu böyle düşün.

emrah

seri ledlerin önünde gerekli direnc var zaten? birde bu devrelerde 2 kutuplu kondansatörleri birbirineseri baglayarak yapıyorlar . denemedim ama kutuplu kondasatör ac de patlamazmı ?   220V R ---  + 10uf -    - 10uf + şeklinde 

OG

+ 10uf -    - 10uf +   ===> Kutupsuz 5uF demektir.

Alıntı Yapseri ledlerin önünde gerekli direnc var zaten
O yetmez. Hesaplarsanız dğerinden görürsünüz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mir_as82

Arkadaşım o devrelerde biri kutuplu kondansatör vardır diğeri kutupsuz kondansatör vardır. Kutuplu olanının görevi başkadır diğerinin görevi başkadır. Aşağıda yazdığım kutupsuz olanın neden kullanıldığını anlatmak için.
50 led olduğunu farzedelim
50 x 3 Volt =150 Volt ledlerin üzerine düşer.
(220 - 150)/Toplam direnç=20 ma civarında olmalı.
yani yaklaşım 3500 ohm = 3.5 kilo ohm direnç lazım.

Kondansatörün frekansa karşı gösterdiği dirençten(yani empedans). yararlanarak bu direncin büyük kısmını kondansatör halleder. Geri kalan ince ayar işini de direnç halleder. yanında hesap makinesi varsa bu şekilde hesap yaparak kondansatörünü seç. Ama kondansaörün 400 V dan az olanı kullanma.

emrah

hocam bu hesabı anlamadım yukarda bahsedılen formuldek xc devredeki neyin degeridir ? anlayamadım henüz.

formulu uygulayayım

xc=1/(2 *pi * f * c)

c = 330n  =   0,00033 F

xc = 1/ 2 x 3,14 x 50 x 0,33  = 9,65  bu deger nedir devre üzerinde? kulandıgım wattlı direnc neden yetmez?

mir_as82

330 * 10 ^-9. yanlış hesaplamışsın. yaklaşık 9,6 k ohm. kaç tane led var ve ledlerinin değeri nasıl? 20 ma de mi sürmek istiyorsun?

mir_as82

arkadaşım sen bana ne yapmak istediğini yaz ben sana cevabını yazayım. kaç led? kaç ma ?

emrah

48 adet beyaz led 20ma olcak. yaptıgım deneyde 330n 2 adet paralel bagladım ve 220R 1W direnc kullandım.  düşündüm kondansatörler yer kaplar direnc degeri 220R olacagına 10K olsun farkedermı? burdakı mantıgı anlamaya calısıyorum hocam.

mir_as82

bak şimdi.

220 volt giriş.
senin devrenden geçmesi gereken akım 20ma. o halde

220 - 48*3 = 76 volt

76 / empedans(direnç yani)= 20 ma olacak.

empedans = 3800 ohm = 3.8 kohm olacak

iki tane kondansatör paralelse az önce hesapladığımız direncin yarısı kadar olur. 9.6 / 2 =3.8 k ohm.

tam hesap.

tek 10k kullanırsan devren çok ısınır.

OG

430nF (330n+100n paralel) en az 270V
330R direnç 1/4 watt

https://hotfile.com/dl/159516595/7df2ad0/220V_Led_C_R_Hesab.xls.html

mir_as82

hocam neden bu şekilde? acaba açıklaması uzun zaman alır mı?

Erdem

220 volt AC akım 311 volt DC akıma karşılık gelmez mi  ???

Aynı devre olup olmadığından emin değilim ama burada da tehlikeli falan demişler.

http://forum.allaboutcircuits.com/showthread.php?t=24177

Hatta her ledle beraber ters yönde bir diyot ya da led bağlamayı önermişler.

emrah

Alıntı yapılan: OG - 12 Haziran 2012, 13:03:20
430nF (330n+100n paralel) en az 270V
330R direnç 1/4 watt

https://hotfile.com/dl/159516595/7df2ad0/220V_Led_C_R_Hesab.xls.html

hocam burada zener gerılımı gucu felan verılmıs. bu bahsedılen formulun seması varmıdır ?

ayrıca burdakı formulde 430nf cıkıyor.  mir_as82 nin formulde benm denedgm kondasatörler tam cıkıyor yani 660nf kadar.

OG

O tabloyu rahatlıkla kullanabilirsin, şemasını eski başlıklarda bulabilirsin, şeması kafamda çizili, şöyle,

220V (örneğin faz ucu) girer R1 direncinden gecer, C kapasitesine girer ve çıkar, köprü diyot AC girişe girer, diğer AC uçtan çıkar 220V notr uca doner. C kapasitesinde 1 Megaohm gibi paralel bir direnç var, enerjiyi kesince deşarj için.

Köprü uçlarından çıkar mesela + dan, R2 direncinden ledlere gecer (anoda), ledlerin katodundan köprünün - ucuna döner.

Zenerleri gözardı et. Yüksek güvenlik isteyenler için idi onlar, bazılarının şebekeleri çok dalgalanıyor, onlara.

O tablo piyasanın çoook işlerini yaptı, rahatça kullanabilirsin.  Artık led işinde led tarafı ile uğraşmıyorum, kontrol devreleri ile ilgileniyorum.

Alıntı Yaptehlikeli falan demişler.
Evet amaaan haa. Bunlar led, düşük voltaj ile çalışır diye dokunuyor bazıları. Arada izolasyon olmadığı için faz ile irtibattasınız. ASLA DOKUNULMAZ. Pcb dizaynı bile dikkatli yapılmalı.