Ucuz Bluetooth modül

Başlatan Erhan YILMAZ, 15 Haziran 2012, 11:34:54

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 12:28:32
@erhan
Peki cep telefonunuzla veya başka bir cihaz vasıtası ile modül ile eşleşebiliyor musunuz?

Şimdi onu deniyordum bende. Cihaz eşleşiyor ama dosya gönderince hata veriyor. Bağlansaydı veri gönderip modül çıkışındaki veriyi lojik analizörle okuyup baud hızını bulmaya çalışacaktım ama herhangi bi cevap gelmiyor modülden iyice umudu kestim.

LukeSkywalker

Başka cihazlardan bağlanmayı denediniz mi? PC üzerinden gönderirken birtakım hatalar olabiliyor bazen.

Erhan YILMAZ

Telefon ile yapıyorum denemeleri 2 farklı telefon ile denedim değişmedi.

LukeSkywalker

Dosya değil de karakter göndermeyi denediniz mi sanal seri port üzerinden? Dosya almıyor bu modül.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 17:38:49
Dosya değil de karakter göndermeyi denediniz mi sanal seri port üzerinden? Dosya almıyor bu modül.

Bilgisayarımda bluetooth yok maalesef deneyemedim. Android için yazılmış bi uygulamayı telefonuma atıp modüle erişmeyi denedim ama cihaza bağlanmıyor. Yenisini alana kadar bıraktım uğraşmayı.

LukeSkywalker

Şu benim yazdığım uygulama ile deneyin bir de. İlk olarak telefonunuzun ayarlar kısmından modül ile eşleşmeniz gerekiyor. Daha sonra programın "bağlan" kısmından  modül ismini görüp bağlanabilirsiniz. Bence çok yüksek ihtimal ile modülünüzün RX ucu bozuldu. Ama siz dışarıdan bağlanıp modülün bulunduğu sisteme veri aktarımı yapabilirsiniz.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:06:57
Şu benim yazdığım uygulama ile deneyin bir de. İlk olarak telefonunuzun ayarlar kısmından modül ile eşleşmeniz gerekiyor. Daha sonra programın "bağlan" kısmından  modül ismini görüp bağlanabilirsiniz. Bence çok yüksek ihtimal ile modülünüzün RX ucu bozuldu. Ama siz dışarıdan bağlanıp modülün bulunduğu sisteme veri aktarımı yapabilirsiniz.

Sizin uygulamanın apk dosyasını nerden indirebilirim? Sitede görmedim.

LukeSkywalker

http://www.mediafire.com/?79bbvwtne7bjhhs
Bu uygulama sürekli bilgi gönderecektir accelerometrenin eğimine bağlı olarak.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:10:27

Uygulamayı çalıştırınca veri gelmeye başladı. Şimdi baud hızını bulmaya çalışcağım Sizin uygulamada karakter gönderimi yapılıyor mu? zızÿzızızızızızÿzızÿjÿzşjÿzÿzÿzÿ şeklinde anlamsız veriler alıyorum. Muhtemel baud rate uyumsuzluğundan.

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:10:27
Her seferinde 6 byte veri mi gönderiliyor 46 ms aralıklarla?

LukeSkywalker

evet karakter ve rakamlar gönderiliyor. örnek olarak:
Hi3Sa9 Hi0So5 gibi
Aralığını hatırlamıyorum tam olarak ama 6 byte veri gidiyor.

Erhan YILMAZ

Evet dediğinizi verileri okuyorum. Bence tx pininde sorun var rx pininden 38400 badu olarak veri geliyor.

LukeSkywalker

Hayır hocam TX pini modülün size veri gönderdiği pin.
RX pini ise modüle veri girişi yapılan pin. Kafa karışıklığı olmasın.
Logic Analyzer ile mi okudunuz verileri?

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: maytere - 22 Haziran 2012, 18:28:23
Hayır hocam TX pini modülün size veri gönderdiği pin.
RX pini ise modüle veri girişi yapılan pin. Kafa karışıklığı olmasın.
Logic Analyzer ile mi okudunuz verileri?

Evet lojik analizörle okudum sıkıntı yok. Sanıyorum bendeki launchpad bozuldu verileri sağlıklı almıyor. işler iyice karıştı. :) Birde sizin program error 516 hatası verdi. "unable to connect broken pipe"

LukeSkywalker

Programda ilk olarak bağlantıyı kesmeniz gerekiyor modülü kapatmadan önce. Uygulama yöneticisinden programı durdurun.
Logic analizörünüz PC bağlantılı mı? Ben de almayı düşünüyorum bu aralar birtane de. Önerebileceğiniz var mı?