Yaklaşık 30 kontaktörlü bir pano PLC yerine Pic ile yapılır mı?

Başlatan elektroacemi, 21 Haziran 2012, 10:30:13

elektroacemi

Yaklaşık 30 kontaktörlü bir pano PLC yerine Pic ile yapılır mı?. Devrede girişte olacak, teroikte yapılır ama pratikte 30 kontaktörün yaptığı gürültü pic etkiler mi ? Pic i kafese koyabilir miyiz ?

camby

çalışır ekonomık de olur ama harcanacak zamanı goz onunde bulundurup ona gore plc yada pıc secımı yapmak gerekır.

Kontaktor gurultusu havadan yayılan bırsey degıldır , elektrıksel olarak yayılır. Elektrıksel olarak ayırırsanız sorunsuz calısır.

elektroacemi

Alıntı yapılan: camby - 21 Haziran 2012, 10:36:09
çalışır ekonomık de olur ama harcanacak zamanı goz onunde bulundurup ona gore plc yada pıc secımı yapmak gerekır.

Kontaktor gurultusu havadan yayılan bırsey degıldır , elektrıksel olarak yayılır. Elektrıksel olarak ayırırsanız sorunsuz calısır.

Kontaktörler de 45K watt lık olan var, elektriksel olarak yalıtmak için optökupler ile role sürüp role ile kontaktör çekmeyi düşünüyorum, ama picin beslemesi için birşey yapmam gerekiyor mu ?

gtekdemir

İzolasyon için pic beslemesi ayrı olması gerekiyor tabiiki, ben benzer bir uygulam için 5v ve 12v çıkışlı iki tane smps güç kaynağı kullandım. 12v röleler için, 5v ise pic ve diğer devre elemanlarının beslemesini sağlıyor. Güzel bir pcb tasarımından sonra sorunsuz olarak çalışacaktır sistemin.

Logan

Çok rahat yapılır. 40 pin bir PIC ile MOC3021'li triyak tetikleme devresi kur. Beslemeyi de SMPS yap hattan komple ayır. Olmadı git hazır al. 20 TL 12V - 1.5A. Boyutlarıda küçük 70x51. Canavar gibi çalışır.
İmza.

elektroacemi

Alıntı yapılan: Logan - 21 Haziran 2012, 11:29:04
Çok rahat yapılır. 40 pin bir PIC ile MOC3021'li triyak tetikleme devresi kur. Beslemeyi de SMPS yap hattan komple ayır. Olmadı git hazır al. 20 TL 12V - 1.5A. Boyutlarıda küçük 70x51. Canavar gibi çalışır.

Neden triyak tavsiye ettiniz ? Optokupler daha iyi diye biliyordum

Logan

elektroakif mesajında kontaktörlerin bobin beslemesinden bahsetmemiş. Bende 220V olduğunu varsaydım. Bu sebeple triyak kullanıması gerektiğini düşündüm. Ayrıca şöyle bir durumda var. Varsayalım ki bobin beslemesi 220V değilde 24V. Bu durumda da triyak kullanılması mantıklı olur. Her halükarda optoyu direk olarak kullanamaz. Bir önceki mesajımda tarif ettiğim şemada zaten opto mevcut (MOC3021).
İmza.

elektroacemi

Alıntı yapılan: Logan - 21 Haziran 2012, 11:56:29
elektroakif mesajında kontaktörlerin bobin beslemesinden bahsetmemiş. Bende 220V olduğunu varsaydım. Bu sebeple triyak kullanıması gerektiğini düşündüm. Ayrıca şöyle bir durumda var. Varsayalım ki bobin beslemesi 220V değilde 24V. Bu durumda da triyak kullanılması mantıklı olur. Her halükarda optoyu direk olarak kullanamaz. Bir önceki mesajımda tarif ettiğim şemada zaten opto mevcut (MOC3021).

