12VDC giriş 16VDC çıkış 20 watt

Başlatan ziyaretci, 19 Haziran 2012, 18:02:23

ziyaretci

Merhaba ;

12VDC giriş 16VDC çıkış 20 watt  çıkış veren bir converter devresinde hangi regülatörü kullanmalıyım görüşlerinizi bekliyorum.

arm-beginner

Çok bilinmiyen bir link vereyim sana: www.google.com
Orda bir giriş yapmak için bir kutucuk göreceksin.
Oraya şu kelimeleri yaz: booster 12V 16V
Sonra Enter tuşuna bas.
Yaklaşık 250.000 tane cevap gelecek.

Yok yok, zahmette bulunma, ben senin için ilk linkleri inceledim, ve bence basitlik açısından senin için en uygunu şu:
http://www.eleccircuit.com/12v-to-16v-dcdc-converter-with-lm2577/

ankyra

ziyaretci

Alıntı yapılan: arm-beginner - 19 Haziran 2012, 19:50:30
Çok bilinmiyen bir link vereyim sana: www.google.com
Orda bir giriş yapmak için bir kutucuk göreceksin.
Oraya şu kelimeleri yaz: booster 12V 16V
Sonra Enter tuşuna bas.
Yaklaşık 250.000 tane cevap gelecek.

Yok yok, zahmette bulunma, ben senin için ilk linkleri inceledim, ve bence basitlik açısından senin için en uygunu şu:
http://www.eleccircuit.com/12v-to-16v-dcdc-converter-with-lm2577/

Ben ilk önce bu zahmetin için teşekkürümü edeyim. Ayrıca google'la yazıp araştırmayı bende biliyorum.Saçma sapan konuşma.Bu forumdan bilgi , yardım almak; bu forumda araştırmak bana daha uygun geliyor.Hiç yapmadığım bir devre için  direkt googla yazıp heh'  işte bu deyip hemen yapmak benim prensiplerime ters.
Ve son olarak ön yargı sana çok zarar verir.

Alıntı yapılan: ankyra - 19 Haziran 2012, 20:00:48
LM2577-ADJ
teşekkürler.

Arkadaşlar birde şunu sorayım..

Giriş ve çıkıştaki kondansatörlerin volt' değerleri neye göre belirlenir?

serhat1990

Datasheet ' e bakarsan yardımcı olur . Kolay gelsin.

ankyra

Alıntı yapılan: erkantr67 - 19 Haziran 2012, 22:56:18

Giriş ve çıkıştaki kondansatörlerin volt' değerleri neye göre belirlenir?

kondansatorun maruz kalacagi gerilimden daha buyuk gerilimli kondansator kullanmalisin.

Eren Eraslan

bence burada sorulmasının bir mahsuru yok , bizde faydalanıyoruz sonuçta
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

ziyaretci

Alıntı yapılan: ankyra - 20 Haziran 2012, 12:02:13
kondansatorun maruz kalacagi gerilimden daha buyuk gerilimli kondansator kullanmalisin.

teşekkürler verdiğin bilgi için.

asma

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 20 Haziran 2012, 13:17:24
bence burada sorulmasının bir mahsuru yok , bizde faydalanıyoruz sonuçta
Merhaba
Ben de başka forumlarda 'google' ile arayın yazarım. Bu forum dışında işinizi halledin demek değil. Araştırdığınızda fikir sahibi olursunuz, sorunuz renklenir, ne istediğinizi daha iyi bilirsiniz, yorumların bağzıları için 'bende tam böyle düşünmüştüm' diyeceksiniz...
Keşke düzgün bir soru cümlesi kurulsaydı, keşke verilen entegreli çözüm incelenseydi de tek kutuplu kondansatörün sorulacak son parametresi sorulmasaydı.
Ben de sizin gibi 'şu konuda yardıma ihtiyacım var' diyen birine elimizden gelen en güzel çözümün olduğu cevabı verelim, herkez faydalansın derdim. Ancak istenilen veya isteyen değil, isteme biçiminde sıkıntı olduğundan karşılıklı pürüz yaşandı.  ;)

