Ucuz Bluetooth modül

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Haziran 2012, 11:34:54

Cenk_Unur

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 21 Haziran 2012, 15:29:08
Hiç veri gelmiyor. Bikaç baud değeri denedim ama olmadı saçma sapan bişeyler dahi gelmiyor. baud ayarını set ettikten sonra oldu. Pariti değişmiş olabilir diye tek çift paritiyide denedim ama olmadı. Hala onla uğraşıyorum.

Buna benzer durum bendede oldu. Bendede HC-06 modül var.

Modülü fabrikasyon değerleri ile sorunsuz olarak bir sürü deneme yaptım sorun yok.
AT kodları ile modül bilgilerini ( name,bautrate,version..vb..) okuma yaptım sorun yok.
AT kodu ile modül ismini ve şifresini değiştirdim ve bundan sonra sorun başladı.

Değiştirdiğim ad ve şifre aktif olmuş. Bilgisayar ile eşleştirme yapabiliyorum ancak seri olarak modülden gönderdiğim veya aldığım bilgiler anlamsız karakterler olarak gözüküyor.

AT kodlar ile modülün seri heberleşme parametrelerine bakayım dedim ne yazıkki hiçbir şekilde AT komuta cevap vermiyor.
Çok aradım ama konu hakkında bilgi bulamadı. Son çare firmware update sanırım.

http://byron76.blogspot.com/2011/09/i-hope-you-have-good-time-soldering.html

Erhan YILMAZ

Beni de çok uğraştırdı bıraktım en sonunda. Vaktim olunca yeni bi modül alıp fazla kurcalamadan deneyeceğim.

muhendisbey

Hocam hc06 yerine hc05 cok daha iyi bir modul. Kullanimi gayet basit. Bana 1200 baud rate gerektiginden hc06 kullandim ama begenmedim. Stop biti parity ayari yok. Hc 05te bunlar da ayarlananiliyor.
Benim hc 06 modulumde at komutlari sadece ayarladigim baudda calisiyor.
Hc 05 te at komutunun sonunda crlf karakteri kullanilmali ve b tipine gectiginizde at komutlari ile programlanabiliyor
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: muhendisbey - 21 Haziran 2012, 17:02:26
Hocam hc06 yerine hc05 cok daha iyi bir modul. Kullanimi gayet basit. Bana 1200 baud rate gerektiginden hc06 kullandim ama begenmedim. Stop biti parity ayari yok. Hc 05te bunlar da ayarlananiliyor.
Benim hc 06 modulumde at komutlari sadece ayarladigim baudda calisiyor.
Hc 05 te at komutunun sonunda crlf karakteri kullanilmali ve b tipine gectiginizde at komutlari ile programlanabiliyor

Bende bilmeden aldım fiyatı da uygun geldi. Olmadı diğerini hc-05 olarak alayım. Gerçi sadece slave olarak kullanacağım ama bu kadar sorunluysa hc-06 almam.

mdargut

Arkadaşlar Hc-05 ile Hc-06 aynı modülün farklı firmware ler yüklenmiş hali hepsi bu. Ben ilk verdiğim linkten aldım modülü Hc-06 yüklü geldi. Denemelerimi yaptım sorunsuz çalışıyordu. Sonra Byron'un blogunda anlattığı yöntem ile Hc-05 firmware i yükledim. Sorunsuz şekilde çalışıyor. Dediğiniz gibi Hc-05 daha kapsamlı komutlar içeriyor ama slave bir cihaz yapmak için Hc-06 da yeterli. Erhan istiyorsan sende firmware güncellemesi yapabilirsin tek ihtiyacın birkaç direnç ve paralel port. Bana hala senin devrende farkedemediğimiz başka bir sorun var gibi geliyor.

muhendisbey

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 21 Haziran 2012, 17:04:37
Bende bilmeden aldım fiyatı da uygun geldi. Olmadı diğerini hc-05 olarak alayım. Gerçi sadece slave olarak kullanacağım ama bu kadar sorunluysa hc-06 almam.

