Ucuz Bluetooth modül

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Haziran 2012, 11:34:54

Erhan YILMAZ

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bikaç gündür şehir dışındaydım yazamadım. Direnc netteki modülü aldım. Denemek için seri porttan At komutları gönderiyorum ama cevap gelmiyor. Sadece test komutu olan"AT" için "OK" cevabı geliyor. Diğer komutlar için cevap gelmiyor. Birde "AT" komutu baudrateden bağımsız yani her çeşitli baudrate hızında çalışıyor. Böyle bi sorun ile karşılaşan oldu mu? Yada ben neyi yanlış yapıyorum?

LukeSkywalker

Hocam bu modül eşleştirme altında iken AT modunda değildir. Hiç bir cihazla eşleştirilmediğinde AT modundadır. 
Şurayı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim: http://byron76.blogspot.com/2011/09/hc05-firmware.html
Modül 3.3 V ile çalışıyor. Eğer rx ucuna 5V giderse çok kolay bozulabilir. Çok hassas bir modül.

Erhan YILMAZ

Çok teşekkür ederim hocam. Baktım yazıya pin34ü yüksek seviyeye çekmediğim için olabilir. Birde öyle deniyeyim.

Erhan YILMAZ

Bağlantıyı yaptım. fakat sorun değişmedi. Ama modulun ismini değiştirebildim. Fakat komut setinde farklılık var herhalde. Bendeki modül hc-06 doküman hc-05 için hazırlanmış.

mdargut

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 21 Haziran 2012, 12:53:20
Bağlantıyı yaptım. fakat sorun değişmedi. Ama modulun ismini değiştirebildim. Fakat komut setinde farklılık var herhalde. Bendeki modül hc-06 doküman hc-05 için hazırlanmış.

Reset bacağını bağladınızmı? HC-06 için at komutları çok kısıtlı. Zaten slave bir modül. Gücü veriyorsunuz, bilgisayarınızdan bluetooth taradığınızda modülü görüyorsunuz. Bilgisayar ile modülü ilişkilendirdiğinizde sanal bir com port oluşuyor. Terminal programından bu comporta bağlandığınızda kablosuz  bir seri port bağlantınız olmuş oluyor. Terminalden yazdıklarınızı modül seri port çıkışından görebilirsiniz. Unutmadan AT komutları sadece modülü kablo ile bağladığınızda çalışır.

http://www.dealextreme.com/customerphotos/quarantined/201109/80711-05ddaa47-fb51-4965-91a2-32a56bdcc5b2.jpg

Erhan YILMAZ

Vermiştim söktüm şimdi hocam. Hc06 komutları farklıymış farkettim. Cihaz ismini v.s. değiştirdim. Şimdi baud rate ayarı yaptım fakat ayarladığım baud ile bağlanıyorum modulden cevap gelmiyor. Birde sormak istediğim modülden veri göndermek için ne yapmak gerekiyor?

LukeSkywalker

http://byron76.blogspot.com/2011/09/one-board-several-firmwares.html
HC06 için yukarıdaki yazıyı kullanabilirsiniz.
Ayrıca bu elemanın bloğunun diğer yazılarında HC06'nın nasıl HC05'e çevrilebileceği anlatılmış. hc05'i master olarak kullanabiliyoruz.
Ayarladığınız bauddan veri gelmez. Ayarladığınız bauddan veri gelmesi için 34. pini şaseye çekeceksiniz. Modüle enerji vereceksiniz, daha sonra 34. pini high seviyeye alacaksınız. O zaman ayarladığınız bauddan haberleşebilirsiniz.

mdargut

Şöyle deneme yapabilirsin.

1) Modülü max232 ile PC ye bağla enerjiyi ver çalışsın.Hyperterminali aç ve seri porta bağlan. Haberleşmek istediğin baudrate i AT komutları ile ayarla.

2) Başka bir bilgisayardan bluetooth ile tarat ve modülü ilişkilendir. Sanal bir com port oluşacak. Hyperterminali aç ve bu oluşan comporta bağlan.(Baudratei modülde ayarladığın ile aynı yap). Bağlantı kurulduğunu modüldeki led den anlayabilirsin.

Bağlantıyı kurduktan sonra kablosuz seri port bağlantısı oluşuyor ve iki taraftanda veri gönderebiliyorsun. Bir bilgisayardan yazdığın yazı diğerinde gözükecektir. Aynı şekilde diğer bilgisayardan yazıncada olacak. Hepsi bu kadar.

(NOT: modül 3.3V ile çalıştığından max232 ye bağlarken Rx bacağına dirençler ile gerilim bölücü yapmayı unutma.)

Erhan YILMAZ

Baud ratei 38400 olarak ayarladım ve enteresan bi şekilde aynı baud rate oranı ile modüle bağlanamıyorum. Başına böyle bişey gelen oldu mu?

muhittin_kaplan

nasıl çalışır bu alet ? seriden gönderince diğer taraftan yine seriişlem mi yapacağız ?

LukeSkywalker

Hocam alet bildiğin kabloyu kablosuz hale getiriyor. birisinin rx uxundan girdiğin veriyi diğerinin tx ucundan alıyorsun. Ama eşleştirmen lazım modülleri.

Mucit23

Ben daha önce sormuştum. Biraz araştırınca cevabımı buldum.

Diyelim bluetooth modülü aldınız. Bilgisayarın Bluetooth modülüne bağlanmak istiyorsunuz. İlk önce bilgisayara bağlanmak için elinizdeki modülün komut setine göre modüle ilgili komut gönderiliyor.
Bilgisayara bağlanıldıktan sonra bilgisayar üzerindeki bluetoth modülü bu iş için sana bir seri port açıyor. Sizde bu sanal porta bağanıp bu port üzerinden verinizi gönderiyorsunuz. Diğer Taraftanda aynı şekilde seri olarak çıkıyor.

Bu şekilde iletişim gerçekleşiyor.

muhittin_kaplan

Alıntı Yapİlk önce bilgisayara bağlanmak için elinizdeki modülün komut setine göre modüle ilgili komut gönderiliyor.
Aslında Bahsettiğim Buydu.
Bir Eşleşme Sözkonusu Çünki. eşleşme isteği gönderilecek eşlenince datalar gönderilecek.

mdargut

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 21 Haziran 2012, 14:28:32
Baud ratei 38400 olarak ayarladım ve enteresan bi şekilde aynı baud rate oranı ile modüle bağlanamıyorum. Başına böyle bişey gelen oldu mu?

Modülle bluetooth bağlantısı hiçmi olmuyor, yoksa saçma karakterler mi geliyor?  Farklı baud değerlerinde denediğimde bağlantı kuruluyor fakat saçma karakterler geliyordu. Deneme yoluyla baud değerini bulmuştum. Eğer bağlantı hiç olmuyorsa başka bir sorun vardır.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: kim - 21 Haziran 2012, 15:18:21
Modülle bluetooth bağlantısı hiçmi olmuyor, yoksa saçma karakterler mi geliyor?  Farklı baud değerlerinde denediğimde bağlantı kuruluyor fakat saçma karakterler geliyordu. Deneme yoluyla baud değerini bulmuştum. Eğer bağlantı hiç olmuyorsa başka bir sorun vardır.

Hiç veri gelmiyor. Bikaç baud değeri denedim ama olmadı saçma sapan bişeyler dahi gelmiyor. baud ayarını set ettikten sonra oldu. Pariti değişmiş olabilir diye tek çift paritiyide denedim ama olmadı. Hala onla uğraşıyorum.