Anladım
Bende 5V role yi optokupler ile sürüp role ile kontaktör çektireyim diye düşündüm

45 KW lik motorun yüke girmesinden doğan gürültü SMPS besleme de gürültü yapma riski var mı ?

ylmz

Motorlar demeraj akımında şebekeyi çökertiyormu ona bı bak öncelikle
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

mr_knox

kendi yaptığım 8 roleli (her rolede bir su pompa motorunu sürüyor) basit bir uygulamada bahsedilen çoğu önlemi almama rağmen randumanlı olarak çalışıyor. tek yaptığım rolelerin bobinlerine paralel diyot ve olmazsa olmaz pic beslemesine paralel 100nf.
Ama arkadaşların tavsiyeleri ile çok çok daha kararlı olur düşüncesindeyim.
kutsal kitapları okuyup anlamayan dindar okuyup anlayan ateist olur.  ( Nikola Tesla )

esensoy

Benim de 18f452 ile yaptığım 485 üzerinden modbus protokol ile PLC ile haberleşen ve 4x20 ekranda bilgi gösteren devrem 1 inverter, 4 kontaktör, röle, plc olan makine elektrik panosunda kontaktörler (24V DC) çekip bırakırken zaman zaman reset aldı,
Beslemede lm2575 kullandım, pic beslemesine 100nf,
mclr 1K ile + ya,
mclr direk + ya,
yukarıda ki iki durum için mclr ile şase arasına kondansatör,

beslemede ki lm2575 yerine izoleli dc dc konvertör, ne kullandıysam çözülmedi,

Hala sorunun picten değil, yaptığım devrenin beslemesinden kaynaklanması gerektiğini düşünüyorum çünkü aynı devreyi Renesas M16C ile tasarladım,
PIC kadar olmasa da zaman zaman 4x20 lcd de ki karakterler resetlenmeden dolayı sapıtıyordu,

3 pcb PIC ile, 2 PCB renesas ile denedikten sonra daha fazla uğraşmadım, farklı bir şekilde çzödük durumu,

Yorum yapan olur belki diye modbuslı devrenin pcb sini de ekliyorum, bu pcb de alt katmanı tamamen şaseye verdim, yollar üst katmanda,

en solda ki dip8 digital pot, sağıda ki dip8 ise 485 entegresi (max485 ve ya 75176)
pic sağında ki 1-5 ise lm2575
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mesmert

Bu PCB çiziminde çok performans beklememek lazım. Kart çift katlı ise daha güzel ve sade PCB çizimi yapılır.Kristal bölümünü ve LM257x biraz daha düzenli olursa çok daha sağlıklı olur.

esensoy

Düzen dediğiniz nedir? biraz daha noktaya atış yapar mısınız,
Bobin da daha mı yakın olsun? Daha mı uzak olsun?
kristal kısmı daha düzenli nasıl olur?
Düzenli ne demektir?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

drmp

40 değil 400 kontaktörlü bir pano yapabilirsin arkadaşım

program kitlenmesi her zaman parazitlerden kaynaklanmaz  bunuda hesaba katmak lazım

kartınızın tasarımı önemli
kartınızı monte ettiğiniz yer önemli (termal ve manyetik gürültüleride boş geçemeyiz)
çalışma sıcaklığı önemli (fazla ısınan bir component varsa bu sorun halledilmeli )
tasarımızın çok önemli olduğunu var sayar isek harici bir reset ve osc devresi ilave ediniz
besleme olarak mümkünse smps kullanın ve beslemeleri mutlaka ayırın
role gibi elemanlara mutlaka diyot bağlayın (diyotsuz bak çalışıyor demek; olmayacak anlamına gelmez)

ve harika bir programla kartınızı sahaya sürüyorsunuz

ve en önemlisi kartınızı çalışma anında debug yapabilmek için programınıza rutinler  ve testpoint noktaları ekleyin (bazı  kişiler  bunun gereksiz olduğunu  düşünüyor )  ki; enbasit hyperterminalden dahi neler olup bittiğini görebilirsiniz