Hocam şu 3 üne dikkat et.
Bluetooth'un baud rate, stop biti parity si
Bluetooth'a gönderdiğin RX TX'in baud rate, stop biti parity'si
Bluetooth'tan aldığın COM portunun baud rate, stop biti paritysi.
Bunların aynı olması gerekli

Bir diğeri pull down direnci. Şemasında hangi pindi hatırlamıyorum key pini yada A tipi B tipi çalışma için gerekli pini için 10K'lık  bu direnç kesinlikle konmalı. Yoksa dediğiniz duruma benzer bir durum olabiliyor. Ben başta bu direnci koymadan direk topraklamıştım ve biraz sıkıntı çektim. Yani sürekli bağlantı hatası oluyordu.

RX-TX pinlerine herhangi bir direnç bağlamaya gerek yok.
LED istenirse bağlanmayabilir. Zaten tek gördüğüm bağlı değilken yanıp söndüğü, başka da bir işlev göremedim.

HC-06 nın iki çeşidi var. Sadece slave ve sadece master olanı. Firmware ile olur mu bilmiyorum ama fabrika çıkışı öyle diye datasheetine yazmışlar. HC-06 bana göre tek avantajı var. O da 1200 baud rate i destekliyor. Bunun dışında artısı yok. Şimdi diyeceksiniz taktın 1200'e diye. Ama işte ihtiyaca göre almak gerekiyor. Gerçi Stop bitini 2 yapamadığım için hala sıkıntı çekiyorum. :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: kim - 21 Haziran 2012, 17:21:50
Arkadaşlar Hc-05 ile Hc-06 aynı modülün farklı firmware ler yüklenmiş hali hepsi bu. Ben ilk verdiğim linkten aldım modülü Hc-06 yüklü geldi. Denemelerimi yaptım sorunsuz çalışıyordu. Sonra Byron'un blogunda anlattığı yöntem ile Hc-05 firmware i yükledim. Sorunsuz şekilde çalışıyor. Dediğiniz gibi Hc-05 daha kapsamlı komutlar içeriyor ama slave bir cihaz yapmak için Hc-06 da yeterli. Erhan istiyorsan sende firmware güncellemesi yapabilirsin tek ihtiyacın birkaç direnç ve paralel port. Bana hala senin devrende farkedemediğimiz başka bir sorun var gibi geliyor.
Hocam aslında devre kurmadım. Modülden 4pin çıkardım. MSp430 launchpad'in usb-seri dönüştürücü kısmına bağladım modülü o şekilde haberleştirdim. Önceden yanlış komutları kullanıyormuşum. Tam hc-06 komutlarını buldum cihazın ismini değiştirdim sorun yok. Sonrasında baud ayarını değiştirdim. Tamam oda değişti ama ondan sonra modül ile bağlantı kuramadım. Hiç bi şekilde cevap vermiyor. Şuan bıraktım uğraşmayı. Firmware güncelleme uğraştırıcı gibi duruyor. Bi inceleyip yapabilirim. Olmadı başka modul alıcam. Çok zaman kaybettirdi bana bu modül.

LukeSkywalker

Şimdi ben de baktım da önceden ismini, şifresini v.s değiştirdiğim bir modüle tekrardan müdahele edemiyorum. Herhalde RX pini bozuldu.
Edit: evet RX pini bozulmuş. Bu modülün RX pini çok hassas. 3.3K-2.2K gerilim bölücü kullanmıştım uC ile RX ucunu birleştirmek için.

muhendisbey

Alıntı yapılan: maytere - 21 Haziran 2012, 18:37:17
Şimdi ben de baktım da önceden ismini, şifresini v.s değiştirdiğim bir modüle tekrardan müdahele edemiyorum. Herhalde RX pini bozuldu.
Edit: evet RX pini bozulmuş. Bu modülün RX pini çok hassas. 3.3K-2.2K gerilim bölücü kullanmıştım uC ile RX ucunu birleştirmek için.

