Kitap Tavsiyesi

Başlatan Engineer Jr., 05 Temmuz 2012, 01:34:12

Engineer Jr.

Herkese merhaba,

Kendimi geliştirmek adına yolda, yatarken, kalkarken, bulduğum her boş vakitte kitaplar okumaya çalışıyorum fakat piyasada aynı konu üzerine milyonlarca kitap var ve bunların iyisini kötüsünü ayırt etmek pek kolay değil. Sizden gömülü sistemler,RTOS,Linux,gömülü Linux,C++ ve Python alanlarında mutlaka okumalsın, olmazsa olmaz dediğiniz kitap önerilerini istiyoum.

Fakat, şöyle bir durum var, bu konularda çok iyi olmasam da sıfır değilim ve örneğin her C++ kitabında inheritance,polymorphism,encapsulation vb terimlerin tanımlarını okumaktan sıkıldım. Daha çok pratik olarak kullanımlarını, bu terimlerin gerçek hayatta nasıl işlediğini anlatan kitaplar istiyorum. 2. seviyeye geçmek istiyorum yani artık. Durum diğer bahsettiğim konular için de böyle.

Bunlar dışında TCP/IP ve ARM mimarileri hakkında da tavsiyeler olabilir.

Erdem

C++ için başlangıç seviyesinde Accelerated C++ olabilir. Yazarlarının ikisi de eğitimci ve C++ konusunda kurslar veriyorlar sanırım. Sonra

http://stackoverflow.com/questions/388242/the-definitive-c-book-guide-and-list

bu listeden bir kitapla devam edebilirsiniz. O listeden benim okuduklarım arasında özellikle  Josuttis'in C++'nin standart şablon kütüphanesini (STL) anlattığı The C++ Standard Library kitabını çok beğenmiştim. Tabi bu kitap C++ anlatmıyor. Standart şablon kütüphanesinde bulunan vektör, liste gibi toplulukları anlatıyor.

Her ne kadar artık basılı bir sürümünü bulmak kolay olmasa da bu kitap da güzel bir kitap.

http://www.relisoft.com/book

Bir de genel olarak ACCU'nun kitap tavsiyeleri bölümünde şiddetle tavsiye edilen (highly recommended) kitapları gözünüz kapalı alabilirsiniz.

http://accu.org/index.php/accu_documents/book_reviews

Engineer Jr.

Teşekkürler tavsiyeler için ACCU faydalı bir siteymiş. Peki diğer yazdığım başlıklarda önerisi olan yok mu acaba ?

mufitsozen

Alıntı yapılan: Engineer Jr. - 07 Temmuz 2012, 12:17:14
Teşekkürler tavsiyeler için ACCU faydalı bir siteymiş. Peki diğer yazdığım başlıklarda önerisi olan yok mu acaba ?

• C++ Common Knowledge: Essential Intermediate Programming
  • Cross-platform development in C++ : building Mac OS X, Linux, and Windows Applications
  • Effective C++, 55 Specific Ways to Improve Your Programs and Designs
  • Core python applications programming, 3rd Edition
  • Real-Time Concepts for Embedded Systems
  • Embedded Linux primer : a practical real-world approach 2nd Edition
  • Building Embedded Linux Systems, 2nd Edition

TCP/IP ve ARM hakkindada bir takim kitaplar var ama, listedekiler seni en az 12 ay mesgul eder dermisim :-)

Kolay gelsin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Engineer Jr.

Teşekkür ederim Müfit Bey :)

Kitapları hızlı okuyorum fakat asıl sıkıntı uygulama eksikliğinde oluyor, öğrendiğim teorik bilgiyi uygulamaya geçirecek projeler bulamıyorum. Sanırım bunun zamanı ancak işe girip profosyonel olarak çalışmaya başladıktan sonra gelecek. Şu an hala öğrenciyim ve 6 ay kalan mezuniyetimden önce ne öğrensem kardır fikriyle okuyup duruyorum.

Fakat bütün bu uğraşlarım, harcadığm vaktim boşa gidecek diye korkmuyor da değilim. Nasıl bir işe girip ne yapacağım bu ülke şartlarında hiç belli değil ne de olsa. Makine mühendisi olup gömülü yazılım geliştiren de gördüm, doktor olup şarkı söyleyen de  ;D

z

Okulda okurken, öğrencilik üzerine staj yapıyoruz asıl öğrencilik yılları okul bittikten sonra başlıyor.

Bu nedenle kaygılarını yersiz buluyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

serhat1990

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2012, 18:59:41
Okulda okurken, öğrencilik üzerine staj yapıyoruz asıl öğrencilik yılları okul bittikten sonra başlıyor.

Sonuna kadar katılıyorum Hocam ,

mufitsozen

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

muhittin_kaplan

serhat1990

muhittin_kaplan

evet,neşem yerinde nazarlardan ırak.
neden böyle bilmiyorum.

serhat1990

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 09 Temmuz 2012, 16:35:40
evet,neşem yerinde nazarlardan ırak.
neden böyle bilmiyorum.

Allah Bozmasın Hocam :)

atioky_216

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2012, 18:59:41

Fakat hocam özellikle yeni mezun insanda iş ilanları endişe uyandırıyor mesela ki;
Cden C#ına
freeRTOSundan QNXine
Qtden Wxine
.Netinden Boostsine

daha bıdı bıdı...

Kara kaşlı kara gözlü, giyimine dikkat eden, insan ilişkileri kuvvetli (insan mı o da ne, ne ara?)

istekleri görünce okumadık forum almadık kitap bırakmayası geliyor... Sonra perişan oluyor (ben)

ilhan_mkp

hocam ilanlar arbatılı okulu bitir.
piyasa seni bir konuda uzman yapacaktır.

ArGeMaNiA

1. Üniversitelerin ElEktrik - Elektronik Mühendisliği veya Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden mezun,
(tercihen ODTÜ, Bilkent, Hacettepe, Boğaziçi, Sabancı, Koç, İTÜ ÜniVersitelerinin birinden mezun)
2. En az 2 yıl iş deneyimi olan
3. C/C++ bilgisine ve deneyimine sahip
4. LABVIEW ve TestStand deneyimine sahip
5. Yazılım geliştirme konusunda deneyimli
6. Mikroişlemciler alanında bilgili ve deneyimli; makina dilinde yazılım geliştirebilen
7. I2C, USB, RS485, PCI bus vb protokolleri ve yapıları bilen
8. PLD, FPGA, VhdL konularında bilgili; tasarım yapabilen ve deneyimli
9. Sayısal ve analog devreler konularında bilgili
10. İlişkisel veritabanları konusuna hakim;
SQL Server veri tabanı uygulaması üzerine yazılım geliştirme deneyimine sahip
11. Çok katmanlı mimariler ve Nesne Tabanlı Yazılım geliştirme metodolojisine hakim
12. Yazılım geliştirme süreçleri, standartları ve dokümantasyon konularında bilgi ve deneyim sahibi
13. İngilizceyi iyi bilen
14. Askerlikle ilişiği olmayan veya en az 2 yıl süreyle tecilli
15. Hızlı öğrenebilen, analitik düşünebilen,
16. Mesleğini seven, çalışkan, sorumluluk bilinci yüksek
17. Ekip çalışmasına yatkın,
18. İletişim gücü yüksek, sonuç odaklı çalışan
19. Tercihen Visual Basic, ActiveX denetimleri ve otomasyonu, VEE bilen
20. Tercihen C#, Java, ASP programlama dillerinde deneyim sahibi
21. Tercihen web uygulamaları konusunda bilgili
22. Tercihen baskılı devre tasarımı, çizimi ve üretim süreci konusunda bilgili

Yazılım Geliştirme Ar-Ge Mühendisi arıyoruz.

İş Tanımı:
1. Test Sistemleri tasarımı ve geliştirilmesi çalışmalarımızın gerektirdiği yazılım bileşenlerinin üretilmesi,
2. Yenilikçi elektronik cihaz ve sistemlerin geliştirilmesi çalışmalarımızın gerektirdiği
yazılım bileşenlerinin üretilmesi
3. Bu amaçla, gereksinim belirleme, kavram oluşturma, ön tasarım, geliştirme, kod yazımı,
prototip, test ve doğrulama, sorun giderme, belgelendirme süreçlerinde aktif olarak rol almak
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.