DC MOTOR SÜRME TEKNİKLERİ

Başlatan asm_Coder, 01 Eylül 2004, 09:40:07

mcan

benim anlamadığım yapamadığım bir olay var n kanal mosfetle h köprüsü yapmaya kalkınca yükü source tarafında kalan fetler tam iletime geçmiyor yani bi motor alın elinize buna tek bir fet bağlayın sadece aç kapa için yani bu fete önce drain ucundan yükü bağlayın sonra source ucundan deneyin sonuçlar aynı değil motor birinde zar zor dönüyor heralde gate ile source arasında direnç yarattığı için ama bunu nasıl halledeicez bana 60A kadar lojik seviyede sürülebilen h köprüsü lazım 60 a lik 4 tane fet ile h köprüsünü oluşturdum bunlar baya düşük gate voltajı istiyor rds de düşük diyebiiriz hepsi sağlam ama hepsinde aynı olay var
yükü pozitif uç ile drain arasına bağlayınca adam gibi çalışıyor,,ne yapamam gerekiyor heralde bana n kanal fet lazım ,birde interneeten arama yapılmıyor yani bana lojik seviyeli sürülebilen en azz 30 a verebilen p kanal bi fet lazım bunu aratıyorum tam aradığımı bulamıyorum bana yardımcı olurmusunuz

mcan

z

Yuk, source ucuna bagli olan mosun gate voltajini, Drain voltajinin 10V yukarisinda verirsen motorun fildir fildir doner.

Ornegin Drain voltaji 50V ise yukaridaki gatelere 60V vermen gerekir.

Sorun burda.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mcan

hmm anladım galiba ama nasıl kullanacağım onu düşünmem lazım , bu 10 volt geneldemi yoksa örnek olsun diyemi 10 volt,mesela bu model arabalarda baya yüksek amperleri geçirebilen fetler kullanılıyor ama bunlar arabanın elektriği gereği hep 10 vede aşşağısı ile kullanılıyor genelde 7,2 volt nasıl oluyorda bu fetleri bu arabalarda kullanıyorlar özel fetmi üretiliyor sırf bunlar için yoksa lojik sevilede sürülebilen p kanal fetlermi kullanılıyor banada gerkli olan böyle bişey, 12v civarı yüksek akımlara dayanıklı lojik seviyede kontrol edilebilen bi h köprüsü nasıl kurabilirim ki şimdi 10 yükseğini vermeye kalksam bikere devre gereği 10 zaten yokki 10 yükseği olsun ama durumda böyleymiş geriye heralde sadece p kanallı fet kalıyorki daha öncede sormuşdum böle fet kullanan pek yok  hatta bunalmis cevaplamıştı sanırsam,çözüm bulamadım n kanal bulunuyorda p kanal hakkatten bulamadım.....acaba dc dc çevirici kullanarakmı kaynağa bağlı fetlerin kapı ucunu kontrol ediyorlar verimli olurmuki aklıma sadece bu geldi

z

İste bu tip uygulamalarda Mos sürmenin en büyük zorluğu yukarıdaki N tipi mosların gate voltajının yüksek olma gerekliliği.

Artık onuda hazır driver IC lerle çözer yada kendin bir iki üç kağıt çekersin.

kesmez

encrytedcode..
mosfetlerin lojik seviyede çalışanları var bunları sürmek için 5 volt yeterli ancak diğerleri 10-15 volt gibi voltajlarda sürülüyor.. 7-8 volt gibi voltajlardada sürebilirsin ancak rds artar.. lojik girişlileri 7-8 volt ile sürmende bir sorun yok hatta daha randımanlı çalışıyor..
H biridge köprü yapmak istemişsin..
bunun için brige driver entegreleri var ben l6384 kullandım sende benzer bir tane kullanabilirsin... bu entegre bootstrap diyot ve kapasitörü ile çalışabiliyor..yani besleme voltajını yük voltajının üstüne eklemeye yarıyor..  yaklaşık şöyle çalışıyor..

yük - alternansla çalışırken beslemeden akım çekilerek bootstrap kapasitörü besleme voltajının 0.7 volt düşügüne şarz ediliyor... bu şarz edilmiş kondansatör voltajı kullanılarak yukarıdaki mosfet sürülüyor.. böylece peryodik devam ediyor...
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

z

Kesmez,

Hiç farketmez H bridge de yukarıda duran N mosların gate voltajı en az VDD+VTH olmalıdır.

Burada Vth katalogdaki eşik değeri olup bunun üstüne çıkmak gerekir.

Altta duran moslarda TLL girişli MOS işi basitleştirir ama yukarıda değil.

Macera

Trafo ve özel entegre kullanmadan 5 voltluk gerilimi 10 volta nasıl çıkarabiliriz?
Bootstrap capacitor denilen bir terim var.Nasıl çalışıyor?
Bu konuda bir şeması yada bilgisi olan varsa bunu açıklayabilirmi?
Google da aratırdım ama anlaşılır cevap alamadım.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Bir kondansatoru şarj edersin daha sonra kondansatorun uclarını ayrır pil mantığı ile istediğin yere taşır ve voltajı kullanırsın, kapasite daha boşalmadan bu işi tekrar yaparsın.

Bu işlemleri elektronik anahtarlar aracılığıyla yüksek hızda yaparsan istediğin  noktada ekstradan bir voltaj oluşturmuş olursun.

Örneğin bu voltajı besleme voltajına taşırsan beslemeden daha büyük voltajda elde etmiş olursun.

Macera

Tek kondansatör kullanırsam yüksek voltajı anahtarlamaya bağlı olarak yüksek frekansda oluşur benim tahminim.Yüksek DC voltaj için çıkışa bir kondansatör daha bağlasam olurmu?Yada iki kapasitörü birlikte kullansam birisini şarj ederken diğerini yüksek voltajda kullansam ve bunu anahtarlamaya bağlı olarak devamlı değiştirsem??
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

kesmez

bootstrap olayı yaklaşık şekildeki gibi birşey...
çıkış ucu t2 vasıtasıyla toprağa çekilince boot strap olayı
gerçekleşiyor ve t1 in driverini besleyen bootstrap kapasitörü şarz oluyor..
t2 kesime gidince t1 iletime geçiyor.. çünkü artık beleme voltajı kapasitörde..
yukarıdaki drivere bilgi iletimi için seviye kaydırıcı kullanılıyor..

mcan

l6384 entegresini sadece denemek için nasıl bişey diye alayım  dedim ama bulamadım,,,nereden bulunuyor acaba istanbuldan aldınız herhalde...

z

Macera son sorunu okudugumda hic bir sey anlamamis ve ne demek istedigini sormaya usenmistim.

Simdi tekrar okurken ne demek istedigini anladim. Zaten bazi uygulamalarda dedigin gibi yapiliyor. Kucuk bir kapasite tabiri caizse surekli git  gel yaparak bir baska kapasiteye  ustundeki yuku bosaltiyor (voltaj pompaliyor) ve asil voltaj bu buyuk kapasiteden aliniyor.

Tahmin edecegin gibi yuksek akim cekmeye cok musait değil ama MOS gibi devre elemanlarini surmek icin ideal.

Mos suruculerde harici buyuk kapasiteye gerek yok zaten mosun Gate-Source kapasitesi yukleri depolamaya yeterli.

Macera

Bunalmış Hocam verdiğin fikir doğrultusunda bir devre simule ettim.
9,1 Volta kadar çıkıyor.Yani 2xVdd-Vdiod.

Bununla Mosfet sürebilirmiyiz?

kesmez

l6384 ü farnellden almıştım daha ucuz diye ...
l6384 yerine ir2302 de aynı işi görebilir..
senin için önemli olan bootstraplı half brige driver olması H köprüsü için bundan 2 tane kullanacaksın..irxxx ürünleri piyasada var..

bir önceki mesajımda resim görünüyormu ??
bizim burda websense olayı var yousenditten hoşlanmıyor..
ben göremedim acaba siz görebiliyormusunuz..