Hocam max232 ile kullandım sorunsuz. gerilim bölme falan gerekmedi.
Şu da var max 232 3.3V ile de sorunsuz çalışıyor. Böyle bir beslemeyle de kullandım sorun çıkmadı.
Cihazın kataloğundaydı yanılmıyorsam 4.1V max olarak belirtilmiş besleme için, lakin 5V RX ve TX için uygun olduğu yazıyordu.

Erhan YILMAZ

Bende launchpad üzerindeki dönüştürücüyü kullanıyorum. Ölçtüm 3.9 volt civarında ölçü aletinde kalibrasyon sorunu da olabilir. Ama yinede bu gerilim bozuluyorsa gerçekten çok hassas.

Eren Eraslan

hocam bende yeni aldım bu kitten ama gözümü korkuttunuz ya :)
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

muhendisbey

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Haziran 2012, 00:43:52
Bende launchpad üzerindeki dönüştürücüyü kullanıyorum. Ölçtüm 3.9 volt civarında ölçü aletinde kalibrasyon sorunu da olabilir. Ama yinede bu gerilim bozuluyorsa gerçekten çok hassas.

Yok hocam bozulmaması lazım. Launchpad'de bildiğim kadarıyla 3.3V ile çalışıyor. Ve maksimum gerilimi 4.2V muş.
http://www.rasmicro.com/Bluetooth/HC%20Serial%20Bluetooth%20Products%20201104.pdf
burada 12. pine baktığımda öyle görünüyor.

RXD ye eğer mcu da böyle bir özellik yoksa pull up direnci eklenmeli diye yazıyor. belki sorun bu olabilir.
Ayrıca seri iletişim pinlerine 3V ve 5V uygulanabilir diye de bir ifade var. Bilgisayarın seri portu bağlanabilir diye ) The circuit 2 (connect the module to 5V serial port of MCU) is showed by figure 6.  nın altında.

Erhan YILMAZ

Launchpad de öyle bi sorun olacağını sanmıyorum hocam. Dediğim gibi baudrate ayarını değiştirdikten sonra bölyle oldu. Muhtemel ya rx pini bozuldu yada bilinmeyen bi baud hızında çalışıyor. Şimdi farkettim modülde usb girişleri de varmış. USB üzerinden modülü bağlayan oldu mu?

muhendisbey

Alıntı yapılan: Erhan YILMAZ - 22 Haziran 2012, 12:00:13
Launchpad de öyle bi sorun olacağını sanmıyorum hocam. Dediğim gibi baudrate ayarını değiştirdikten sonra bölyle oldu. Muhtemel ya rx pini bozuldu yada bilinmeyen bi baud hızında çalışıyor. Şimdi farkettim modülde usb girişleri de varmış. USB üzerinden modülü bağlayan oldu mu?

Hocam eğer bilinmeyen bir baudda ise şu şekilde çözersin.
232analyzer programı + realterm

232 analyzer bluetooth eşleştiğinde oluşan com portuna bağlanır.
Realterm ile de RS232 kablosu+ max232 ile bluetooth'u bağlarsın.

Sırayla baud'u her iki programda da değiştirerek bir taraftan gönderir bir taraftan alırsın. Karakterler eşleşince işlem tamam.
Eğer HC-06 modülün var ise zaten diğer ayarlar parity none, stop bit:1 olacaktır. Baudu ben de bir keresinde kaybettim bayağı uğraştırdı beni alçak :)

Dediğim gibi RX'in yanmış olma ihtimali 5V'u geçmedikçe olacağını sanmam. En son modülden umudunu kestiğinde sıcak hava tabancasını yada tabanca yoksa fırına sürmeyi unutma :)

LukeSkywalker

@erhan
Peki cep telefonunuzla veya başka bir cihaz vasıtası ile modül ile eşleşebiliyor musunuz?