Kolay gelsin.

ziyaretci

Alıntı yapılan: asma - 21 Haziran 2012, 00:53:19
Merhaba
Ben de başka forumlarda 'google' ile arayın yazarım. Bu forum dışında işinizi halledin demek değil. Araştırdığınızda fikir sahibi olursunuz, sorunuz renklenir, ne istediğinizi daha iyi bilirsiniz, yorumların bağzıları için 'bende tam böyle düşünmüştüm' diyeceksiniz...
Keşke düzgün bir soru cümlesi kurulsaydı, keşke verilen entegreli çözüm incelenseydi de tek kutuplu kondansatörün sorulacak son parametresi sorulmasaydı.
Ben de sizin gibi 'şu konuda yardıma ihtiyacım var' diyen birine elimizden gelen en güzel çözümün olduğu cevabı verelim, herkez faydalansın derdim. Ancak istenilen veya isteyen değil, isteme biçiminde sıkıntı olduğundan karşılıklı pürüz yaşandı.  ;)

Kolay gelsin.

Öncelikle @asma gerçekten teşekkür ederim.Yazını okuduktan sonra sorduğum yardım istediğim yazıyı tekrar okudum.Sorduğum soru hiç birşey bilmiyor gibi manası şimdi farkettim. 12V in 16V out nasıl bir regülatör kullanabilirim hangisi daha verimli olur vs. vs. sorusu daha güzel olurdu.

tekrar teşekkürler @asma

Bir sorum daha var onuda belirteyim.

Devrede çıkış pad inin " Vout = 1.23V (1+ R1/R2) bunun anlamı nedir? "

ankyra

Alıntı yapılan: erkantr67 - 21 Haziran 2012, 18:52:22
Bir sorum daha var onuda belirteyim.

Devrede çıkış pad inin " Vout = 1.23V (1+ R1/R2) bunun anlamı nedir? "

:) 1 bilinmeyenli denklem...
"Vout cikisini degistirmek istersen r1 ve r2 ile oyna ama rastgele oynama" denklemi...

arm-beginner

(...)
12V in 16V out nasıl bir regülatör kullanabilirim hangisi daha verimli olur vs. vs. sorusu daha güzel olurdu.
(...)

Üzgünüm, tekrar yanılıyorsun. Ve lütfen eleştirilerimi kişisel algılama.

Foruma bir soru sormanın bir uslubu vardır:
1. Ne yapmak istediğini açıklarsın
2. Şu ana kadar ne yaptığını açıklarsın
3. Nerde takıldığını ve nerde nasıl yardıma ihtiyaç duyduğunu açıklarsın.

Bak o zaman nasıl yardım yağıyor ...

ankyra

soyleyen soyleyecegini soyledi, anlayan da anlayacagini anladi kanisindayim... daha fazla soylem daha fazla anlayisi getirmez zannimca, sadece soyleyeni tatmin eder. konunun basindan beri takipteyim beni rahatsiz edici bir uslup olmadi. bu benim icin en onemlisi de bu... evet soru sorulmadan calisilmali belki. belki de direk sorulmali. her iki durumda da yazilanlar burada kaliyor ve bilgi birikimi oluyor. forumlar baskasinin tecrubesinden faydalanma yerleri degil mi ki... ? ne basliklar goruyorum, sanki yevmiyeli teknisyeninden devre istiyorlar... o basliklarin yaninda bu konunun bu kadar uzamasi ilginctir...

ziyaretci

Alıntı yapılan: ankyra - 21 Haziran 2012, 21:21:06
:) 1 bilinmeyenli denklem...
"Vout cikisini degistirmek istersen r1 ve r2 ile oyna ama rastgele oynama" denklemi...

Eyvallah.

skara1214

Vout = 1.23V (1+ R1/R2)
oldum olası güvenemedim buradan hesaplama yapıp devreye takmaya her daim bir tane trimpot koyarım.Acaba  trimpotta önerebileceğiniz bir marka varmı zamanla çok değişmeyen?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz