Mosfet Tetikleme.

Başlatan mihri, 05 Temmuz 2012, 09:31:31

xenix

Negatif Vgs gerilimi IGBT ve Depletion Mode MOSFET ler için gereklidir. IGBT lerde Vgs=0 olsa bile 1-10mA gibi bir kaçak akım akar. Hem bu akımdan kurtulmak, hem de diğer transistörlerin anahtarlaması esnasında emiter terminal barasında oluşabilecek yüksek gerilimler nedeniyle transistörün yanlışlıkla tetiklenmesini engellemek için negatif Vgs gerilimi uygulanır.

Kendi tecrübelerimden örnek verebilirim;

•Düşük akımlı (<300A) IGBT lerde, turn off için Vgs=-5V, turn on için Vgs=15V kullanıyorum.
•3300V 1200A IGBT lerde Vgs=-15...+15 kullandım.
•Baskı devre tipi mosfetlerde Vgs=0...12 kullanıyorum
•Modül mosfetlerde gate driver mosfete uzak kaldığından, yukarıda bahsettiğim yanlış tetikleme riskini göze almamak için Vgs=-5V...12V kullanıyorum

IPM lerde gate sürücüsü modülün içindedir ve IGBT ye çok yakındır. Dolayısı ile modülün iç baralarında oluşacak voltaj düşümlerinden etkilenmez gate sürücü. Bu yüzden IPM lerde Vgs=0...15V kullanılabiliyor.

Sen de uygulamada güvenli tarafta kalmak istiyorsan Vgs=-5V...+12V aralığında çalışabilirsin. Eğer gate sürücüleri mosfete yeterince yakın ve doğru bağlarsan Vgs=0...+12V aralığında da sorun olmadan çalışabilirsin.

mihri

Tecrübe edenlerin verdiği bilgiler bir başka oluyor. :) XENIX ben TO220 paketindeki mosfetleri kullanacağım. Mosfetleri 1W izole DCDC konvertör ile süreceğim bu durumda bara gerilimdeki oynamalar gate voltajına etki etmez 0 - 12V ile rahat sürebilirim diye düşünüyorum.

-15V ve +15V yada -5V ve +15V gate gerilimlerini nasıl oluşturuyorsun Hazır mosfet sürücü mü kullanıyorsun bilgi verebilir misin?
"Eppur si muove!"

bymrz

Alıntı yapılan: mihri - 12 Temmuz 2012, 19:04:12
Tecrübe edenlerin verdiği bilgiler bir başka oluyor. :) XENIX ben TO220 paketindeki mosfetleri kullanacağım. Mosfetleri 1W izole DCDC konvertör ile süreceğim bu durumda bara gerilimdeki oynamalar gate voltajına etki etmez 0 - 12V ile rahat sürebilirim diye düşünüyorum.

-15V ve +15V yada -5V ve +15V gate gerilimlerini nasıl oluşturuyorsun Hazır mosfet sürücü mü kullanıyorsun bilgi verebilir misin?

Hocam araya girerek, izole DCDC converter olarak ne kullanıyorsunuz? Bulunabilir bir malzeme mi? Trafoyu nerden temin ediyorsunuz(converter içinde entegre değilse)?

mihri

http://www.signal.com.tr/pdf/cat/BLD-1W.pdf

Yukarıdaki PDF'te gösterilen hazır konvertörler var. Bunları kullanmayı düşünüyorum.
"Eppur si muove!"

z

Alıntı yapılan: mihri - 12 Temmuz 2012, 19:04:12
Mosfetleri 1W izole DCDC konvertör ile süreceğim bu durumda bara gerilimdeki oynamalar gate voltajına etki etmez 0 - 12V ile rahat sürebilirim diye düşünüyorum.

Sürücüler için ayrıca besleme kullansan dahi baradan etkilenirsin. Source Ground hattında oluşacak kaçak endüktansların her biri sürücülere seri bağlı güç kaynağı gibi davranır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mihri

Peki bu kaçak endüktansın gate source arasındaki gerilime (Vgs) nasıl etkisi olur?
"Eppur si muove!"

z

Şema şizersen rahatlıkla görürsün.

Mosun source ucu ile gnd arasına bir enduktans yerleştir.
Mosun Gate ile Gnd arasına bir direnç yerleştir. (şart değil ama çizersen anlaşılırlık artar)

Gate ile Gnd arasına izole kaynaktan voltaj ver ve mosu iletime sok.
Mosu kesime sokmak için Gate voltajını 0 yap. (Gate ucunu Gnd ile kısa devre et.)

Endüktansdaki EMK nın yaptıklarına bak.

mihri

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2012, 00:12:51

Gate ile Gnd arasına izole kaynaktan voltaj ver ve mosu iletime sok.

Niye böyle bir şey yapayım ki? İzole güç kaynağı ile mosfet süreceksem kaynağın GND hattını source pininin dibine koyarım iyice. Bahsettiğin kaçak endüktansın etkisinin ne olacağını biliyorum ama bu PCB tasarımında hata yapılırsa ortaya çıkar diye biliyorum. Devre doğru tasarlandığında da izole güç kaynağı kullanıldığında mosfet bara geriliminden yine etkilenir mi?

mesaj birleştirme:: 18 Temmuz 2012, 11:19:16

Bir üyeden gelen mesaj.

"
Eğer projenin gizlilik unsuru yok ise yüksek akımda kullanacağın mosfeti öğrenebilir miyim?
Kısasa kısas olarak algılayabilirsin ama geri dönüşüne göre bir mosfet tipi önermek istiyorum çalışmalarını çok kolaylaştıracak.
"
Hey gidi günler hey bir zamanlar forumdaki paylaşım anlayışı böylemiydi.
"Eppur si muove!"

z

Dediğin gibi Mosun source ucuna çok yakın bir noktadan bağlantı yapmakla sorun hafifleyecek. Ancak çok yüksek akımdan bahsediyorsun ve mosun source bacağının endüktansını ne yaparsan yap yok edemeyeceksin (SMD malzemeler bu yüzden önem kazanıyor). Yüksek akımlı yollara paralel ve yakın hatlar oluşumuna da izin vermediğin takdirde sorunlar hafifleyecek. Burada pcb tasarımı malzemelerin yerleşim şekli (açısı), malzemelerin bacaklarının uzunluğu önemli hale geliyor.

mihri

Alıntı yapılan: FxDev - 18 Temmuz 2012, 12:40:56

Ayrıca sana adı üzerinde ÖZEL mesaj atıyorum, mahalle karıları gibi burada bunu dedikodu malzemesi yapacaksan bu da senin karakterini ortaya koyar.

Böyle üsluba sahip üyelerin hala bu farumda barınması bende hayal kırıklığı yarattı. Çok uzun süredir bu forumu takip ediyorum. Mod arkadaşarın gereken önlemleri alacağını düşünüyorum.
"Eppur si muove!"

z

@Fxdev

Her forumda bu tür karşılıklı atışmalar çok olur. Şu anki konuyla ilgili atışmayla alakam olmasa da Picproje'deki bazı atışmaların elebaşısı da benim.

Tüm mesajlarımı silin isteğinize karşıyım. Foruma yazılanlar artık bizden çıkmış ve  forumun olmuştur. Belki bir kaç mesajı anlarım fakat toptan silinmesi doğru bir şey değil.

ayhani

Alıntı yapılan: mihri - 18 Temmuz 2012, 13:18:07
Böyle üsluba sahip üyelerin hala bu farumda barınması bende hayal kırıklığı yarattı. Çok uzun süredir bu forumu takip ediyorum. Mod arkadaşarın gereken önlemleri alacağını düşünüyorum.

Özel mesajları genele yazanların olması bende hayal kırıklığı yarattı  :-X
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Buradaki mesajlarınızın silinmesi sizi daha bir profesyonel yapacaksa silsinler o zaman.

t2

Google gençleri uyarıyormuş: Forumlarda, internette gerçek kimliğinizi açıklamayın diyorMUŞ, Misal 10 yaşından beri internette gerçek ismiyle ün salmış bir vatandaş  kariyerinin basamaklarını tırmanırken, iş müracatı  sonrası internette araştırılıyor.  İŞ veren bir de ne görsün forumlar, bloglar tweeter vs  vatandaş önüne gelenle dalaşmış, haddini bildirmiş, dövmüş yada çekingen çetin imiş tırsıp gitmiş. bu durumu gören ve kaygılanan iş veren yarın öbür gün firmanın imajını zedeleyebilir gerekçesiyle elemanı işe almaktan vaz geçebilir.  (not: bence, ben kendimi işe almam )

Şahsen ben tanımadığım biri mail yazdığında ya da bana işi düşerse interneten araştırıyorum. duruma göre a planı ve b planı belirliyorum bazen kontür dolandırıcısı bile çıkıyor.

bence de internette gerçek isminizi kullanmayın. itibarınız kaybolabilir. (Kargo alıcısı iseniz, firma veya  kendi isminizi yazmalısınız) Fakat bazı forumlarda görüyorum üyeler gerçek ismini yazmış , avatar olarak kendi resmini kullanmış cep telefonunu yazmış. bu arkadaşlar henüz sıkıntı yaşamamış olabilir.

mihri

Ben bu forumda hiçkimseye özel mesajla bilgi aktarmadım bu şekilde, eğer bildiğim bir konu varsa hep forumda herkesin görebileceği ve faydalanacağı şekilde paylaştım.

@ayhani İsim vermeden bana ters gelen mesajı aktardım. Oda aşağıdaki cümle. Aslında bu cümle sahibinin karakteri hakkında gayet açık fikir veriyor. Kendiside bunu kabul ediyor zaten.

"Kısasa kısas olarak algılayabilirsin ama geri dönüşüne göre bir mosfet tipi önermek istiyorum"

Ben özel hayatımda böyle insanlardan hep uzak durmaya çalıştım. Bu forumda da uzak olmak istiyorum. Şahsın verdiği karar oldukça isabetlidir bence.
"Eppur si muove!"